Mektup

Mektup Nasıl Hazırlanır?

Mektup süslemek ve süslememek! İşte bütün mesele bu! 🙂

Uzuuun bir aradan sonra tekrar merhaba!!

Mektup arkadaşımızı bulduk, şimdi sıra geldi mektubu hazırlamaya!

Bugün sizlere mektupları nasıl hazırladığımdan, neler yazdığımdan ve zarfları nasıl süslediğimden bahsedeceğim. Bana en çok sorulan sorulardan biriydi bu, umarım aklınızdaki bütün soru işaretlerinin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Processed with VSCO with a6 preset

İlk mektubu bazen ben yazıyorum, bazen mektup arkadaşım yazıyor. Ben genelde ilk mektubu yazmayı sorun etmiyorum ama yazamayacak olduğum dönemlerde onların yazmasını istiyorum.

Öncelikle mektuplarda neler yazdığımdan bahsedelim. İlk mektuplar her zaman tanışma faslı oluyor. Yaşım, doğum tarihim, okuduğum bölüm/üniversite, ailem, yaşadığım şehir, boş zamanlarımda neler yaptığım, yapmaktan hoşlandığım şeyler, günlük rutinlerim/gün boyu yaptıklarım, blogum, okuduğum kitaplar, sevdiğim diziler/filmler, sevdiğim yemekler (şaşırtıcı bir şekilde çok soruyorlar bunu!) vs vs. Liste uzayıp gidiyor. Bazen hayattan beklentilerini, mottolarını falan da yazıyorlar. Ben de cevaplarımda bunları ekliyorum. Gelen mektuplarda sorulan sorulara göre sonraki mektubunuzda neler yazacağınız azbuz şekilleniyor.

Mektuplarda hediye olarak neler gönderiyorum? Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz tüylerden ve arkası yapışkanlı tavşan-civciv vs gibi el işi malzemelerinden gönderiyorum. Hafif oldukları için zarfa bolca koyabiliyorum. Ayrıca çay veya kahve göndermek bu işin raconu gibi bir şey. İlk gördüğümde çok garip gelmişti. Sonra bazı instagram profillerinde “tea swap” (Çay değiş tokuşu) yazdığını görünce olayın büyüklüğünü kavradım. Bir veya iki paket poşet çay zarflarda mutlaka oluyor. Bana çaysız gelen tek bir mektup oldu. (O derece yaygın yani çay gönderme işi) Bir defasında da Malezya’dan Kaitlyn beyaz kahve göndermişti.

Ben de bulabilirsem tek fincanlık Türk kahvesi, sahlep veya değişik aromalı çaylardan gönderiyorum. Türk kahvesi 7-15 g arası, sahlep 15-20 g arası, çaylar ise 2-5 g arası tutan paketlerde oluyor. Yani en uygunu çay göndermek. Ben son zamanlarda kekik, adaçayı ve ıhlamur da göndermeye başladım. (Poşet çay değil, bitkinin kurutulmuş yapraklarını gönderiyorum. Aktarlarda satılıyor) Poşet çaydan daha anlamlı bence. Küçük kilitli paketlerde gönderiyorum. Hem de çok hafif oluyorlar ve minicik paketten 5-6 bardaklık çay çıkıyor.

Onun dışında washi tape(desenli bant) örnekleri ve sticker da gönderiyorum. En yaygın hediyelerden biri de bunlar. Neredeyse her mektupta sticker geliyor bana. İlk başladığım zamanlardan beri ben de bol bol sticker gönderiyorum ama washi göndermeye daha bu hafta başladım. Sticklerları bazen tekli kesip bazen de olduğu gibi paketiyle gönderiyorum. Washi bantları ise sert bir kartondan parmak kadar bir parça kesip üzerine bir miktar bandı sararak gönderiyorum. (Birkaçını Penti’nin mavi mayo etiketine sarmıştım ben mesela) Bunun çeşitli metodları var. Bana Japonya’dan gelen bir mektupta washi bantlar, süslü tahta bir kaşığa sarılmıştı ve çok hoş bir sunumdu. Instagramda paylaşmıştım, buradan bakabilirsiniz. 

İlk mektuplarım genelde şu şekilde oluyor: 1 zarf (5g),  1 A4 (5g),  1 kartpostal (5g),  1 çay (3-4g) Bir miktar da sticker (2-3g).  Böylece zarf toplamda 19-20g oluyor ve 3.20 ücretle gönderiyorum. (Kartpostal ve mektup gönderi ücretlerini ve nasıl gönderildiklerini burada açıklamıştım.) Ağırlıklarını da evde kendim hassas mutfak tartısıyla ölçüyorum.

Processed with VSCO with a6 preset

İlk mektuplarda genelde kendimden bahsettiğimi söylemiştim. Sonrakilerde ise iş biraz daha kültür değiş tokuşuna dönüşüyor. Genelde 50g’lık zarf gönderdiğim için birçok hediye de gönderebiliyorum.

Eski dergileri kurcalayıp manzaraların ve kültürümüze özgü şeylerin fotoğraflarını kesiyorum. (Bazen yanındaki makaleyi de kesiyorum. Üzerine de post-it’le çevirisini yapıştırıyorum. Dilimizi de görmeleri açısından güzel olur diye düşünüyorum.) Bir şehirden manzara fotoğrafı, tarihi bir yer, doğal güzelliği olan bir yer, bir yemek, bir tiyatro oyunundan bir kare vb birçok şey olabilir. Sadece Türkiye’de olan şeylerden seçmeye özen gösteriyorum. Mesela bir dergide Bursa ile ilgili makale vardı. O sayfalardan Hacivat ve Karagöz ile ilgili fotoğraflar, Uludağ‘dan ve Cumalıkızık‘tan fotoğraflar kesip yanlarında açıklamalarıyla mektuplara eklemiştim. Müze broşürleri de güzel olabilir. Ben Antalya’dan aldığım Kum Heykel Sergisi’nin broşürünü eklemiştim bir mektupta.

Bilim Çocuk dergisinin hediye ettiği küçük kartlarda da güzel şeyler olabiliyor. UNESCO mirasları kartları, böcekler, çiçekler vs. Onlardan da hoş bulabilirsem gönderiyorum.

Onun dışında kartpostallar da harika hediyeler. Zaten mektup arkadaşınızın aynı zamanda bir postcrosser olması kuvvetle muhtemel. Koleksiyonuna yeni bir kart onu mutlu edecektir. Ben daha çok kültürümüzü yansıtacak kartlar seçiyorum. Yemek, harita, bayrak, geleneksel kıyafetler, Mevlana/Semazen, Minyatür sanatı, seramik, çini, nazar boncuğu ve daha birçok şey olabilir bu. Manzara kartları da gönderebilirsiniz. Ne bulabilirseniz artık 🙂

Ha bir de Bulmaca! Evet bulmaca 🙂 Son zamanlarda bulabilirsem mektuplara bulmaca da ekliyorum. En kolayı “Sözcük Avı” olduğu için tercihim de o ama artık pek bulunmuyor. Gazetelerden kesip ekliyorum zarfa.

Processed with VSCO with a6 preset

Aliexpress‘ten yukarıdaki sticker kağıtlarından almıştım. “Scrapbook sticker sheet” diye aratıp bulabilirsiniz. Mektuplara bunlardan da ekliyorum. Ayrıca zarfları süslemek için de kullanıyorum bunlardan.

Şimdi gelelim ZARF‘a! ZArf olarak en çok yukarıda sağda gördüğünüz zarfları tercih ediyorum. Gerçekten ben çok beğeniyorum ve alanlar da acayip beğeniyor. Zarflar Keskin Color‘un. (Ben Isparta’daki bir kırtasiyeden alıyorum, her kırtasiyede olmayabiliyor) İzmir’li, İstanbul’lu, Ankara’lı ve Antalya’lı olanları var. Başka çeşitleri de olabilir, ben bunlardan gördüm sadece. Favorim kesinlikle Antalya’lı olan. Sarı tramvay ve saat kulesi var üzerinde. Kraft kağıdından ve dokulu oldukları için çok hoş bir görünümleri var. İlk mektuplarda genelde bunlardan kullanıyorum.

Processed with VSCO

Yukarıdaki mektup benim hazırladıklarımdan bir örnek. Singapur’dan mektup arkadaşım Masturah’a göndermiştim. Zarfını kendim hazırladım. Hazırladım dediğim de şöyle; National Geographic’den kestiğim bir fotoğrafı kenarlarını elimle yırtarak (Makasla kesince keskin bir hat oluyor ve hoş gözükmüyor. Elle yırtınca daha doğal duruyor) şekil verdim. Sonra zarfın üzerine Pritt‘le yapıştırdım. Adres için de sarı dokulu bir kağıda adresi yazıp etrafını yine elimle kestim. Ve onu da Pritt’le yapıştırdım. (Bu aşama da önemli; yapıştırırken sıvı yapıştırıcı kullanırsanız hem zarf hem fotoğraf ıslanır ve arkasındaki yazılar belirginleşir. Bence en iyisi Pritt gibi çubuk yapıştırıcılar) Yukarıda bilim çocuk kartlarından birkaç tane görüyorsunuz. Sevdiğim ve burada bol bulunan bir çiçeği seçtim. Bir de Altın Böcek kartı var, benim için anısı olduğundan seçtim ve üzerine o anıyı yazıp post-it’le yapıştırdım 🙂 Kağıtla sarılıp paketlenmiş gibi duran şey ise yanlış hatırlamıyorsam sticker. Winnie the Pooh’lu sticker seçmiştim ve küçükken en sevdiğim çizgi film olduğundan bahsedip kağıdı etrafına sarmıştım.

Processed with VSCO with a6 preset

Masturah’a gönderdiğim zarftaki fotoğraf iki sayfaydı. Diğer sayfadakini de farklı bir zarf için kullandım. Bu zarf zaten kraft kağıdından ve kahverengi olduğu için daha güzel durdu. Bu da Malezya’ya Suetling’e gitti 🙂

Ayrıca solda da gönderdiğim bulmacalardan birini görüyorsunuz. Sözcük Avı’nı yanlış hatırlamıyorsam Kaitlyn’e göndermiştim. (O mektubu fotoğraflamayı unutmuşum! Ne zaman gönderdiğimi bile hatırlamıyorum!) Sözcük bulmaca da yine Suetling’e gitti.

Processed with VSCO

Şimdi geldik PULLARA! Pulları ben filateli.org‘dan alıyorum. Geldiklerinde hemen fiyatlarına göre 3.20 tl’lik ve 3.90 tl’lık gruplara ayırıp böyle kilitli poşetlere koyuyorum. Kalanları da kartpostallarda kullanıyorum. (Kartpostallarda fiyatı 3.20’ye tamamlamaya çalışmıyorum ama mektuplarda tam fiyatını yapıştırıyorum. Sebebini ve fiyat tariflerini burada açıklamıştım) Böylece mektup göndereceğim zaman pul hesaplama derdi olmuyor. Size de tavsiye ederim 🙂

IMG_20160902_004616-1

Bu da Suetling’e giden zarfın son hali. Fotoğrafı postanede çekmiştim, göndermeden önce 🙂

Mektupları genel hatlarıyla bu şekilde hazırlıyorum. Aslında ne güzel zarflar ne güzel mektuplar hazırlayanlar var bir bilseniz. İnstagramda görüyorum ve imrenerek bakıyorum! Küçük bir şehirde yaşadığım için bu tarz malzemeler pek bulunmuyor, ben de elimden geleni yapıyorum. Siz de ilham almak için o hesaplardan takip edebilirsiniz. Benim kartpostallar için açtığım ig hesabımdan (@essielovespostcards) takip ettiğim profillere bakabilirsiniz.

Mektuplara kendinizden bir şeyler katın. Bir anınızı yazın, çektiğiniz bir fotoğrafı gönderin, kendi fotoğrafınızı gönderin, tatile gittiğiniz yerden magnet alın onu gönderin, kişiliğinizden bahsedin…

Ben sticker gönderirken bile özellikle winnie the pooh’lu, nazar boncuklu ve uğur böcekli gönderiyorum. Çünkü Winnie the Pooh küçükken en sevdiğim çizgi filmdi ve hala Eeyore’u çok severim. Nazar boncuğu takıntım var, odamda birçok nazar boncuğu var ve bebek gibi tshirtlerime falan da takıyorum. Uğur böceklerini de çok sevimli buluyorum, bana çocukluğumu anımsatıyorlar. Siz daha birçok şey bulabilirsiniz bu şekilde. Böyle böyle içinizden gelen küçük şeyler ekleyin. Yaratıcılığınızı kullanın 🙂

Processed with VSCO with a6 preset

Yukarıdaki de benim posta defterim! Gelen kartpostalları ve mektupları “incoming” başlığı altında gidenleri de “outgoing” başlığı altında yazıyorum. İçlerinde neler olduğunu, neler yazdıklarını, pullarını vs özetle yazıyorum. Tarih de attığım için neyi ne zaman aldım neyi ne zaman gönderdim takibini tutabiliyorum. Bunu en baştan beri yapsaydım keşke ama artık çok geç 🙂

Mektubunuzu hazırladınız, nasıl göndereceksiniz?

Onu da buradaki yazımda ayrıntılı olarak açıklamıştım.

*  Şimdilik bu kadar! Aklıma gelen her şeyi yazdım, yine de eklemek istediklerim olursa yazıyı güncellerim. İnstagram hesabımda da bu konuda paylaşım yapıyorum (@essiereading) oradan da takip edebilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz. Sevgiler!

** Mektuplarla ilgili tüm yazılarımı burada “Mektup” kategorisi altında bulabilirsiniz. 

*** Önceki yazılarımı da aşağıya bırakıyorum;

Mektup Arkadaşı Nasıl Bulunur?

Mektup ve Kartpostallar Nasıl Gönderilir?

10 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

12 Yorum

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba! Neyi merak ettigini tam olarak anlayamadim. Adresle ilgili neyi ogrenmek istiyorsun? Sanirim Turkce mi Ingilizce mi yazildigini soracaksin, bunu baskalari da sormustu. 🙂 Adresinizin tamamini Turkce yaziyorsunuz. Yani sokak lojman mahalle vb gibi. Sadece ulke ismini Ingilizce yaziyorsunuz. Cunku size gelecek olan postayi yabanci ulkedeki posta servisi ulke ismine bakip Turkiye`ye gonderiyor. Adresin ayrintilari onlari ilgilendirmiyor. Geldiginde Turkiye`deki memurlar da yurt icinde dagitiyor. 🙂

 • Dilan

  Merhaba Şeyma:) Öncelikle yazıların gerçekten çok güzel, hepsine bayıldım!:) yılbaşı için postcrossing hazırlamayı düşünüyorum. sorum biraz saçma olacak ama yurtta kalıyorum, yurt adresini vermeli miyim yoksa ev adresi daha mı iyi olur? Kartım gelmezse diye çok korkuyorum :))

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba! Cok tesekkurler, begenmene sevindim 🙂 Gecen sene ayni seyi ben de yasadim, yurda gelmez kaybolur diye korkup ev adresimi vermistim. Kartlarim geldiginde annem aliyordu benim icin. Sen de boyle yapabilirsin. Buyuk bir sehirde yasiyorsan yurda gelme ihtimali de var. Ama bence riske atma. Eger evin uzak bir sehirdeyse ve kartlarini almak icin sabirsizlaniyorsan ptt`den posta kutusu kiralayip gelecek kartlar icin o kutunun adresini verebilirsin. 9-10tl gibi bir ucreti var (yillik). Ocak ayindan itibaren kiralayabilirsin. (Kutular Yil sonuna kadar kiralandigi icin suan kiraladigin kutu aralik sonuna kadar gecerli olur. Yani 1 aylik ucret odersin.) Merkez subelerde kutular oluyor, ikametgah ve nufus cuzdani fotokopisi gerekiyor. Bence en mantikli cozum bu 🙂 Karar sana kalmis. Umarim yardimci olabilmisdir, sevgiler!

   • Dilan

    Ya çok teşekkür ederim bunu öğrendiğim iyi oldu bende öyle yapayım o zaman daha güvenilir hem. Bende İzmirde kalıyorum evimde uzak olduğu için vermek istemedim. Bir an önce elime ulaşsın istiyorum?? tekrardan çok teşekkür ederim her şey için ❤

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!