En Sevdiğim 5 IG Fitness ve Beslenme Hesabı (Türkçe)

Merhaba! Ben sağlıklı beslenmeye ve spora başladığımda bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için internette gördüğüm okuduğum çoğu şeye hemen inanıp benimsemiştim. Farklı sağlık dergileri de alıyordum ve okuduğum her şeyi bir yere not ediyordum. Sonra bir gün bir dergide birbiriyle çelişen iki yazı gördüm. Dergi de sağlık konusunda Türkiye’nin hatta dünyanın muhtemelen en ünlü ve en çok satılan dergisi yani. (-isim vermiyorum!-) Hatta biri Nisan biri Haziran sayısıydı ve tamamen zıt şeyler yazıyordu. Bu durum beni şüpheye düşürdü ve okuduklarımı sorgulamaya, araştırmaya başladım.  Bu süreçte birçok şey okudum, öğrendim. Belli bir bilgi birikimim oldu ve şimdi çok şükür doğru bilgiyle yanlış bilgiyi ayırt edebilecek düzeye geldim.

Geçtiğimiz ay instagramda beslenme ve spor günlüğü yapmak için bir hesap açtım. Keşfetime düşen fotoğraflarda ve altlarında o kadar yanlış bilgiler görüyorum ki ağzım açık kalıyor. Şaşkınlıktan boş boş ekrana bakıp ne diyeceğimi bilemediğim anlar oldu. Profilinde beslenme ve yaşam koçu yazan kişilerin profillerinde, hatta bazı diyetisyenlerin profillerinde bile aslı olmayan yalan yanlış bilgiler görüyorum. Ben, takip ettiğim hesaplar konusunda çok seçici davranıyorum ve güvendiğim severek takip ettiğim hesapları sizlerle de paylaşmak istedim. Burada paylaşılanların hepsi temelde instagramda hesabı değil. Hepsini belirteceğim 🙂

@cerenyavuz : Instagramdan takip ettiğim diyetisyenler arasında en en en güvendiğim diyetisyen! Bilimin kişisel görüşe bağlı olmadığını savunan, yenilikleri araştırmaları sürekli takip eden ve öğrendiklerini paylaşan bir diyetisyen. Keşfettiğimden beri her yazdığını okuyorum. Süslü tabaklar, minicik porsiyonlar paylaşan diyetisyenlerden değil. Bilimsel verileri, herkesin anlayabileceği şekilde özetleyerek yazıyor. Beslenmeye ilginiz olsa da olmasa da takip edin bence herkesin öğreneceği şeyler var. Kendisi Boğaziçi mezunu ve şuan Londra’da yüksek lisans yapıyor bildiğim kadarıyla. Online beslenme danışmanlığı da alabilirsiniz imkanınız varsa 🙂 Aşağıda birkaç örnek gönderisini paylaştım.


@tugrulcagriyilmazer : Nam-ı diğer Mağara Adamı. Kendisi 2.Kademe Antrenör. Youtube kanalında egzersizlerle ilgili form videoları ve antrenmanlar paylaşıyor. Paleo & Keto & IF beslenen sporculardan. Instagram’da görebileceğiniz en eğlenceli en komik açıklamaları ve yorumları yazan hesap olabilir. Özellikle spora yeni başlayan, hareketleri nasıl yapması gerektiğini ve nasıl çalışması gerektiğini bilmeyenlere tavsiye ederim. Youtube kanalının adı da Mağara Adamı.


@fitekran : Dr. İsmail Can Çiftçi, beslenme ve spor konusunda en doğru en güvenilir yazıları yazan insanlardan biri. Kendisi Cerrahpaşa mezunu bir doktor. Yazılarını www.fitekran.com‘da, videolarını Youtube’da İsmail Can Çiftçi hesabında bulabilirsiniz. Üniversite 1. sınıftan beri takip ediyorum, alanım konusunda gözümü açan beni daha iyi daha bilgili olmaya teşvik eden o olmuştu. (Sonra da bunu Ceren Yavuz pekiştirdi tabi, ikisi de idolüm diyebileceğim gerçekten güvendiğim insanlar. Buradan tekrar teşekkür ediyorum onlara!) Can’ın sitesinde besinlerden egzersizlere, besin takviyelerinden çeşitli hastalıklara kadar birçok konuda yazı bulabilirsiniz. Araştırmaları ve sonuçlarını paylaşıp onlar üzerinden tavsiyeler veriyor. Mutlaka okuyun!


@atletikbilgi : Benim yeni keşfettiğim bir hesap. 2 Crossfitter arkadaşın profili bildiğim kadarıyla. Hareketlerin doğru ve yanlış formlarını, daha iyi esneme şekillerini ve kaslarınızda nasıl aktivasyon sağlayabileceğinize dair paylaşımlar yapıyorlar. Postür konusunda paylaşımları da var. Spor yapan yapmayan herkese tavsiye ederim, mutlaka takip edin. Size çok şey katacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta örnek birkaç paylaşımları var.


@gidadedektifi : Günümüzde paketli gıda tüketimi kaçınılmaz. Peki marketlerdeki gıdaların ne kadarı güvenilir? Gıda dedektifi hesabında ürün incelemeleri paylaşıyorlar. Paketli ürünler, sebzeler ve abur cuburlar da var. İçeriklerinden ve besin değerlerinden bahsediyorlar. Ambalaj okuma ve içerikler konusunda bilgi edinmek için mutlaka takip edin.

 

Bu yazıda özellikle Türkçe profilleri paylaştım. Çünkü Türkçe kaynak sayısı giderek artıyor ve elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Faydalı olduklarını düşünüyorum, sizinle de paylaşmak istedim. Umarım hoşunuza gider, sizin de severek takip ettiğiniz güvenilir hesaplar varsa lütfen yorumlarda yazın. Sevgiler!

7 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Bir Cevap Yazın