Genel

Kişisel Blog Yazmak #3 – Trafik, SEO, Sosyal Medya

İşin teknik kısmı biraz daha karmaşık gelebiliyor ilk başta anlaması zor oluyor. Ama zamanla alışıp fark etmeden yapar hale geliyorsunuz. Ben çok teknik bilmiyorum, buradan maddi bir beklentim olmadığı için pek araştırmadım.

Daha önce Dijital Mutfak’ta yaptığım stajdan sosyal medya ve trafik üzerine bir şeyler öğrenmiştim. Bir de deneyerek öğrendiğim birkaç şey var, bugün sizinle onları paylaşacağım. Burada yazanlara eklemek istediğiniz varsa lütfen yorumlarda benimle ve diğer okuyucularla paylaşın!

Geçen ay Dijital Mutfak ile bir etkinlik düzenlemiştik. Orada aldığım birkaç notu paylaşacağım sizinle;

 • Fotoğraf ‘styling’ eğitimi bulursan mutlaka katıl.
 • Büyük firmalar bile çekiliş yapıyor, sen de çekiliş yap! Ama planlı olsun yani seni takip etmelerini, gönderiyi beğenmelerini vs iste.
 • Yeni – farklı bilgiler ile kitleyi besle
 • Facebook: metin + fotoğraf (facebooktaki kitle hala metin okuyor)
 • Instagram: çok iyi fotoğraf + iyi hashtag (evet, fotoğraflarınız iyi olmak zorunda, bazen bazı bloggerlar şikayet ediyor sadece fotoğraflara bakarak mı takip ediyorsunuz diye ama instagramın fotoğraf platformu olduğunu unutuyorlar, insanlar oraya okumaya gelmiyor)
 • Twitter: kısa öz metin +/- fotoğraf (fotoğraf çok önemli değil ama destekleyici veya ilgi çekici görseller olabilir)
 • Mümkünse her sosyal medya platformuna ayrı içerik üretmeye çalış. Hepsinde kitle farklı, davranışları da farklı beklentileri de farklı. Mesela benim facebook kitlem 35-40 yaş hatta daha fazla, yazıyı paylaşırken üstüne metin de ekliyorum muhakkak. Onlar daha çok okunuyor ve gezi yazıları daha çok ilgi çekiyor. Twitterdaki kitlem biraz daha bilgi içerikli veya minimalizm gibi telefon detoksu gibi şeylerle ilgileniyor. Daha çok 20-30 yaş grubu var. Instagramdakiler ise postcrossing, mektup, kitap ve kahve gibi #crafty şeylerle ilgileniyorlar. Çoğunluk 18-25 yaş arası. Ben de yazılarımı ve gönderilerimi paylaşırken bu kitlelerin beklentilerine göre paylaşıyorum.
 • Etkileşim sağlamak için ‘call to action’ uygula. Yani soru sorarak yorum yapmaya teşvik et. (Bu genel olarak verilen önemli bir taktik. Eğer sosyal medya veya blogla ilgileniyorsanız başka bloggerların sık sık bunu yaptığını göreceksiniz. Gerçekten işe yarıyor. Ama ben şahsen her postta yapılmasını itici buluyorum. Okuyucu kitle fark etmiyor belki ama işin temelini bilenler için çok sinir bozucu)
 • Google’da fotoğrafların isimleri taranıyor. Yazıya görsel eklerken, görsele isim verin. Yani postcrossing için kartpostal fotosu ekliyorsanız fotoğrafı kaydederken kartpostal veya postcrossing gibi konuyla alakalı bir etiket verin ki bu tarz aramalarda görseliniz de yazınız da çıksın. Türkçe yazıyorsanız Türkçe kelimeler tercih edin. (ben bunu pek yapmıyorum ama birkaç kez istemeden yapmış bulunduğum görsellerde yazıların saçma şekilde daha fazla okunduğunu gördüm yani gerçekten işe yarıyor) + Görseli isimlendirirken Türkçe karakter kullanmayın ve boşluk bırakmayın, boşluklar yerine – kullanın yani; fotograf-styling-egitimi.jpg gibi
 • Hızlı yüklenmesi: Yazılarda çok fazla görsel kullanmak, sidebarın veya footer’ın çok dolu olması bloğun yavaş görüntülenmesine neden olabilir. Sayfa yavaş yüklenirse okuyucu beklemekten sıkılıp sayfadan çıkabilir. Bu da zamanla site trafiğini olumsuz etkileyebilir. Sidebar ve footer’da gereksiz hiçbir eklenti bulundurmamaya çalışın. Görsel olarak gif bence kullanmayın, devamlı hareket ettiği için gözü yoruyor, yazıya odaklanmak zor oluyor.

Eski yazılara yönlendirmek:

Eğer yazdığınız bir yazı, önceden yazdığınız bir yazı ile ilişkili ise o eski yazıya uygun şekilde link verin. Yazıda bahsettiğiniz tek bir cümle bile öncekine link vermenizi sağlıyorsa o linki verin. Bu sayede eski yazılara da trafik akışı sağlarsınız (bu akışı Google analytics üzerinden takip etmeniz mümkün) Ben postcrossing ile ilgili yeni bir yazı yazıyorsam, öncekilere uygun yerlerde link veririm. Mesela burada bayramda köyde yaptıklarımı anlatırken kanoya bindiğim görselleri koymuştum ve kanoya binmek Ölmeden Önce 100 listemde olan bir maddeydi, ben de o yazının linkini vermiştim. Bazen de yazıya özel görsel yapıyorum (yani kapak fotoğrafında yazının ismi oluyor) o yazılara link verirken de görseli koyup açıklama kısmına link veriyorum. Görsele de link verebilirsiniz ama mobilde bu anlaşılmayabilir. Mesela Kendini Geliştirmek Adına yazımda Dil Öğrenmek ve Geliştirmek yazımın linkini verirken görselini eklemiştim.

Bloga daha çok trafik çekmek için:

Sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmaya özen gösteriyorum ama onu da düzenli yapmıyorum. Aklıma geldikçe paylaşıyorum.

Yazılarda uygun etiketler kullanmaya özen gösteriyorum.

Yazının linkini, yazının ismine uygun şekilde ayarlıyorum. Yani rastgele ayarlanan bağlantı linkini kesinlikle düzenliyorum. SEO eklentim var, ama daha anca birkaç haftadır kullanıyorum, henüz trafiğe etkisini gözlemlemedim.

Linkler yeni sayfada açılsın

Bir şeye link verirken yeni sekmede aç butonuna basın, bu sayede linkler yeni sekmede açılır yani okuyucuyu kaybetmezsiniz. WordPress’te bu ‘yeni sekmede aç’ seçeneği şeklinde çıkıyor.

Trafik çeken asıl yazılarım;

 ‘mektup nasıl gönderilir’, ‘mektup arkadaşı nasıl bulunur’: gibi insanların sık sık Google taraması yaptığı, işlerine yarayacak ‘nasıl yapılır’ yazıları

‘beslenme ve diyetetik okumak’: tercih döneminde aşşşırı trafik alıyor, bu konuda benim kadar ayrıntılı paylaşım yapan yok, o yüzden çok ilgi görüyor.

‘yogaya nasıl başladım’, ‘boş defterleri değerlendirmek’, ‘cilt bakım rutini’: gibi farklı alanlara yönelik içerikler de ilgi görüyor.

Bunlar dışında, anı yazıları veya düşünce yazıları pek trafik çekmiyor. Onları daha çok benim mevcut okuyucularım okuyor.

Düzenli paylaşım yapmak ve hep aynı saatlerde paylaşmak:

Bu benim son 6-7 aydır yaptığım bir şey. Dijital Mutfak stajında öğrenmiştim. Kübra abla şöyle anlattı:

‘sen düzenli olarak atıyorum her pazartesi günü 12.30 da yazı yazarsan, Google bunu öğrenip –aa şeyma pazartesi günleri 12.30 yeni yazı yazıyor ben 12.31de bir indeksleyeyim şeyma yeni yazı yazmış mı bakayım- diyor’

demişti (Bu işin basit düzeyi tabii) O zamandan beri bunu uyguluyorum. Önceden Salı akşam ve cumartesi sabah yayımlıyordum ama şimdi sadece cumartesi öğle 12.30’da yayımlıyorum. Böylece hem okuyucularım hem de Google cumartesi 12.30’da yeni yazı geleceğini biliyor.

Temel html – css bilmeniz iyi olur:

İlk başta bilmeseniz de olur. Zamanla öğrenirsiniz. Ücretsiz hazır temalardan seçersiniz. Temada sevmediğiniz, değiştirmek istediğiniz bir şeyler olursa internetten onu nasıl değiştirebileceğinizi aratıp uygularsınız. Bu süreçte bloğun mevcut durumunun yedeğini (Ayarlar > Dışa aktar) almanızı öneririm. Ben bunu yapmadığım için font eklemeye çalışırken bloğum beyaz ekran vermişti, yüreğime indi.

Ben blog yazmaya ilk başladığım dönemde w3schools’un html kursundan çalışmıştım. Devam etmedim ama temel şeyleri öğrenmiş oldum. Vaktim olduğu zaman (okul bitince yani) devam edeceğim, kod yazmak gerçekten eğlenceli. Eğer blogger.comda yazacaksanız temel html ve css bilmeniz yeterli ama wordpresste kurcalayacaksanız php bilmeden kurcalamayın bence. (ya da bilen arkadaşlar edinin <3) Ek olarak udemy‘de de çok güzel kurslar var, dönem dönem 25 tl’ye kadar düşüyor fiyatları.

SEO uyumlu yazı yazmak:

Bu bana gelen sorulardan biriydi ama açıkçası seo ile ilgili yazı okumadım 5 senedir. Tee ilk bloğumu açtığım dönemde bakmıştım böyle şeylere. O zaman çok araştırıp okumuştum ama uygulayamamıştım.  Şimdi seo uyumlu makale nedir diye arattım, ilk sıralardaki birkaç yazıya baktım. Anlatılanlardan benim uyguladıklarım şunlar;

 • yazının başlığında yazı ile ilgili anahtar kelime olmasına dikkat ediyorum,
 • yazının url’sini kesinlikle yazının konusuna göre düzenleyip anahtar kelime yazıyorum,
 • yazı içinde farklı kelimeleri ve konu ile ilgili kelimeleri italik veya kalın yapıyorum (hem dikkat çekici hem de daha güzel duruyor)
 • Yazı başlığı ile SEO başlığını genellikle farklı yazıyorum. Yani yazı başlığı SEO başlığı. SEO başlığı google aramalarında gözüken başlık oluyor. Orada daha çok dikkat çekecek yani google’da arama yapan bir insanın ilgilenebileceği başlıklar kullanıyorum. SEO başlığında anahtar kelimelere (arama kelimelerine) yer vermeye çalışıyorum.
 • + Eğer mümkünse abartı sözcükler (en iyi, en önemli, en kolay) ve dikkat çekici sayılar (en önemli 20 madde) kullanmaya çalışın. O yazılar daha çok dikkat çeker. Mesela:
 • ‘internetten para kazanmanın en kolay20 yolu’ >‘internetten para kazanma yolları’

İşin teknik kısmı ile ilgili bildiklerim bu kadar. Bu konuda bilgiliyseniz, lütfen eklemek istediklerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Bu seride daha önce iki yazı yazmıştım;

 • Blog Yazmaya Başlama Hikayem //
 • Özgün İçerik Oluşturma & Motivasyon //

Sevgilerimle!

1 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

2 Yorum

 • Ekin Kahraman

  Çok güzel bir yazı olmuş, güzel özetlemişsiniz; ancak bir küçük ekleme yapmak istiyorum.

  No follow linkleme ile yeni sekmede açılan link yapıları arasında doğrudan bir bağ bulunmamakta ne yazık ki. No follow linkleme arama motorları veya diğer örümcekler için verilen linkin veya ögenin takip edilmemesi gerektiğini bildirirken yeni sekmede açma işlevi target özelliğiyle yapılır. No follow kullanımı için google dökümasyonu: https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=tr ve target özelliği için w3 schools’a bakabilirsiniz. https://www.w3schools.com/tags/att_a_target.asp .

  Bazı cms’ler veya cms eklentileri varsayılan olarak bütün dış linklemeleri no follow ile işaretleyebiliyor. Ancak bütün dış linklerin de no follow şeklinde verilmesi seo açısından çok güvenilir olmamaktadır.

  • Şeyma Mektepli

   Teşekkür ederim düzeltmeniz için. Ben de onu blogspot kullandığım dönemden hatırlıyordum, başka bir bloggerdan öğrenmiştim hiç sorgulamadım açıkçası. Yazıyı düzenliyorum hemen. Sevgiler!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!