Sağlık

Aralık 2019 | Her Gün #Yoga

Merhaba! Beni uzun süredir takip ediyorsanız yoga yapmayı ne kadar çok sevdiğimi biliyorsunuzdur 🙂 Yoga, yaklaşık 5-6 yıldır hayatımda olsa da devamlı pratik yapmıyordum, bu nedenle güç ve esneklik konusunda kendimi fazla geliştirememiştim.

Yaklaşık iki sene önce katıldığım ilk yoga dersinde @GezginYogini bize bir ‘Evde Yoga’ kitapçığı vermişti. O günden beri hiç açıp okumadığım o kitapçıktaki egzersizleri son bir aydır her sabah düzenli olarak yapıyorum! Artık devamlı evde olduğumdan neredeyse tüm gün bilgisayar başındayım ve yeterince hareket etmiyorum. Haliyle eklemlerim de esnekliklerini yitiriyordu. Kitapçıktaki Pawanmuktasana (eklem açıcılar) serisi o kadar iyi geldi ki artık yoga yaptığım günlerde bile mutlaka yapıyorum.

Bu blog, kendim deneyip fayda gördüğüm, beni iyileştiren ve geliştiren şeyleri sizinle paylaştığım bir yer benim için. Ben bu kadar severek yaparken ve fayda görürken sizi de bu sürece dahil etmek istedim.

Bu yazıda önce pawanmuktasana serisine yer vereceğim. Bu seri, herhangi bir ekipman ya da mat gerektirmiyor. Yerde halının ya da bir örtünün üzerinde ya da yatağınızda oturduğunuz yerden yapabileceğiniz hareketlere sahip. Hatta baş, omuz, kol ve el egzersizlerini masada otururken bile yapabilirsiniz!

Bendeki kitapçık, katıldığım bir eğitimden olduğu için burada paylaşmam doğru olmaz diye düşündüm. İnternetten farklı bir pdf buldum sizin için. Bu linkte tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz (linke tıklayınca otomatik olarak indiriyor: Pawanmuktafasana PDF) (Boyutu 325KB)

Buradaki yazıları ayrıntılı okumadım, sadece genel olarak görsellere ve başlıklara göz gezdirdim. Burada her hareketin faydaları da yazıyor 🙂 İnternette aradıklarımdan benim yaptığıma en yakın olan buydu. Sadece görsellere bakarak da ne yapacağınızı anlayabilmeniz mümkün, ancak metni okuyup her hareket için doğru nefes tekniğini öğrenmenizi de tavsiye ederim.

PDF bakarak yapmak sizi strese sokmasın, sakin! Hareketler oldukça basit, sporda yaptığınız ya da beden eğitimi dersinden tanışık olduğunuz esneme egzersizlerine oldukça benziyorlar. Ben ikinci günde öğrenip sonra kitapçığa bakmadan yapmaya başlamıştım. Devamlı pdf’e bakıp durmayı dert etmeyin yani 🙂

Video daha iyi olur diyorsan, şöyle bir video buldum: ‘Pawanmuktasana Series’. 35 dakikalık bir video aslında ama Pawanmuktasana’nın 3 serisini de kapsadığı için biraz uzun. Benim yaptıklarım sadece 1. seri yani eklem açıcılar oluyor.

Bu arada eğer ilgilenen varsa instagram’dan bakabilir: @gezginyogini ‘Evde Yoga’ atölyelerine devam ediyor. Yanılmıyorsam yakın zamanda İstanbul’da ve İzmir’de yeni atölyeleri olacak. Ben katıldığım zaman burada bir yazısını yazmıştım: Evde Yoga Atölyesi (fiyat merak edenler için, ben iki yıl önce katılmıştım, o zaman için normal yoga derslerinden daha uygundu ve yaklaşık 5-6 saat sürmüştü. Mesaj atıp sorabilirsiniz.)

Buna challenge gibi bir isim vermek istemedim. Yarışmayı seven insanlar challenge’lara katılmayı sevse de birçok insan için bunlar küçük de olsa birer stres kaynağı. (yapabilir miyim yapamaz mıyım, her gün yapamazsam ne olacak gibi gibi bunlar hep stres aslında) Bu nedenle, benim yaptığım diğer şeyler gibi burada da kural yok! Bunu kendimiz için, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için yapıyoruz 🙂 Bir iki gün yaptıktan sonra sadece pawanmuktasana serisi yapıyor olsanız bile inanın faydasını göreceksiniz ve yapmaya devam etmek isteyecekseniz!

Şimdi gelelim videolara! Süre olarak kısadan uzuna doğru sıralayacağım ki uygun vaktinize göre istediğinizi seçin!

Yapabileceğiniz en kısa yoga pratiği 🙂 Aslen bir ısınma pratiği ama çook kısaca yapabileceğiniz bir şey arıyorsanız tam size göre. Kettle’da suyun kaynamasını beklerken bile yapılabilir!

Adrienne’in yeni keşfettiğim 5 dakikalık pratiği 🙂

Önceki yazılarımı okuyanların ‘of yine mi bu!’ diyebileceği, benim şimdiye kadar hazırladığım her yoga yazısına koyduğum esneklik pratiği. Benim hayatımda yaptığım ilk yoga pratiği bu! 🙂 Hala daha yapıyorum!

Yine Adrinne’den 5 dakikalık bir video!

Meditasyon yapmayı denemek isteyenler için bunu da eklemek istedim, sadece 7 dakika.

Bilgisayar başında oturmaktan ya da sürekli masada ders çalışmaktan boynunuz ayrıyorsa bu video tam size göre. Oldukça sakin, rahatlatıcı ve kolay bir egzersiz.

Tara’nın pratiklerini bütünüyle seviyorum. En kısa videosu bile ‘tam’ hissettiriyor.

Adrienne’in yoga videoları oldukça yaratıcı, farklı bir şey aradığımda onun videolarını tercih ediyorum artık.

Biraz daha esnekleşmek istiyorum diyenler için egzersiz formunda yoga pratiği!

İngilizceniz pek iyi değilse Çetin Çetintaş’ın kanalındaki videolarla yoga yapabilirsiniz! Benim en sevdiğim bu! Yolun daha çook çok başındaysanız bu biraz zor gelebilir, üzülmeyin! Zamanla olacak, biraz daha basit pratiklerle başlayın, kısa sürelerde bile etkisini göreceğinize eminim.

Sırt ağrısı, son zamanlarda oldukça yaygın. O yüzden bu videoyu da eklemek istedim. Bu sene benim de oldukça sık yaşadığım bir sorun oldu. Her seferinde yogaya sığındım! 🙂

Çoğunlukla sabah yogalarını tercih etmiş olmamın sebebi onları daha sakin buluyor olmam. Hem daha sakinler hem de biraz daha yavaş ve kontrollü ilerliyorlar. Yani vücudunuzu çok yormadan, strese sokmadan, rahat hareketlerle pratiğinizi kolayca bitirebiliyorsunuz.

Biraz daha deneyimli olan ve güçlenmek isteyenler için 40 dakikalık bir pratik! Zorlandığınız yerlerde down-dog’da ya da child-pose’da mola verebilirsiniz. Kendinizi çok zorlamanıza gerek yok, gelişim zamanla ve pratikle olacak 🙂

Eagle varyasyonları, benim daimi favorilerimden biri. O yüzden bu videoya da yer vermek istedim. Farklı şeyler denemek ve dengesini geliştirmek isteyenlere öneririm 🙂

Yazıda çok fazla video olduğu için yüklenmesi biraz yavaş olabilir. Eğer çoook çok yavaşsa bana söyleyin, benzer olanları çıkarırım. Bu yazının linkine tıklayıp bütün pratiklere tek tıkla ulaşabilesiniz diye hepsi yerleşik olarak koydum. Aralarından deneyip sevdiklerinizi veya denemek istediklerinizi kendi youtube çalma listelerinize de ekleyebilirsiniz tabii ki 🙂

Yarının pratiğinde görüşmek üzere, sevgilerimle! Namaste!

Kapak fotoğrafı Min An, diğer görsel: Avrielle Suleiman

1 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!