Genel

Blog Yazarlarına 10 Önemli Tavsiye

Devrin altın platformları youtube ve instagram olsa da blog yazmaya hevesli bir kitle hala var. Artık blogların devri bitmiş olarak görülse de bir ihtiyacımız olduğunda google aramalarında imdadımıza koşan yine bloggerlar oluyor.

Daha önce Kişisel Blog Yazmak başlıklı bir seri oluşturmuştum;
+ blog yazmaya başlama hikayem,
+ motivasyon ve içerik oluşturma sürecim,
+ trafik- SEO- sosyal medya gibi teknik konularda uyguladıklarım
üzerine yazılar yazmıştım. Bu yazıda ise yeni başlayan bloggerlara tavsiyelerim ve önceki yazılardan özet başlıklar paylaşacağım.

1 | Fotoğraflara, temaya, görselliğe önem ver!

Yazdığınız yazı ne kadar kaliteli olursa olsun, insanlar yazınızı okumaya başlamadan önce temanızı ve öne çıkan fotoğraflarınızı görecek. İlgi çeken, kaliteli ve güzel fotoğraflar + sade, kullanışlı ve kolay bir tema okuyucuları sitenizde biraz daha vakit geçirip diğer yazıları da okumaya heveslendirecektir.

Bunun için tema satın almak zorunda değilsiniz, ücretsiz temalar kullanabilirsiniz. Pahalı fotoğraf makinesine de ihtiyacınız yok.

2 | Siten responsive olsun, mobilde düzgün görüntülenebilsin.

Önceden kullanıcılar yazıları bilgisayardan okuyordu ama şimdi trafiğin çoğu mobilden geliyor. Responsive yani duyarlı bir tema, telefonda ve tabletlerde temanızın ve yazılarınızın daha düzgün görüntülenmesini sağlayacaktır. Eğer duyarlı temalar kullanmazsanız mobil kullanıcılar içi okuması zor olur, birçok şey gözden kaçar ve sitenizden çok daha kısa sürede çıkarlar.

3 | İyi bir hakkımda ve iletişim sayfası oluştur

Sitenizin amacına uygun düzende, bir hakkımda ve iletişim sayfası oluşturun. Hakkımda sayfasında sizinle ilgili temel bilgiler yer alsın. eğer kişisel blog yazıyorsanız, eğlenceli bir dille hayat hikayenizi yazabilirsiniz.
Örnek: Pinquitte

İletişim sayfasına isterseniz iletişim formu koyun isterseniz sosyal medya hesapları ve mail adresi yazın. Yeter ki doğrudan size ulaşabilecekleri bir araç olsun. Ancak sosyal medya hesaplarıyla iletişim sağlamak yerine aktif bir mail adresi uzun vadede daha faydalı olacaktır. Eğer içerik yelpazeniz genişse iletişim sayfasına SSS yani Sıkça Sorulan Sorular kısmı da ekleyebilirsiniz.
Örnek: Benim iletişim sayfam

4 | Her hafta aynı gün aynı saatte paylaşım yap!

Yazılarınızı paylaşmak için belli gün ve saat belirleyin. Hafta birden fazla yazı paylaşsanız bile günü ve saati belli olsun. Google Analytics hesabı açın ve yazılarınızı takip edin. Daha sonra analiz sonuçlarına göre yazıların çok okunduğu günlere ve saatlere bakıp o saatlerde yazı yayımlayabilirsiniz.

Bu sayede hem arama motorları hem de okuyucularınızın sizin o gün o saatte yazı yazdığınızı bilir. Uzun vadede blog trafiğinize katkı sağlar.

5 | Çok fazla görsel kullanma + gereksiz eklentilerden kaçın!

Yazılarda çok fazla görsel kullanmak sitenizin yüklenme süresini uzatır. Haliyle okuyucu beklemekten sıkılıp çıkabilir. Yazıların içinde metin yoğunluğunu azaltacak şekilde görsel koyun. Giflerden kaçının. (bu benim şahsi görüşüm, bence dikkati dağıtıyor)

+ Ana sayfanızda yazılar tam metin görüntülenmesin. Yazıları kesin. Eğer temanızda mevcut ayarlanmış bir ‘devamını oku’ özelliği yoksa yazıları kesin. Birinci veya ikinci paragrafın altından bölmeniz yeterli. Bu sayede ana sayfanıza bakan okuyucu en üstteki yazıları aşağı kaydırarak gitmez daha kısa sürede daha çok yazı başlığı görür ve ilgisini çekeni açıp okuyabilir.

+ Sidebar’da ve footer’da çok fazla eklenti yerleştirmekten kaçının. Hem sitenin yüklenme süresini artırır hem de mobil kullanıcılar için sayfayı fazlaca uzatır. Bence kısa bir hakkımda açıklaması, sosyal medya butonları, arama kutusu, kategoriler, arşiv yeterli. İsterseniz spotify ve instagram eklentileri de koyabilirsiniz. Ama olabildiğince sade olsun. Gereksiz eklentilerden kaçının.

6 | Çok fazla reklamla doldurma, sayfada 1-2 yeterli;

Blogdan para kazanmak istemeniz çok normal, anlıyorum. Ama çok fazla reklam = çok para değil. Üstelik daha yeni başladıysanız ve okunmalarınız düşükse bu size fazla para getirmeyeceği gibi okuyucularınızı da rahatsız edecektir. Sidebarda veya footerda 1 tane, yazı içinde 1 tane, toplam 2 tane bence ideal. İsterseniz yazıların arasına yani feed içi reklam da ekleyebilirsiniz.

7 | Blog içi linkler vererek site içinde trafik döndür!

Siteniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bu. Yazdığınuz metin içinde, daha önceden yazdığınız bir yazı ile ilişkili bir şey varsa ona mutlaka link verin. Bu sayede eski yazılarınız geride kalsa da okunmaya devam eder.
Örnek: Benim mektup nasıl hazırlanır yazısında mektup arkadaşı nasıl bulunur yazısına link vermem gibi.

8 | Her platformda kitle ayrı, ona göre içerik oluştur;

Sosyal platformların kullanım amacı birbirinden çok farklı, haliyle kullanan kitleler de çok farklı. Instagramda görsellik en önemli şey iken, Twitter’da yazdığınız metin önemli. Facebook’ta ise ikisi de önemli.

Zamanla yazıları paylaştıkça hangi yazı hangi platformda daha çok ilgi görüyor inceleyin ve ona göre paylaşım yapın.
Örnek: Beni mektup kartpostal yazılarım twitterda ilgi görmezken instagram çok ilgi görüyor.

9 | Düzenli olarak sosyal medya paylaşımı yap!

Üst maddeye ek olarak bunu vurgulamasam olmazdı. Yazıyı bir defa paylaşıp bırakmayın. Ben blog yazmaya ilk başladığım zaman sadece yazıyı yayımladığım tarihte paylaşıp bırakıyordum. Sürekli aynı yazıyı görmek insanları sıkar diye düşünüyordum. Sonra da okunmuyor diye yakınıyordum.

Eğer kitleniz küçükse yani sosyal medya hesaplarınızda on binlerce takipçiniz yoksa her gün yazı paylaşmak sıkıcı olacaktır. Hafta birkaç kez uygun olan tüm sosyal medya hesaplarınızda yazı paylaşın. Farklı farklı yazıları paylaşmaya özen gösterin.

10 | Blogun bir konusu ve amacı olsun, her şeyden bir tutam olmasın;

Her şeyden tutam bloglar asla yürümüyor. Blogun belli bir tipi olsun. Yani makyaj blogu iseniz gezi yazısı, moda blogu iseniz yemek tarifi yazısı yapy duracaktır. Eğer blogunuzda kişisel paylaşımlar yapıyorsanız, gerçekten sizi yansıttığını düşündüğünüz, kişisel yolculuğunuzu aktardığınız yazıları tercih edin.
Örnek: Benim ilk blogum Tasarım Günlüğü idi, endüstriyel tasarım okuyordum ve tasarım ödevlerimi, çizimlerimi ve üniversite anılarımı paylaşıyordum.


Eklemek istediğiniz tavsiyeler varsa yorumlarda bizimle paylaşın lütfen! Eğer isterseniz kısaca blogunuzdan bahsedip linkini de koyabilirsiniz. Böylece diğer bloggerlar ile beraber karşılıklı birbirinize destek olabilirsiniz. Sevgiler!

This posts cover photo is by rawpixel on Unsplash

7 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

5 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!