Mektup

Mektuplarda Gönderdiğim Minik Hediyeler

Merhaba! Uzuuun bir aradan sonra yeni bir mektup yazısıyla daha beraberiz! Daha önce, bu işe ilk başladığım dönemlerde bir ‘Mektup nasıl hazırlanır?’ yazısı yazmıştım. İlk mektuplarda nelerden bahsettiğimden ve hediye olarak neler gönderdiğimden bahsetmiştim. Bugün paylaşacağım hediyeler daha büyük zarflarda gönderdiğim hediyeler olacak 🙂

Öncelikle en garip şeyden bahsedeyim, Burak’a ve İsmail’e gönderdiğim son mektupta Caribou Coffee‘nin what do you stay awake for yazan peçetelerinden gönderdim ve sorunun cevabını peçete yazıp bana geri göndermelerini istedim. Bakalım neler yazacaklar 🙂

Mektuplarda mektup arkadaşınızın ilgi alanlarını muhakkak sorun. Benim ilk mektup arkadaşım olan Rumeysa’nın uzaya ve NASA’ya aşırı büyük bir ilgisi var. O yüzden ona yukarıdaki Galaksi posterini ve astronotlu etiketleri gönderdim. Umarım beğenmiştir 🙂 (Poster ve etiketler; Bilim Çocuk ve Bilim Teknik dergilerinin eklerinden)

Mektuplarda hem hafif olduğu için hem de herkesin kullanabileceği bir şey olduğu için kitap ayracı göndermeyi çok seviyorum. Neredeyse her mektupta göndermeye çalışıyorum. Bana da neredeyse her mektupta ayraç geliyor ve işin komik tarafı ben ayraç kullanan bir insan değilim. O an elime ne geçerse onu koyuyorum kitabın arasına. (Çorap koymuşluğum bile var.)

Son mektuplarım da kalem de göndermeye başladım. Yurtdışına gönderdiğim mektuplarda desenli kurşun kalemler gönderiyorum. Bu mektuplarda desenli bir mekanik kalem ve renkli kalemler de gönderdim.

Mektupların olmazsa olmazı ve bence en eğlenceli hediyelerinden; desenli bantlar! Her mektupta çeşit çeşit göndermeye çalışıyorum. Önceden güzel bant bulamadığım için gönderemezdim ve bana güzel güzel bantlar geldiğinde kendimi kötü hissederdim. En sonunda dayanamayıp aliexpress‘ten aldım. Hepsi de yaklaşık 20 günde geldi ve bir tanesi hariç hepsi harika çıktı. Aliexpress’ten aldığım tüm bantları fiyat bilgileri ve doğrudan linkleri ile buradaki Kırtasiye Alışverişi yazısında bulabilirsiniz. (Aliexpress güvenilir mi diye gelecek mesajlar için yazıyorum; ben bir sorun yaşamadım, ürün gelmezse veya kalitesiz çıkarsa purchase protection süresi bitmeden open dispute yapıp para iadesi alabiliyorsunuz)

Bantları herkes farklı şekilde sarıyor. Beni kıyafet etiketlerinden oluşan bir koleksiyonum olduğu için yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi hasır ipli vintage görünümlü etiketleri bu iş için kullanıyorum. Penti‘nin havuz desenli bikini etiketleri ve LOFT‘un pantolon etiketleri favorim. Bence siz de güzel tasarımlı etiketler alırsanız, atmayın. Bunun gibi ya da farklı şekillerde kullabilirsiniz 🙂 (Arkadaki fiyat etiketlerini çıkarmıyorum, evet garip duruyor ama pek önemsemiyorum ben)

Kahve alırken verdikleri kartonlar hep koşuma gitmişti ama nasıl kullanacağımı bilememiştim. Burak’a ve İsmail’e gönderdiğim bantları o kartonlara sardım 🙂

Mektuplarda minik etiketler ve değişik kağıtlar gönderince böyle şeffaf ambalajlara veya minik zarflara koyuyorum. Posta desenli zarflar çok hoşuma gidiyor. Bulabilirsem alacağım, henüz bulabilmiş değilim. (Bu fotoğraftakiler bana hediye gelenler)

Şeffaf ambalajları da ayrıca satın almadım. Ambalaj marketlerden alınabilir diye tahmin ediyorum ama nasıl olur bir fikrim yok. Ben, aldığım etiketlerin ambalajlarını kullanıyorum. (Tepedeki renkli kısmı keserek tabiki)

Yukarıdaki şeffaf ambalajın içinde dedemlerin evinde bulduğum 90lardan kalma -vintage- kağıtlar var. Mektup arkadaşlarım genelde krafty (el işleriyle uğraşmayı seven) insanlar. Ajandalarında vs kullanabilirler diye düşünüp o kağıtlardan gönderdim. Hem 90-91 tarihli hem damgalı hem de pullu biletler oldukları için çok hoş olduklarını düşünüyorum.

Mektupların bir başka olmazsa olmazı: etiketler! Neredeyse her mektupta bir sürü çeşit çeşit etiket geliyor. Özellikle Asya ülkelerinden gelen etiketler harika oluyor. Ben, etiketlere bayılan ve kullanmaya kıyamayan bir insanım. O yüzden o etiketlerin kıymetini bilecek ve daha güzel işler için kullanacak mektup arkadaşlarıma gönderiyorum. Yukarıdaki fotoğrafta Japonya’dan gelen muhteşem etiketler var, ama ben hak ettikleri gibi kullanamayacağımı bildiğim için kullanabileceğinden emin olduğum bir mektup arkadaşıma gönderdim. Ve evet, bana hediye gelen şeyleri başkalarına gönderiyorum. Kullanmayacaksam, dolapta bekletmenin anlamı yok bence bunda alınacak gücenecek bir şey de yok. Sonuçta gönderecek kişi beni %100 tanımıyor, kullabileceğimi düşünüp göndermiş olabilir. Bence böyle güzel şeyleri hak eden birilerine göndermek en mantıklısı 🙂

Yeşil kurbağa gibi şey, Kinder’den çıkan bir oyuncaktı. Çok sevimli bulduğum için saklamıştım. Mektupta onu da gönderdim. Böyle minik oyuncakları da gönderebilirsiniz.

Son dönemlerin modası; MAİL TAG! Yani mektupla etiketleme gibi bir şey. Bir kağıda, mektup arkadaşınızla ilgili merak ettiğiniz şeyleri yazıyorsunuz ve o kağıdı gönderiyorsunuz. O da o kağıttaki soruların cevaplarını yazıp kağıdı size geri gönderiyor. Son mektupların çoğunda gönderdim. Mesela Burak’ın çok hoşuna gitmiş, o da bana gönderecekmiş 🙂

Mail tag’de sorular genelde; en sevdiğin renk, doğum tarihin, en sevdiğin yer, en sevdiğin dizi/film gibi şeyler oluyor. İlk mektuplarda tanışma amaçlı bunlar sorulabilir. Ben karşıdakini yazmaya, kendinden bir şeyler paylaşmaya itecek sorular yazmayı seviyorum; en güzel seyahatin nereyeydi, en güzel anın neydi gibi. Mail tag de kısa da olsa cevap yazıp, isterse mektup da uzun uzun yazabilir diye düşünüyorum. Bir süre sonra mektuplar gittikçe kısalıyor, çünkü insan yazacak bir şey bulamıyor. Günlük hayat pek ekşınlı değilse yani… Bu şekilde geçmişinden bir şeyler paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Hem de güzel anılarını yazacağı için severek yazacaktır diye düşünüyorum 🙂 (Bu soruları Burak’a yazmıştım, bakalım geri dönüşü nasıl olacak!)

Mektuplarda daima kartpostal gönderiyorum. Zira elimde bine yakın kartpostal oldu. (Kartpostal bulamadığım zamanları hatırlayıp gülüyorum şuan..-Merak etmeyin, Isparta’ya gittiğimde devasa bir kartpostal çekilişi yapmayı düşünüyorum şöyle bir 300-400 kart falan dağıtacağım.) Kartpostalları genelde üzerine yazarak gönderiyorum. Ama eğer mektup arkadaşım da bir postcrosser  ise (O da ne diyorsanız; Postcrossing nedir? yazım burada) boş kartpostallar da gönderiyorum, başkalarına gönderebilsin diye. 

Mektupla poşet çay göndermek bu işin raconunda var sanırım. Herkes gönderiyor. Her mektupta ısrarla çay sevmiyorum yazmama rağmen gönderiyorlar. ÇAY SEVMİYORUM ARKADAŞLAR! BOŞUNA GÖNDERMEYİN! HİÇBİRİNİ İÇMİYORUM! lol. Çok ciddiyim, kahve insanıyım ben. Fotoğraftaki çaylar, mektuplarla bana gelenler 🙂

Bardak altlıkları gönderebilirsiniz! Ben bunu yeni keşfettim, çok hafifler ve inceler. Zarfta göndermek için mükemmeller. Evli balonlu olanı Isparta’da Hakikat Kırtasiye’den aldım, Dolmabahçe’li olan minnoş Rumy’nin hediyesi (kalp kalp kalp)

Mektup arkadaşınız bir kızsa fotoğraftaki gibi tek kullanımlık cilt bakım maskeleri gönderebilirsiniz. İnce ve hafif oluyorlar, bence mükemmel. Yurtdışındaki mektup arkadaşlarınıza gönderip, onlardan da farklı markalar göndermesini isteyip Türkiye’de olmayan markaları deneyebilirsiniz 🙂

Mektupla gönderebileceğiniz en minnoş hediyeler; rozetler <3 Sol üstteki iki rozet geldiğinde mutluluktan gözlerim dolmuştu. Aldığım en güzel hediyeler onlar!

Magnetli kitap ayraçları da hafif ve küçük oldukları için çok güzel oluyor.

Weekly Schedule yazan bir haftalık program. Yapışkanlı. Çok severek almıştım, buradaki alışveriş yazımda nereden aldığımdan ve fiyatından bahsetmiştim. İki paket almıştım, birini mektup arkadaşıma gönderdim.

Sağdaki defter ise Keskin Color’un minik defterlerinden, birçok kırtasiyede var ve 2.50tl falan. Yanlış hatırlamıyorsam 27g falan geliyor. Bunlardan 10a yakın gönderdim, bu da son kalan benim blogger defterim 🙂

Kadın mektup arkadaşlarıma fotoğraftaki minik kuşlu bilekliklerden de gönderiyorum. Ben pek bileklik sevmem ama bu bileklikleri çok seviyorum. Teyzemlerin kırtasiyesinden almıştım (kırtasiyedekilerin hepsini aldım, hehe). Son 4-5 senedir her yaz tatilinde takıyorum. 🙂

 

Beni hediyelerim bu şekilde! Yeni hediyeler keşfettikçe paylaşmaya devam edeceğim. Hala bir mektup arkadaşınız yoksa ve mektup nasıl gönderilir bilmiyorsanız buradaki Mektup Arkadaşlığı yazımı okuyabilirsiniz, her şeyi ayrıntılı olarak açıkladım.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Snail Mail & Direct Swap Nedir? Nasıl Yapılır?

 

13 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

2 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!