Mektup,  Postcrossing

Mektup ve Kartpostallar Nasıl Gönderilir?

Merhaba! Bir önceki yazıda mektup arkadaşınızı nasıl bulabileceğinizi anlatmıştım. Mektup arkadaşınızı buldunuz, mektubunuzu yazdınız. Nasıl göndereceksiniz?
Onu da bu yazıda anlatacağım 🙂 Ayrıca yazının sonunda dilekçe, evrak vb dosyaları da nasıl göndereceğinizden de bahsedeceğim.

Mektupları PTT’den gönderiyorsunuz. PTT’de mektup/posta gişesine gidip mektubunuzu veya kartpostalınızı veriyorsunuz.

Gönderiniz için pulları PTT şubelerinden ve filateli.org‘dan alıyorsunuz. Yurt dışına mektup ve kartlar sadece PTT’den gönderiliyor (yani özel kargo şirketlerinden gönderilmiyor) ve pullar sadece ptt’nin şubelerinden ve internet şubesinden (filateli.gov.tr) alınıyor.

Kartları ve mektupları güzelleştiren, alıcıyı mutlu eden en önemli şeylerden biri  PULLAR! Her PTT şubesinde çeşit çeşit pul olmuyor o yüzden filateli.gov.tr avantajlı, üstelik kargo ücreti yok. Siteden pul alırken ‘Anma Pulu’ ve ‘Sürekli Pul’ sayfalarındaki pullardan almanız gerekiyor. Bloklardan da alabilirsiniz. Resmi pul sayfasındaki pullar devlet daireleri arası yazışmalar için kullanılıyor, yani bizler mektup ve kartpostallarda kullanamıyoruz. (Ama eğer pul biriktiriyorsanız onlardan alıp koleksiyonunuza katabilirsiniz.) Siteden alınan pullar bir iki hafta içinde geliyor. (PttKargo ile değil, postayla geliyor o yüzden daha uzun sürüyor.)

Pulun üzerinde 2.50tl yazıyorsa gönderi için değeri 2.50tl’dir ve 2.50tl ödersiniz, pul için ayrıca kullanım ücreti vb yok, üzerinde yazan fiyatı ödüyorsunuz.  Pulu gönderi ücretini karşılamak için bir araç olarak düşünebilirsiniz. Bir işlevi yok, gönderi ücreti 3tl ise 3tl’lik pul yapıştırıp başka para ödemeden gönderiyorsunuz.

Yurt içi gönderilerinde kartpostallar 1,80 tl, mektuplar ise 20 grama kadar 1,80 tl 50 grama kadar olanlar ise 2,60 tl. 20 grama kadar olan mektuplarda taahhütlü gönderi 5,80 tl. 50 grama kadar olanlarda ise 6,60 tl. Taahhütlü gönderiler en geç bir hafta içinde gidiyor ve kargo gibi elden teslim ediliyor.

Yurt dışına kartpostal gönderirken kart başı ücret 4 tl. Tebrik kartı ise 1,80 tl. İkisinin arasındaki farkı öğrenmek için PTT’nin sitesinden fiyat tarifelerini okuyabilirsiniz.

Mektup gönderilerinde mektubun ağırlığına göre değişiyor. Yurt dışına gönderirken 20 grama kadar 4 tl, 20 g – 50 g arası gönderiler ise 5,20 tl. 50-100g ise 6,50tl. Yurtdışına da taahhütlü yani kayıtlı (internetten kodla takip edilebilen) gönderiler var, ama ücretleri yaklaşık 10tl daha fazla normal gönderiden.Gönderirken yapıştırdığınız pullarda tam gönderi ücretini tamamlamaya çalışmanız gerekmiyor. Yani yurtdışına kartpostal göndereceksiniz diyelim, ücreti 3.70 ve elinizdeki pullarla 3 tl’lik pul yapıştırdınız. Gönderirken aradaki 70 kuruşluk farkı ödüyorsunuz, onların bir makinesi var, fiyat ve damga basıyor. Gönderi ücretindeki farkı o makineden geçiriyorlar. Yani pulla gönderi ücretini tamamlamaya çalışmanıza gerek yok. Hatta pul yapıştırmanıza da gerek yok, tam ücreti de makineden geçirerek alabilirler. Ama özellikle yurt dışı gönderilerinde mümkün olduğu kadar çok sayıda ve çok çeşitte pul yapıştırmaya çalışın. İnsanlar pul çeşitliliğini seviyor, pul biriktiriyor da olabilirler sonuçta. Bu onları çok mutlu edecektir 🙂

Merkez şubeler cumartesi günleri de 10:00’dan 15:30’a kadar açık oluyor. (Ancak cumartesi günleri nöbetçi oldukları için pul satmıyorlar ve gönderileri makineden geçiriyorlar. Pulları yapıştırıp da gitmelisiniz.)

ÖNEMLİ NOT: Mektup ve kartpostal gönderi ücretleri için PTT’nin sitesindeki gönderi ücreti ya da fiyat tarifeleri sayfalarını kullanabilirsiniz. Ağırlığını yazdığınız zaman fiyatını söylüyor, özel hizmetlerden de seçerek fiyatını tam olarak öğrenebiliyorsunuz. Ptt gönderi ücreti hesaplama sayfası burada

Yurtdışına mektup atarken gönderebileceğiniz en fazla ağırlık 2kg. Daha ağır gönderiler kargoyla gönderiliyor.

Bir de unutmadan şunu belirteyim; Size gelecek kartpostallar ve mektuplar için kendi adresinizi TÜRKÇE veriyorsunuz. Adres sonunda ülke ismini İNGİLİZCE yazıyorsunuz. Yurtdışından yaptığınız alışverişlerde de bu böyle, adresinize bakacak olan o postayı size getirecek olan postacı Türk olacak, İngilizce yazmanız gereken tek yer ülke ismi.

Yani adresiniz şu şekilde olacak;
İSMİNİZ
MAHALLE SOKAK
SİTE/APARTMAN ADI 
DAİRE NO
ŞEHİR ADI
POSTA KODU
TURKEY

Göndereceğiniz gönderilerde de adresi size verildiği gibi yazıyorsunuz. Adreste değişiklik yapılmaz. Karşıdaki kişi size adresini nasıl verdiyse öyle yazın. 

Dilekçe ve evrak gönderileri ise APS ile gönderiliyor. Ortalama 2-3 günde ulaşıyor. Mektupla göndermenizi tavsiye etmem, çok daha uzun sürer ulaşması. Yurtiçinde devlet dairesi, üniversite, okul, herhangi bir kurum vs yerlere veya yurtiçindeki herhangi bir şehre yani her yere mektupları PTT ile gönderiyorsunuz. Kargoyla gönderecekseniz özel firmayla da gönderebilirsiniz. Ben hep PTT’yi tercih ettim. İçinde evrak olduğunu belirtmeniz yeterli. Hatta ek ücret ödeyerek paket ulaştığında size SMS ile bildiri gelmesini sağlayabilirsiniz. Verdikleri ileti formunda gerekli kutuyu işaretlemeniz ve belirtmeniz yeterli. Telefon numaranızı yazmayı unutmayın.

Diğer yazılarıma da göz atmayı unutmayın! Mektup arkadaşlığı ve Postcrossing ile ilgili daha önce yazdığım yazılar bunlar;

Mektup Arkadaşı Edinmek!

Yukarıdaki yazımda mektup arkadaşı edinmeye nasıl karar verdiğimi, ilk mektup arkadaşlarımı nasıl bulduğumu ve ilk mektuplarda neler yazdığımı anlatmıştım. Yani mektup arkadaşlığı serüvenine başlangıç yazımdı 🙂 Sonraki yazıyı ise yurt dışından ilk mektuplarım geldiğinden yazmıştım. Amerika’dan, Sri Lanka’dan, Hollanda’dan ve İstanbul’dan gelen mektuplarım var 🙂 Neler geldiğini merak ediyorsanız bu yazıya da bir göz atın;

Mektup Arkadaşlığı

Umarım bilgilendirici olmuştur 🙂 Sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın!

62 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

99 Yorum

 • Kardelen

  Anonim bir adla postaneye bir mektup bırakabiliyomuyuz, adres, telefon olmadan örneğin kardelen adıyla mektubu gönderiyorum karşıdan mektuba cevap yazacak kişi mektubu yazıp postaneye bıraksa kişi gidip x kişisinden mektup varmı ben kardelen dese?

 • Sey

  Merhaba. Bir arkadaşım bana mektup yollamak istiyor fakat ben mektubu şubeden almak istiyorum. Ayrıca gerçek ismimi kullanmak istemiyorum. Bu konuda ne yapabilirim bir fikrim yok. Mektubu bir şekilde şubeye yollasa bile gerçek ismimi vermediğim sürece yolladığı mektubu alamam mı?

 • Ela

  Kore’den mektup alıcam da adres vermem gerekiyor adresin hepsini İngilizce versem olurmu yoksa koreceylemi yazıcam nasıl adresi vericm hic bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz lütfen

 • Mustafa

  Merhaba. Ben şunu merak ediyorum: mektup adresinde ev adresi verdiğimizde mektup eve yani kapıma kadar geliyor mu ? Bunu şunun için soruyorum Çin’den alınan takipsiz kargolar mektup niteliğinde olduğu için apartman kapısına bırakılıyor dediler. Bu mektupta da mı böyle ?

  • Şeyma Mektepli

   Postacı kapıya getirmiyor kargo gibi. Posta kutusu varsa kutuya bırakır, yoksa apartman girişine bırakır. Çin paketlerini de postacı getiriyor zaten, kargo olarak gelmiyor onlar.

 • Seda

  Merhaba yazınız çok faydalı olmuş, teşekkür ederim. Mektup illa ki eve mi gelmek zorunda? Yani karşılıklı anlaştığımız kişiyle o şehrin ptt sine atsak olmaz mı?

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba, resmi olarak böyle bir görevleri olmadığı için kabul etmiyor çoğu. Ama şubeye gönderdiğim mektuplar oldu benim. Mektubu şubeden alacak olan kişinin gidip memurlarla görüşmesi gerekiyor, kesin bir şey söyleyemem. Posta kutusu kiralaması daha mantıklı olur.

 • Abdurrahim

  Merhaba yorumları gördüm bende yazmak istedim.. Ben sürekli cezaevine mektup gönderiyorum. geçenlerde internette geziyodum bir uygulama çıktı androidde uygulamasıda var cezaevinemektup diye girdim kayıt formunu doldurdum ilk kayıtta da 4 mektup ücretsiz hak verdi mektup yazdım denemek için hakikaten gidiyormu diye 2 gün sonra sms geldi cep telefonuma kargo takip numarası diye baktım hakikaten oluyormuşş çok sevindim beni zamandan sıradan ve maliyetten kurtardı sizinle paylaşmak istedim belki ihtiyacınız olur

 • Fatma

  Merhabalar, öncelikle yazınızı çok beğendiğimi söylemek istiyorum.
  Yurtdışına gönderdiğimiz mektuplar ortalama ne kadar sürede alıcısına ulaşıyor, onu merak ediyorum.
  Ben Brezilya’daki arkadaşıma mektup gönderdim. PTT şubesine verdim mektubu, çalışan görevli arkadaştan mektupla ilgili takip numarası istedim, fakat acil gönderim grubunda olmadığı için takip edemeyeceğimi söyledi. Şuan 1 ay oldu. İlk kez mektup yazıp gönderdiğim için biraz heyecanlı ve sabırsızım 😅

 • Eda

  Merhabalar, öncelikle çok açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize ve emeklerinize sağlık. Benim de herkes gibi ufak bir sorum olacaktı. Acaba yapıştırdığımız pulların gönderi ücretinden fazla olması bir sorun teşkil eder mi? Yani gönderi ücreti 5.20 tutan bir mektuba 6 liralık pul yapıştırsak sorun olur mu? Bilginiz varsa ve yanıtlarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!