En Sevdiğim 5 IG Fitness ve Beslenme Hesabı (Türkçe)

Merhaba! Ben sağlıklı beslenmeye ve spora başladığımda bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için internette gördüğüm okuduğum çoğu şeye hemen inanıp benimsemiştim. Farklı sağlık dergileri de alıyordum ve okuduğum her şeyi bir yere not ediyordum. Sonra bir gün bir dergide birbiriyle çelişen iki yazı gördüm. Dergi de sağlık konusunda Türkiye’nin hatta dünyanın muhtemelen en ünlü ve en çok satılan dergisi yani. (-isim vermiyorum!-) Hatta biri Nisan biri Haziran sayısıydı ve tamamen zıt şeyler yazıyordu. Bu durum beni şüpheye düşürdü ve okuduklarımı sorgulamaya, araştırmaya başladım.  Bu süreçte birçok şey okudum, öğrendim. Belli bir bilgi birikimim oldu ve şimdi çok şükür doğru bilgiyle yanlış bilgiyi ayırt edebilecek düzeye geldim.

Geçtiğimiz ay instagramda beslenme ve spor günlüğü yapmak için bir hesap açtım. Keşfetime düşen fotoğraflarda ve altlarında o kadar yanlış bilgiler görüyorum ki ağzım açık kalıyor. Şaşkınlıktan boş boş ekrana bakıp ne diyeceğimi bilemediğim anlar oldu. Profilinde beslenme ve yaşam koçu yazan kişilerin profillerinde, hatta bazı diyetisyenlerin profillerinde bile aslı olmayan yalan yanlış bilgiler görüyorum. Ben, takip ettiğim hesaplar konusunda çok seçici davranıyorum ve güvendiğim severek takip ettiğim hesapları sizlerle de paylaşmak istedim.

@cerenyavuz : Instagramdan takip ettiğim diyetisyenler arasında en en en güvendiğim diyetisyen! Bilimin kişisel görüşe bağlı olmadığını savunan, yenilikleri araştırmaları sürekli takip eden ve öğrendiklerini paylaşan bir diyetisyen. Keşfettiğimden beri her yazdığını okuyorum. Süslü tabaklar, minicik porsiyonlar paylaşan diyetisyenlerden değil. Bilimsel verileri, herkesin anlayabileceği şekilde özetleyerek yazıyor. Beslenmeye ilginiz olsa da olmasa da takip edin bence herkesin öğreneceği şeyler var. Kendisi Boğaziçi mezunu ve şuan Londra’da yüksek lisans yapıyor bildiğim kadarıyla. Online beslenme danışmanlığı da alabilirsiniz imkanınız varsa 🙂 Aşağıda birkaç örnek gönderisini paylaştım.


@erdemoner78: Erdem bey bir gıda mühendisi. Kefir, sirke vb fermente gıdalarda dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyor. Pişirme yöntemleri ve kimyasallar hakkında da ayrıntılı gönderileri mevcut. Bu konuda hiçbir bilginiz yoksa takip edip temel şeyleri öğrenebilirsiniz.


@semaninsagliklimutfagi: Sema hanım, sürekli farklı tarifler deniyor ve yaptıklarını bizlerle paylaşıyor. Krakerler, kekler, börekler vs vs bir sürü tarifi var. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız ama ne pişireceğinizi bilmiyorsanız bence bir göz atın 🙂


@atletikbilgi : Hareketlerin doğru ve yanlış formlarını, daha iyi esneme şekillerini ve kaslarınızda nasıl aktivasyon sağlayabileceğinize dair paylaşımlar yapıyorlar. Postür konusunda paylaşımları da var. Spor yapan yapmayan herkese tavsiye ederim, mutlaka takip edin. Size çok şey katacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta örnek birkaç paylaşımları var.

 


@agirsaglam_fitness: Egzersiz konusundaki en doğru Türkçe kaynak diyebilirim. Instagram hesabında bilgi paylaşımı yapmıyor, ama agirsaglam.com’dan ve yine Ağırsağlam adlı youtube kanalından videolarını takip edebilirsiniz. Egzersiz konusunda hiçbir bilginiz yoksa ya da azbuz bilginiz varsa ve kendi antreman programınızı oluşturmak istiyorsanız sitesindeki Ağırsağlam Egzersiz Rehberi’ne bakmanızı tavsiye ederim.Bu yazıda özellikle sadece Türk profilleri paylaştım. Çünkü Türkçe kaynak sayısı giderek artıyor ve elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum.

Faydalı olduklarını düşünüyorum, sizinle de paylaşmak istedim. Umarım hoşunuza gider, sizin de severek takip ettiğiniz güvenilir hesaplar varsa lütfen yorumlarda yazın. Sevgiler!

9 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Bir Cevap Yazın