Mektup,  Postcrossing

Mektup ve Kartpostallar Nasıl Gönderilir?

Merhaba! Bir önceki yazıda mektup arkadaşınızı nasıl bulabileceğinizi anlatmıştım. Mektup arkadaşınızı buldunuz, mektubunuzu yazdınız. Nasıl göndereceksiniz?
Onu da bu yazıda anlatacağım 🙂 Ayrıca yazının sonunda dilekçe, evrak vb dosyaları da nasıl göndereceğinizden de bahsedeceğim.

Mektupları PTT’den gönderiyorsunuz. PTT’de mektup/posta gişesine gidip mektubunuzu veya kartpostalınızı veriyorsunuz.

Gönderiniz için pulları PTT şubelerinden ve filateli.org‘dan alıyorsunuz. Yurt dışına mektup ve kartlar sadece PTT’den gönderiliyor (yani özel kargo şirketlerinden gönderilmiyor) ve pullar sadece ptt’nin şubelerinden ve internet şubesinden (filateli.gov.tr) alınıyor.

Kartları ve mektupları güzelleştiren, alıcıyı mutlu eden en önemli şeylerden biri  PULLAR! Her PTT şubesinde çeşit çeşit pul olmuyor o yüzden filateli.gov.tr avantajlı, üstelik kargo ücreti yok. Siteden pul alırken ‘Anma Pulu’ ve ‘Sürekli Pul’ sayfalarındaki pullardan almanız gerekiyor. Bloklardan da alabilirsiniz. Resmi pul sayfasındaki pullar devlet daireleri arası yazışmalar için kullanılıyor, yani bizler mektup ve kartpostallarda kullanamıyoruz. (Ama eğer pul biriktiriyorsanız onlardan alıp koleksiyonunuza katabilirsiniz.) Siteden alınan pullar bir iki hafta içinde geliyor. (PttKargo ile değil, postayla geliyor o yüzden daha uzun sürüyor.)

Pulun üzerinde 2.50tl yazıyorsa gönderi için değeri 2.50tl’dir ve 2.50tl ödersiniz, pul için ayrıca kullanım ücreti vb yok, üzerinde yazan fiyatı ödüyorsunuz.  Pulu gönderi ücretini karşılamak için bir araç olarak düşünebilirsiniz. Bir işlevi yok, gönderi ücreti 3tl ise 3tl’lik pul yapıştırıp başka para ödemeden gönderiyorsunuz.

Yurt içi gönderilerinde kartpostallar 1,80 tl, mektuplar ise 20 grama kadar 1,80 tl 50 grama kadar olanlar ise 2,60 tl. 20 grama kadar olan mektuplarda taahhütlü gönderi 5,80 tl. 50 grama kadar olanlarda ise 6,60 tl. Taahhütlü gönderiler en geç bir hafta içinde gidiyor ve kargo gibi elden teslim ediliyor.

Yurt dışına kartpostal gönderirken kart başı ücret 4 tl. Tebrik kartı ise 1,80 tl. İkisinin arasındaki farkı öğrenmek için PTT’nin sitesinden fiyat tarifelerini okuyabilirsiniz.

Mektup gönderilerinde mektubun ağırlığına göre değişiyor. Yurt dışına gönderirken 20 grama kadar 4 tl, 20 g – 50 g arası gönderiler ise 5,20 tl. 50-100g ise 6,50tl. Yurtdışına da taahhütlü yani kayıtlı (internetten kodla takip edilebilen) gönderiler var, ama ücretleri yaklaşık 10tl daha fazla normal gönderiden.Gönderirken yapıştırdığınız pullarda tam gönderi ücretini tamamlamaya çalışmanız gerekmiyor. Yani yurtdışına kartpostal göndereceksiniz diyelim, ücreti 3.70 ve elinizdeki pullarla 3 tl’lik pul yapıştırdınız. Gönderirken aradaki 70 kuruşluk farkı ödüyorsunuz, onların bir makinesi var, fiyat ve damga basıyor. Gönderi ücretindeki farkı o makineden geçiriyorlar. Yani pulla gönderi ücretini tamamlamaya çalışmanıza gerek yok. Hatta pul yapıştırmanıza da gerek yok, tam ücreti de makineden geçirerek alabilirler. Ama özellikle yurt dışı gönderilerinde mümkün olduğu kadar çok sayıda ve çok çeşitte pul yapıştırmaya çalışın. İnsanlar pul çeşitliliğini seviyor, pul biriktiriyor da olabilirler sonuçta. Bu onları çok mutlu edecektir 🙂

Merkez şubeler cumartesi günleri de 10:00’dan 15:30’a kadar açık oluyor. (Ancak cumartesi günleri nöbetçi oldukları için pul satmıyorlar ve gönderileri makineden geçiriyorlar. Pulları yapıştırıp da gitmelisiniz.)

ÖNEMLİ NOT: Mektup ve kartpostal gönderi ücretleri için PTT’nin sitesindeki gönderi ücreti ya da fiyat tarifeleri sayfalarını kullanabilirsiniz. Ağırlığını yazdığınız zaman fiyatını söylüyor, özel hizmetlerden de seçerek fiyatını tam olarak öğrenebiliyorsunuz. Ptt gönderi ücreti hesaplama sayfası burada

Yurtdışına mektup atarken gönderebileceğiniz en fazla ağırlık 2kg. Daha ağır gönderiler kargoyla gönderiliyor.

Bir de unutmadan şunu belirteyim; Size gelecek kartpostallar ve mektuplar için kendi adresinizi TÜRKÇE veriyorsunuz. Adres sonunda ülke ismini İNGİLİZCE yazıyorsunuz. Yurtdışından yaptığınız alışverişlerde de bu böyle, adresinize bakacak olan o postayı size getirecek olan postacı Türk olacak, İngilizce yazmanız gereken tek yer ülke ismi.

Yani adresiniz şu şekilde olacak;
İSMİNİZ
MAHALLE SOKAK
SİTE/APARTMAN ADI 
DAİRE NO
ŞEHİR ADI
POSTA KODU
TURKEY

Göndereceğiniz gönderilerde de adresi size verildiği gibi yazıyorsunuz. Adreste değişiklik yapılmaz. Karşıdaki kişi size adresini nasıl verdiyse öyle yazın. 

Dilekçe ve evrak gönderileri ise APS ile gönderiliyor. Ortalama 2-3 günde ulaşıyor. Mektupla göndermenizi tavsiye etmem, çok daha uzun sürer ulaşması. Yurtiçinde devlet dairesi, üniversite, okul, herhangi bir kurum vs yerlere veya yurtiçindeki herhangi bir şehre yani her yere mektupları PTT ile gönderiyorsunuz. Kargoyla gönderecekseniz özel firmayla da gönderebilirsiniz. Ben hep PTT’yi tercih ettim. İçinde evrak olduğunu belirtmeniz yeterli. Hatta ek ücret ödeyerek paket ulaştığında size SMS ile bildiri gelmesini sağlayabilirsiniz. Verdikleri ileti formunda gerekli kutuyu işaretlemeniz ve belirtmeniz yeterli. Telefon numaranızı yazmayı unutmayın.

Diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın! Mektup arkadaşlığı ve Postcrossing ile ilgili daha önce yazdığım yazılar bunlar;

Mektup Arkadaşı Edinmek!

Yukarıdaki yazımda mektup arkadaşı edinmeye nasıl karar verdiğimi, ilk mektup arkadaşlarımı nasıl bulduğumu ve ilk mektuplarda neler yazdığımı anlatmıştım. Yani mektup arkadaşlığı serüvenine başlangıç yazımdı 🙂 Sonraki yazıyı ise yurt dışından ilk mektuplarım geldiğinden yazmıştım. Amerika’dan, Sri Lanka’dan, Hollanda’dan ve İstanbul’dan gelen mektuplarım var 🙂 Neler geldiğini merak ediyorsanız bu yazıya da bir göz atın;

Mektup Arkadaşlığı

Umarım bilgilendirici olmuştur 🙂 Sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın!

64 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

99 Yorum

 • Eskimyenkitaplik

  Çok güzel açıklayıcı yazmışsınız tebrik ederim.Size bir sorum olacaktı ilk defa göndereceğim mektubu adresi tam olarak nereye yazıyoruz.Ve biz adresi kendimiz yazıp mı PTT ye göndereceğiz.😅

 • Zeynep Feyza Dinç

  Merhaba. Tüm bu faydalı bilgiler için minnettarım. Teşekkür ediyorum. Ben de bu yazıyı geçen sene ilk okuduğumda iki mektup gönderdim iki farklı ülkeye. Ikisi de ulaşmadı ama hiçbir sorun yoktu. Sonra Endonezya’ya bir tane de taahhütlü gönderdim, gitmedi. Ptt infoya mail gönderdim, geri dönüş alamadım. Hiçbir eksik olmadığı halde sizce neden ulaşmıyor? Merkez şubeden gönderdim hepsini de. Acaba başka şubeden mi göndermeliyim? Tekrar teşekkürler. <3

  • Şeyma Mektepli

   Son zamanlarda benim de mektuplarımın çoğu gitmedi. Gelenler aylarca geç geldi. Şubeye sorsan sorun asla onlarda değil, her zaman karşı tarafta. Bir sonuç alamazsın. Başka şubeden göndermeyi dene istersen. Onun dışında yapabileceğin bir şey olduğunu sanmıyorum maalesef

   • Zeynep Feyza Dinç

    Ilgin için teşekkür ediyorum. Ben de bir avuç dolusu hayal ve heyecanla gitmiştim mektupları vermeye. Geride elimde kalan ise yalnızca hayal kırıklığı oldu. Üzüldüğüm şey para değil asla. Ben içini sevinçle doldurduğum mektuplara üzülüyorum. Zor olan ne anlayamıyorum gerçekten. Umudumu hiç yitirmemiştim şimdiye kadar ama artık hiçbir umudum kalmadı.
    Seni seviyorum güzel insan.

    • Şeyma Mektepli

     Açıkçası ben de sıkıldım, hevesim kırıldı. Çalışanların uyuz tavırlarından, her gittiğimde sorgulanmaktan bıktım. (Pul alacağım dediğimde her seferinde ne yapacaksın diyorlar, 3 senedir!) Çok çok nadiren gönderiyorum artık ama ben yine de birkaç sene yaptım. Başka şubelere gidip şansını dene bence. En azından hevesini al. OLmazsa hepsini yazıp pullarını yapıştırıp başka şehirden bir arkadaşına kargola, o oradan göndersin. Benim küçücük Kastamonu’da fakültemin altındaki kutu kadar ptt’den gönderdiklerim bile gidiyordu, Isparta Merkez Ptt’den gönderdiklerim gitmiyor, geri dönüyor üstüne bir de şöyle yapmışsın böyle yapmışsın diye laf yiyorum. Kendi adresimi zarfın önüne, alıcı adresini pulun olduğu arka yüze yazmama rağmen iki adresi karıştırıp sanki mektup bana geliyormuş gibi iki hafta sonra bana getirdiklerini biliyorum. Adresin yabancı, pulların TC olması da ayrı bir olaydı ama inandıramadım. En son dünyanın parasını verip gönderdiğim zarf geri dönmüş. Neymiş zarfı süslemişim adres belli değilmiş. Halbuki devasa harflerle düz kağıda yazıp yapıştırdım. Gayet açık adres. Pullar damgalı, üstelik bir kısmı dökülmüş. Geri alıp göndermeyi kabul etmiyorlar. Boşa giden paralar ne olacak?? O zaman sinirden kudurmuştum gerçekten. O zamandan beri de mektup göndermedim. Uzun lafın kısası 🙂 başka yerden tekrar dene. Almanya, Amerika gibi daha gelişmiş yerlere göndermeyi dene başka şubeden. Onlara bile gitmiyorsa hiç gitmez, parana yazık.
     Facebook’taki postcrossing ve penpal gruplarına yaz. Benzer sorun yaşayan çok insan vardı. Belki bir çözüm bulabilen olmuştur.
     Sevgiler <3

    • Zeynep Feyza Dinç

     Bence bu artık çalışanların bahanesi olmuş. Sanki biz onlardan olağanüstü bir iş yapmalarını istiyormuşuz gibi davranıyorlar. Pul meselesi de öyle. Ben içlerinden yalnızca birine pul yapıştırabildim. O da görevli ben mektuplarımın gitmediğini söyleyince telafi etmek için gibiydi adeta. Bir de mektuba iki süs yapıştırınca olay oluyor. Artık bilerek yaptıklarını düşünüyorum ya da yurtdışına göndermiyorlar. Anlaması gerçekten zor. Bir keresinde birazcık kabarık olmuştu. Ben de içine bakmak isteyeceklerini düşünmemiştim çünkü çok kalın değildi. Mühür olduğu için kabul etmedim. “Ben içinde eroin olmadığını nereden bileceğim.” diyor. Bu kadar temkinlilerse xray cihazı alsınlar.
     Bir de mail adresinden yanıt aldım. Alıcı evde yokmuş, diyor. Yüz tane de göndersem hepsine öyle diyecek. Son kez başka bir şubeden göndereceğim. Oysa ben özellikle merkezden göndermiştim. O da olmazsa bir de Istanbul’dan denerim. Senin de böyle sorunlar yaşadığını öğrenmek beni gerçekten üzdü. O zaman daha nice insan bunlara maruz kalıyor. Nelerle uğraşıyoruz. Tek yaptığımız alt tarafı bir MEKTUP göndermek.
     Çok teşekkür ediyorum. Mutlu günler diliyorum. <3

    • Şeyma Mektepli

     Taşındık şimdi Antalya’dan deniyorum ben şansımı 🙂
     Süslemek sorun oluyor şaşırtıcı şekilde. İçine ne koyduğumu bana da soruyorlar her zaman. Sanırım sormak zorundalar ama sana verdiği tepki aşırı olmuş.

     Sen de sorununa bir çözüm bulabilirsin umarım daha fazla paramız boşa gitmez

    • Zeynep Feyza Dinç

     Umarım öyle olur. Ben de farklı birkaç şehirden deneyeceğim. Söylediğin her şey için teşekkür ederim. Çok yardımcı oldun. Biraz uzun bir konuşma oldu sanırım.
     Iyi günler. Kendine çok iyi bak! <3

 • Rümeysa

  Merhaba, öncelikle bir aralar galiba Kastamonu da oturuyormuşsunuz galiba bende şuan burada yaşıyorum ve yapacak pek birşeyim olamadığı için mektup arkadaşı edinmek istiyorum. Yazınızın bana çok faydası oldu teşekkürler. Birde bu aralar penpal diye birşey çıkmış instagram üzerinden buluyorsun mektup arkadaşını bakmak istersen diye söylemek istedim. 💙

 • Tuğba

  Mektup yaklaşık kaç günde mektup arkadaşımıza ulaşır acaba 💓 çok güzel anlatmışsın bu arada çok yardımcı oldun teşekkürler 😊❤️

 • Zeynep

  Merhabar her zaman bir mektup arkadaşı bulmak ve onunla konuşmak istemişimdir instagramdan birkaç kişiye yazdım fakat geri dönüşü olmadı mektup arkadaşı bulmam da yardımcı olur musunuz ?

 • mbakiii

  merhaba! benim bir iki tane sorum olacaktı. ilk sorum bu filateli sitesi hakkında. Bu siteden alınan pullar kapıya kadar getiriliyor mu yani kayıtlı mı yoksa mektuplar gibi kutuya atılıp gidiliyor mu? ikinci sorumda diyelim ki avustralyaya mektup yollayacağız. Bu halde, alıcının ülkesini ingilizce olarak mı yoksa türkçe olarak mı yazmak gerekiyor?

  Bu arada, siteniz çok iyi çok beğendim. Güzel yazılarınız devamı dileğiyle….

  • Şeyma Mektepli

   Pullar kayıtlı olarak postayla geliyor, kargoyla değil. Kapıya geliyor imzayla veriliyor yani. Adres size verildiği gibi yazılıyor yani ana dilinde. Ülke isminini İngilizcesini de yazabilirsiniz.

   • Ece

    Merhaba! Acaba boş bir zarfın ağırlığı ortalama ne kadar oluyor? Içine sadece bir mektup ve zarf koysam sizce kaç gram gelir. Yurt dışına mektup gönderirken her bir gram baya bir para demek. Sadece zzarf ve mektup kaç gramdır acaba?

 • Bornit

  Merhaba, hiç bilmediğim için soruyorum cevaplarda aramaya çalıştım fakat gözümden kaçtıysa kusura bakmayın.
  Gönderdiğimiz ya da bize gelen takipsiz gönderileri ptt şubesine gidip kendimiz mi alıyoruz yoksa kargo gibi ev adresimize mi geliyor? ve de gönderirken uçak/yüzey seçeneklerinden hangisi avantajlı olur, ortalama gönderim süreleri ne kadardır eğer tecrübeniz yakın zamanda olduysa bilgilendirebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum. Yazınız ve verdiğiniz bilgiler için de ayrıca çok teşekkür ederim, iyi günler:)

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba, gönderecek kişiye ev adresinizi vereceğiniz için evinize geliyor ama eğer kayıtsız ise posta kutusuna atılır, eğer kayıtlı ise kargo gibi kapıdan size teslim edilir. Bildiğim kadarıyla artık yüzey/uçak ayrımı yok, yurt dışı gönderilerinin hepsi uçakla gidiyor. Süresi de ülkeye göre değişir, avrupa ülkeleri 10-20, diğerleri 30-40 civarı. Aylar sürdüğü de oluyor bazen. Rica ederim. İyi günler 🙂

 • Mina

  Merhaba! Ben Avustralya’ya kartpostal göndereceğim fakat sizce bu kartpostalı zarfa koymak gerekiyor mu? Böyle bir şart var mı? Yoksa da mürekkebin herhangi bir durumda silinmesine karşın zarfa koymak gerekir mi? Baya encore une fois yaptırıcam sana ama zarfla yollayacaksam,bu durumda hem zarfa hem kartpostala pul mu yapıştırmalıyım? Değilsem de yapıştırabilir miyim? Çok teşekkürler 🙂

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!