Sağlık

En Sevdiğim 5 IG Fitness ve Beslenme Hesabı (Türkçe)

Merhaba! Ben sağlıklı beslenmeye ve spora başladığımda bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için internette gördüğüm okuduğum çoğu şeye hemen inanıp benimsemiştim. Farklı sağlık dergileri de alıyordum ve okuduğum her şeyi bir yere not ediyordum. Sonra bir gün bir dergide birbiriyle çelişen iki yazı gördüm. Dergi de sağlık konusunda Türkiye’nin hatta dünyanın muhtemelen en ünlü ve en çok satılan dergisi yani. (-isim vermiyorum!-) Hatta biri Nisan biri Haziran sayısıydı ve tamamen zıt şeyler yazıyordu. Bu durum beni şüpheye düşürdü ve okuduklarımı sorgulamaya, araştırmaya başladım.  Bu süreçte birçok şey okudum, öğrendim. Belli bir bilgi birikimim oldu ve şimdi çok şükür doğru bilgiyle yanlış bilgiyi ayırt edebilecek düzeye geldim.

Geçtiğimiz ay instagramda beslenme ve spor günlüğü yapmak için bir hesap açtım. Keşfetime düşen fotoğraflarda ve altlarında o kadar yanlış bilgiler görüyorum ki ağzım açık kalıyor. Şaşkınlıktan boş boş ekrana bakıp ne diyeceğimi bilemediğim anlar oldu. Profilinde beslenme ve yaşam koçu yazan kişilerin profillerinde, hatta bazı diyetisyenlerin profillerinde bile aslı olmayan yalan yanlış bilgiler görüyorum. Ben, takip ettiğim hesaplar konusunda çok seçici davranıyorum ve güvendiğim severek takip ettiğim hesapları sizlerle de paylaşmak istedim.

@cerenyavuz : Instagramdan takip ettiğim diyetisyenler arasında en en en güvendiğim diyetisyen! Bilimin kişisel görüşe bağlı olmadığını savunan, yenilikleri araştırmaları sürekli takip eden ve öğrendiklerini paylaşan bir diyetisyen. Keşfettiğimden beri her yazdığını okuyorum. Süslü tabaklar, minicik porsiyonlar paylaşan diyetisyenlerden değil. Bilimsel verileri, herkesin anlayabileceği şekilde özetleyerek yazıyor. Beslenmeye ilginiz olsa da olmasa da takip edin bence herkesin öğreneceği şeyler var. Kendisi Boğaziçi mezunu ve şuan Londra’da yüksek lisans yapıyor bildiğim kadarıyla. Online beslenme danışmanlığı da alabilirsiniz imkanınız varsa 🙂 Blogu da var: iyibesleniyihisset.net


@simdipirilla: Pırıl hanım, bildiğim kadarıyla türünün tek örneği 🙂 Hem diyetisyen hem psikolog. Muhteşem bir enerjisi var. Instagramda basit bir dille açıkladığı çok güzel bilgi paylaşımları yapıyor.


@erdemoner78: Erdem bey bir gıda mühendisi. Kefir, sirke vb fermente gıdalarda dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyor. Pişirme yöntemleri ve kimyasallar hakkında da ayrıntılı gönderileri mevcut. Bu konuda hiçbir bilginiz yoksa takip edip temel şeyleri öğrenebilirsiniz.


@semaninsagliklimutfagi: Sema hanım, sürekli farklı tarifler deniyor ve yaptıklarını bizlerle paylaşıyor. Krakerler, kekler, börekler vs vs bir sürü tarifi var. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız ama ne pişireceğinizi bilmiyorsanız bence bir göz atın 🙂


@atletikbilgi : Hareketlerin doğru ve yanlış formlarını, daha iyi esneme şekillerini ve kaslarınızda nasıl aktivasyon sağlayabileceğinize dair paylaşımlar yapıyorlar. Postür konusunda paylaşımları da var. Spor yapan yapmayan herkese tavsiye ederim, mutlaka takip edin. Size çok şey katacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta örnek birkaç paylaşımları var.


Bu yazıda özellikle sadece Türk profilleri paylaştım. Çünkü bilgi kirliliği gittikçe artsa da iyi paylaşımlar yapan Türkçe kaynak sayısı da artıyor. Ben de elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum 🙂

Faydalı olduklarını düşünüyorum, sizinle de paylaşmak istedim. Umarım hoşunuza gider, sizin de severek takip ettiğiniz güvenilir hesaplar varsa lütfen yorumlarda yazın. Sevgiler!

16 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!