Adı Mutluluk

Tiny House Çılgınlığım

Merhabaaa! Bugün sizinle en büyük hayallerimden birini paylaşacağım; TINY HOUSE! Birkaç aydır resmen çılgınlar gibi tiny house videoları izleyip, kafamda kendi tiny house’umu tasarlıyorum. Videoları izlemek bile heyecanlanmama ve mutlu olmama yetiyor 🙂

Aslında son 1 yıldır falan var bu hayalim. Öncesinde ne olduğunu bile bilmiyordum. Tamamen şans eseri youtube’da bir videoya denk geldim. Tekerlekli, istediğim yere park edebileceğim minnoş bir evimin olması fikri çok hoşuma gitti. Tavsiye edilen videoları izleye izleye devasa bir video listesi oluşturdum. Aslında o kadar video izlememe rağmen ‘hah işte bu benim olmalı’ dediğim bir eve denk gelmedim henüz. Tamamen kendim tasarlasam hem içime siner hem de özgün olur diye düşünüyorum. (Böyle plan yaptığıma bakmayın, böyle bir ev yapabilmem için en en en az 10 yıl var. Açıkçası 10 yıl bile çok iyimser bir düşünce oldu ama çaktırmayın)

Yazıya hiç fotoğraf koymadım, açıkçası hangi açıdan çekilmiş fotoğrafını koysam bilemedim ama genel olarak beğendiğim birkaç evin videosunu ekleyeceğim. Neyden bahsettiğimi anlayabilmeniz açısından 🙂

Tiny House ne biraz ondan bahsedeyim. Tiny House İngilizce’de minik ev demek aslında. Ama kalıplaşmış bir terim olarak geçtiği için ve Türkçe karşılığı olmadığı için ben de orijinal ismiyle kullanmak istedim. Genel olarak araç arkasına takılıp çekilebilecek şekilde tekerlekli yapılıyor bu evler. Ama açıkçası benim temelli yerleşmek istediğim bir şehir olursa eğer, evim tekerlekli olmasa da olur diye düşünüyorum. En azından banyoyu mutfağı vs biraz daha büyük yapabilirim, üstelik daha düzgün tesisatı olur, ısıtma sorunu da olmaz.

Amerika’da ve Kanada’da bu tarz evler yapan özel firmalar var. Hatta bunların fuarları falan da düzenleniyor. Kişiye özel üretim yapan firmalar bile var. Türkiye’de henüz böyle bir minnak ev kültürü yok ne yazık ki. Varsa da ben bilmiyorum 🙂

İzlediğim her videoda her evde beğendiğim bir şey muhakkak oluyor. Hepsini biraraya getirdiğim güzel bir evim olsun istiyorum. Aslında minnak ev istediğime bakmayın ben aşırı aşırı eşyası olan hiçbir bavula, dolaba, odaya sığamayan bir insanım. Biraz da bu yüzden istiyorum diyebilirim, benim için güzel bir self-challenge olur, hem de daha minimal yaşamayı öğrenebilirim.

Bu evlerin benim için en büyük sorunu banyo! Ben banyoya acayip önem veren bir insanım, yurt-ev bakarken ilk dikkat ettiğim yer kesinlikle banyo olur. Evler minik olunca banyoda da genelde sıkışık şekilde yapıyorlar. Tam boy küvet ve geniş şekilde klozet-lavabo olan evlerde var ama onlarda da başka şeyler farklı haliyle.

Yatakları genelde loft şeklinde merdivenle banyonun veya mutfağın üzerine yapıyorlar. Loft daireleri ve devasa pencerelerin altındaki yatakları (<3) ne kadar sevsem de alan zaten dar olduğu için loftlar birçok evde iyice sıkışık görüntü oluşturuyor. İki tane loft’u olan evler bile gördüm. Gerçekten muazzam işler var.

3-4 çocuklu aileler için 3 yatak odalı tiny house’lar, Amerikan okul otobüslerinin eve çevrilmiş halleri (bir tanesinde 3 küçük çocuklu aile yaşıyordu!), 8-10 metrekarelik daireler vs vs o kadar garip çalışmalar var ki… Özellikle İkea’nın dar evler için çok güzel videoları var. Tekerlekli olmasını pek istemediğim için daha çok onlar gibi bir şey istiyorum.

Ay çok heyecanlı, şu an bile kalbim küt küt atıyor düşündükçe 🙂 Ölmeden Önce 100 listeme bile ekledim..

Birkaç video ekleyeyim de neyden bahsettiğimi anlayın, ben doğrudan planlarımı yazmaya giriştim sanki şimdi evi yapıyormuşum gibi 🙂

Tüm videoları eklediğim youtube çalma listem burada; Tiny House Favs 

Hepsinden birer örnek eklemeye çalıştım ama tabii ki daha çok şey var. İkea’nın youtube kanalını takip etmenizi öneririm, videoları 2-3 dakikacık ve aşırı eğlenceli oluyor.

Sevgiler!

 

 

8 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

7 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!