Mektup,  Postcrossing

Mektup ve Kartpostallar Nasıl Gönderilir?

Merhaba! Bir önceki yazıda mektup arkadaşınızı nasıl bulabileceğinizi anlatmıştım. Mektup arkadaşınızı buldunuz, mektubunuzu yazdınız. Nasıl göndereceksiniz?
Onu da bu yazıda anlatacağım 🙂 Ayrıca yazının sonunda dilekçe, evrak vb dosyaları da nasıl göndereceğinizden de bahsedeceğim.

Mektupları PTT’den gönderiyorsunuz. PTT’de mektup/posta gişesine gidip mektubunuzu veya kartpostalınızı veriyorsunuz.

Gönderiniz için pulları PTT şubelerinden ve filateli.org‘dan alıyorsunuz. Yurt dışına mektup ve kartlar sadece PTT’den gönderiliyor (yani özel kargo şirketlerinden gönderilmiyor) ve pullar sadece ptt’nin şubelerinden ve internet şubesinden (filateli.gov.tr) alınıyor.

Kartları ve mektupları güzelleştiren, alıcıyı mutlu eden en önemli şeylerden biri  PULLAR! Her PTT şubesinde çeşit çeşit pul olmuyor o yüzden filateli.gov.tr avantajlı, üstelik kargo ücreti yok. Siteden pul alırken ‘Anma Pulu’ ve ‘Sürekli Pul’ sayfalarındaki pullardan almanız gerekiyor. Bloklardan da alabilirsiniz. Resmi pul sayfasındaki pullar devlet daireleri arası yazışmalar için kullanılıyor, yani bizler mektup ve kartpostallarda kullanamıyoruz. (Ama eğer pul biriktiriyorsanız onlardan alıp koleksiyonunuza katabilirsiniz.) Siteden alınan pullar bir iki hafta içinde geliyor. (PttKargo ile değil, postayla geliyor o yüzden daha uzun sürüyor.)

Pulun üzerinde 2.50tl yazıyorsa gönderi için değeri 2.50tl’dir ve 2.50tl ödersiniz, pul için ayrıca kullanım ücreti vb yok, üzerinde yazan fiyatı ödüyorsunuz.  Pulu gönderi ücretini karşılamak için bir araç olarak düşünebilirsiniz. Bir işlevi yok, gönderi ücreti 3tl ise 3tl’lik pul yapıştırıp başka para ödemeden gönderiyorsunuz.

Yurt içi gönderilerinde kartpostallar 1,80 tl, mektuplar ise 20 grama kadar 1,80 tl 50 grama kadar olanlar ise 2,60 tl. 20 grama kadar olan mektuplarda taahhütlü gönderi 5,80 tl. 50 grama kadar olanlarda ise 6,60 tl. Taahhütlü gönderiler en geç bir hafta içinde gidiyor ve kargo gibi elden teslim ediliyor.

Yurt dışına kartpostal gönderirken kart başı ücret 4 tl. Tebrik kartı ise 1,80 tl. İkisinin arasındaki farkı öğrenmek için PTT’nin sitesinden fiyat tarifelerini okuyabilirsiniz.

Mektup gönderilerinde mektubun ağırlığına göre değişiyor. Yurt dışına gönderirken 20 grama kadar 4 tl, 20 g – 50 g arası gönderiler ise 5,20 tl. 50-100g ise 6,50tl. Yurtdışına da taahhütlü yani kayıtlı (internetten kodla takip edilebilen) gönderiler var, ama ücretleri yaklaşık 10tl daha fazla normal gönderiden.Gönderirken yapıştırdığınız pullarda tam gönderi ücretini tamamlamaya çalışmanız gerekmiyor. Yani yurtdışına kartpostal göndereceksiniz diyelim, ücreti 3.70 ve elinizdeki pullarla 3 tl’lik pul yapıştırdınız. Gönderirken aradaki 70 kuruşluk farkı ödüyorsunuz, onların bir makinesi var, fiyat ve damga basıyor. Gönderi ücretindeki farkı o makineden geçiriyorlar. Yani pulla gönderi ücretini tamamlamaya çalışmanıza gerek yok. Hatta pul yapıştırmanıza da gerek yok, tam ücreti de makineden geçirerek alabilirler. Ama özellikle yurt dışı gönderilerinde mümkün olduğu kadar çok sayıda ve çok çeşitte pul yapıştırmaya çalışın. İnsanlar pul çeşitliliğini seviyor, pul biriktiriyor da olabilirler sonuçta. Bu onları çok mutlu edecektir 🙂

Merkez şubeler cumartesi günleri de 10:00’dan 15:30’a kadar açık oluyor. (Ancak cumartesi günleri nöbetçi oldukları için pul satmıyorlar ve gönderileri makineden geçiriyorlar. Pulları yapıştırıp da gitmelisiniz.)

ÖNEMLİ NOT: Mektup ve kartpostal gönderi ücretleri için PTT’nin sitesindeki gönderi ücreti ya da fiyat tarifeleri sayfalarını kullanabilirsiniz. Ağırlığını yazdığınız zaman fiyatını söylüyor, özel hizmetlerden de seçerek fiyatını tam olarak öğrenebiliyorsunuz. Ptt gönderi ücreti hesaplama sayfası burada

Yurtdışına mektup atarken gönderebileceğiniz en fazla ağırlık 2kg. Daha ağır gönderiler kargoyla gönderiliyor.

Bir de unutmadan şunu belirteyim; Size gelecek kartpostallar ve mektuplar için kendi adresinizi TÜRKÇE veriyorsunuz. Adres sonunda ülke ismini İNGİLİZCE yazıyorsunuz. Yurtdışından yaptığınız alışverişlerde de bu böyle, adresinize bakacak olan o postayı size getirecek olan postacı Türk olacak, İngilizce yazmanız gereken tek yer ülke ismi.

Yani adresiniz şu şekilde olacak;
İSMİNİZ
MAHALLE SOKAK
SİTE/APARTMAN ADI 
DAİRE NO
ŞEHİR ADI
POSTA KODU
TURKEY

Göndereceğiniz gönderilerde de adresi size verildiği gibi yazıyorsunuz. Adreste değişiklik yapılmaz. Karşıdaki kişi size adresini nasıl verdiyse öyle yazın. 

Dilekçe ve evrak gönderileri ise APS ile gönderiliyor. Ortalama 2-3 günde ulaşıyor. Mektupla göndermenizi tavsiye etmem, çok daha uzun sürer ulaşması. Yurtiçinde devlet dairesi, üniversite, okul, herhangi bir kurum vs yerlere veya yurtiçindeki herhangi bir şehre yani her yere mektupları PTT ile gönderiyorsunuz. Kargoyla gönderecekseniz özel firmayla da gönderebilirsiniz. Ben hep PTT’yi tercih ettim. İçinde evrak olduğunu belirtmeniz yeterli. Hatta ek ücret ödeyerek paket ulaştığında size SMS ile bildiri gelmesini sağlayabilirsiniz. Verdikleri ileti formunda gerekli kutuyu işaretlemeniz ve belirtmeniz yeterli. Telefon numaranızı yazmayı unutmayın.

Diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın! Mektup arkadaşlığı ve Postcrossing ile ilgili daha önce yazdığım yazılar bunlar;

Mektup Arkadaşı Edinmek!

Yukarıdaki yazımda mektup arkadaşı edinmeye nasıl karar verdiğimi, ilk mektup arkadaşlarımı nasıl bulduğumu ve ilk mektuplarda neler yazdığımı anlatmıştım. Yani mektup arkadaşlığı serüvenine başlangıç yazımdı 🙂 Sonraki yazıyı ise yurt dışından ilk mektuplarım geldiğinden yazmıştım. Amerika’dan, Sri Lanka’dan, Hollanda’dan ve İstanbul’dan gelen mektuplarım var 🙂 Neler geldiğini merak ediyorsanız bu yazıya da bir göz atın;

Mektup Arkadaşlığı

Umarım bilgilendirici olmuştur 🙂 Sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın!

61 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

99 Yorum

 • Selin

  Cok aciklayici yazmissiniz:) tesekkurler. Ben de ilk defa gonderecegim yurtdisina. Bir kac sorum olacakti
  Kartpostali da zarfa koymuyor muyuz? Mektuptan farki ne oluyor? Zarfin icindekilerin agirligi 50 gr’i geciyorsa mektup olarak mi aliyorlar yani?

  • Şeyma Mektepli

   Mektup zarf icinde gider, kartpostal zarfsiz gider. Kartpostali zarf icine koyarsan o da mektup gibi gider. Su kadar gramdan sonra mektup oluyor diye bir sey yok. Zarfla gidenler mektup diye gidiyor.

 • Ali Rıza

  Ptt’nin mektup gönderimi hakkında bazı olumsuz yorumlar gördüm , yurtdışına mektup göndermek istiyorum. Yerine ulaşma ihtimali nedir? Teşekkürler.

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba! Yüksek ihtimalle yerine ulaşır. Ama bu gönderdiğiniz şubeye göre ve göndereceğiniz ülkeye değişiyor. Biraz şans işi. Ben merkez şubelerden göndermeyi tercih ediyorum, daha çabuk ulaşıyor ve bence kaybolma şansı daha düşük. Benim son gönderdiğim mektupların birçoğu ulaşmadı. Halbuki iki senedir aynı ptt’den gönderiyorum. Ülkeye göre de değişiyor. Sri Lanka’ya gönderdiğim mektupların ve kartpostalların hiçbiri ulaşmadı mesela.

 • ÇETİN

  Merhaba,Benim ekleriyle birlikte bir dilekçe göndermem gerekiyor.Ek olan evraklar ve dilekçe aynı zarf içerisine mi konulur? Ve bu evraklar katlanır mı?Ve dilekçeyle zımbalanır mı yoksa sadece beraber mi konulur?Teşekkürler.

  • Şeyma Mektepli

   Kesin bilgim yok ne yazık ki. Ben sadece mektup arkadaşlarıma mektupları nasıl gönderdiğimden bahsettim burada. 🙂
   Evrakların hepsinin aynı zarfta olması, kaybolmasını önlemek açısından daha doğru olur diye düşünüyorum. Bence katlamadan, A4 kargo zarfı içerisinde gönderin. Ben hep öyle yapıyorum.

 • yasinmemic

  Arkadaşlar başka ülkeye mektup göndermek NET olarak ne kadar, yani PTT’ye gittiğimde kaç TL isteyecekler? Daha önceden gönderenler yazabilir mi? Online olarak sordum İsviçreye nasıl göndereceğim diye, Kayıtlı Küçük Paket olarak gidecek ve 15-16 TL gibi bir fiyat tutar dendi, bana biraz fazla geldi ondan sizlere sorayım dedim.

 • Güven

  Koredeki bir arkadasima mektup gondermek istiyorum ama adres konusunda biraz sorunum var cok ama cok rica ediyorum ozelden yardim edebilirmisiniz?

 • bbebe

  kendi yaptıgım bir zarf içerisinde mektubumu yollamak istiyorum. siyah renkte. mümkün müdür? illa beyaz olmak zorunda mı

 • özge

  zarfın üzerine adres bilgilerini ne şekilde yaziyosunuz? yurt dışına ilk defa mektup göndereceğim ama bilgileri ne şekilde yazmam gerektiği kafamı karıştırdı.. yani mesela posta kodu yazmam gerekiyor ama mahallenin mi şehrin mi yoksa bulunduğum ülkenin mi kodunu yazmalıyım bunlar kafamı karıştırdı.. ayrıyeten üzerini süslediğim ya da renkli zarfları yollayabilir miyim bi problem olur mu? yanit verirseniz sevinirim

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!