Sağlık

Akne, Yağ Bezesi, Güneş Lekeleri ve İzler || Cilt Bakımı Dosyası #2

Merhaba, bir önceki yazıda cilt bakımının aşamalarından, nasıl olması gerektiğinden bahsetmiştik. Temizleme- tonik- nemlendirme- peeling ve maske aşamalarında neler yapılabileceğini yazmıştım. Bu yazıda da doğrudan belli başlı sorunlara yönelik olarak kullanılabilecek içeriklerden bahsedeceğim. En sonda da bahsettiğim aktif içeriklerin temelde nasıl çalıştığından bahsedeceğim. Yazıda adı geçen tüm ürünleri, fiyatlarını ve nereden bulabileceğinizi yazının en sonunda açıkladım.

Sivilceler ve siyah noktalar:

Bunlardan kurtulmak için yapmanız gereken en önemli şey düzenli yapılan aktif içerikli temizlik! Sivilceler geçince de oh bitti geçti gitti diye kaldırıp koyvermeyip tedbiri elden bırakmamanız gerekiyor.

Tedaviye başlarken dermatologunuz muhtemelen benzoil peroksit verir, ondan kullanın. Hatta BP içeren temizleyici bulabilirseniz ondan da alın. (Bildiğim kadarıyla Türkiye’de yok) Doktorunuzun verdiği salisilik asitli tonikten de devamlı kullanın. O en büyük dostunuz olacak. Piyasada max %2 salisilik asitli ürün var. Nemlendiricilerde daha az miktarda oluyor. Mümkün olduğunca salisilik asitli nemlendirici ve temizleyici kullanmaya çalışın.

Salisilik asit, gözeneklerinizin içine girip yağı ve kiri temizleyecek. Sivilce, siyah nokta vb probleminiz varsa ama cilt bakım rutininizde salisilik asitli ürün mutlaka olmalı.

Yağ bezeleri, beyaz noktalar, kapalı komedonlar:

Bunlar cildin fazla sebumu, ölü derileri ve kiri atamaması ve gözeneğin tıkalı kalmasından dolayı oluşuyorlar. Ben bunlardan çok çektim hala da çekiyorum. Tamamen kurtulmak mümkün olmadı benim için. Çevremde roaccutane kullananlar var, onlarda bile yağ bezeleri duruyor. Dermatologum da istersen roaccutane yazarım ama onlara etki edeceğine dair bir şey söyleyemem demişti.

Bunlarla savaşmak için en güzel silahımız retinoik asit diyebilirim. Ben tedaviye ilk başladığımda yağ bezelerim devasa boyutlara ulaşmıştı. Normalde sadece cildimi gerdirince belli olurlardı ama öyle bir hale geldi ki gerdirmeden bile kocaman kocaman pütürler belirgindi ve yanaklarımı kaplıyordu. Retinoik asite başlayınca iki hafta gibi kısa bir sürede o koca pütürler gitti. Sadece minikler kaldı 🙂

Bunlarla savaşırken glikolik asit de etkili oluyor çünkü ölü derileri atmanıza yardım ediyor. Bu da tıkanıklıkları ve kapalı gözenekleri önlüyor.

Glikolik asit de retinoik asit de kesinlikle kışın kullanılmalı. Kışın bile ben hava güneşliyse hava durumu uygulamasından UV endeksine bakıyorum 4-5 falansa güneş koruyucu kullanıyorum. Bu iki içerik aynı zamanda birbiriyle etkileşime girip size zarar verebilir. Ben ikisini dönüşümlü kullanıyorum. Beraber sürdüğümde aşırı derecede tahriş etmişti.

Bunlar için güzellik merkezlerinde temizlik yaptırabilirsiniz. Benim gittiğim yerde cildi buharla açıp ucu yuvarlak bir aletle beyaz noktalara bastırarak temizliyorlardı. Halka kısmı beyaz noktanın etrafına geliyor, bastırınca içindeki çıkıyor. İnternette Dr. Pimple Popper diye bir doktor var. O kadın incecik ucu olan steril bir bıçakla bezenin üstüne dokundurarak delik açıyor sonra o komedone extractor denen bir aletle bastırarak içindekini çıkartıyor. Videoları var, izleyebilirsiniz ama çok iğrenç şeyler de var. O minicik gözeneklerden dünyalar çıkıyor şaşıp kalıyorsunuz.

Komedone extractor

İnternette satılıyor. Steril tekli paketlerde satılıyor medikal kullanım için olanlar. Bende bir tane var, yıllar önce Avon’dan almıştım. Tekrar gelmemişti o zaman, başka yerde de hiç görmedim. Arada bir onu alkolle temizleyip yağ bezelerini temizlemeye çalışıyorum. Temizledikten sonra salisilik asitli tonikle temizleyip LRP cicaplast baume sürüyorum.

Beyaz noktaları yani kapalı komedonları tırnağınızla sıktırıp temizlemeye çalışmayın. Zaten tamamen temizleyemezsiniz ve leke kalma ihtimali çok yüksek. Ya komedone extractor denen şeyden alın (amazonda satılıyor) ya da cilt bakımına gidin (özel hastanelerde 150 liraydı en son, 3 yıl önce sormuştum)

Güneş lekeleri:

Güneş lekelerini geçirmek istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken en önemli şey güneş koruma faktörlü krem kullanmak. Devamlı! Lekeler güneş gördükçe daha da koyulaşıyor ve koyulaştıkça daha da kalıcı hale geliyorlar. Açık renkli lekeleri geçirmek çok daha kolay, koyular biraz daha zor. Onlar da belki tamamen geçmezler ama renkleri açılır. Başka ürünler kullanıp geçirmeye çalışmadan önce yenilerinin oluşmasını ve mevcut olanların daha da koyulaşmamasını önleyin. Yoksa akıntıya karşı kürek çekmek gibi bir şey oluyor.

Devamlı güneş koruyucu kullanırsanız başka bir şey kullanmasanız bile o lekeler zamanla geçer. Aslında yavaş yavaş onlar geçiyor (tabii güneş görmedikleri sürece) ama çok yavaş bir süreç olduğu için biz fark etmiyoruz. Bu süreci hızlandırmak için glikolik asitli ürünler kullanabilirsiniz. Benim yanağımda bir güneş lekesi var. Orta düzeyde. Kışın glikolik asitli serum kullanınca azalmıştı. Sonra güneş koruyucu kullanmaya dikkat etmediğim için tekrar oldu. Kollarımdaki lekelere de salisilik asitli tonikten ve nipfab’ın glikolik asitli pedlerinden sürüyordum. Onlar da etkili oldu ama sadece açık renkli olanlara etki etti, koyularda belirgin fark olmadı. (Ben onu her gün günde 2 defa gerçekten düzenli kullandım, lekelerin tedavisi uzun sürüyor)

Bu ürünleri kullandığınız süreçte beş dakika bakkala gidip geldiğinizde bile güneş koruyucu kullanmanız gerek. Ben bunu önemsememiştim. Geçen sene bir kış boyunca bin bir zahmetle kollarıma salisilik asitler güneş koruyucular boca ede ede açtığım lekeler bu dönem okul yakın diye düşünüp 5 dakikalık yolda ne güneşi göreceğim yeaa dediğim için tekrar oluştu. Ve lekeleri azaltmak 6-7 ayımı aldıysa tekrar oluşması bir ay gibi kısa bir sürede oldu. (Bu leke geçirme sürecinde hiç güneşlenmedim, zaten o yazı Almanya’da geçirmiştim o yüzden çok sorun olmamıştı)

Derin sivilce izleri ve kırışıklıklar:

BAM BAM BAAAM! En zor gelen, en sinir bozucu olan bu sanırım. Telaş yok, ona da çözüm var. Aslında bunlar da zamanla azalıyor kendiliğinden. Benim ilk derin izim cidden çok derindi. Hala duruyor ama azaldığını görebiliyorum. Hala belirgin evet ama oldukça küçüldü ve derinliği azaldı. Bu süreçte şu anda bildiğim şeyleri biliyor olsam şimdiye geçmişti. Derin sivilce izleri için şu seçeneklerimiz var; glikolik asit, retinoik asit, dermaroller ve son çare lazer.

Glikolik asit

Glikolik asitin uzun süreli yüksek oranlarda kullanımı izlerde etkiliymiş ama bana %5 bile tahriş yapıyor o yüzden buna yeltenmedim. İzler için veya başka bir şey için glikolik asit kullanacaksanız düşük dozlarda başlayın cildiniz tolere ederse artırın. Herkesin hassasiyeti farklı. Benim cildim %5’te bile tahriş olurken sizinki %10’a hatta 15’e bile dayanabilir ama benim tavsiyem düşükten başlamanız. Tüm yüzünüzü soyup atabilir çünkü.

Retinoik asit

Cildin altına inip hücreleri uyarıyor ve onları yeni hücreler üretmeye zorluyor. Yeni hücreler oluştukça da o derin izler ve kırışıklıklar olarak gördüğümüz çukurlar yavaş yavaş doluyor. Bu oldukça yavaş bir süreç ama etkili! Retinoik asitte de farklı dozlar var; %0,025 %0,05 ve %0,1. Ben ilk kullandığımda 0.1’lik kullanmıştım ve nasıl agresif bir ürün olduğunu, azıcık sürmem gerektiğini ve güneş lekesi yapabileceğini bilmiyordum. Sürdükten sonra ertesi gün hemen cildimi tahriş etti ve pencere önünde ders çalıştığım için ve odam tüm gün güneş aldığı için sürdüğüm yerde geniş bir kahverengi leke oldu. Kabuk kabuk soyuldu. Hemen internete girip araştırdım (araştırmak anca o zaman aklıma geldi işte o zamanlar çok bilgisizim). Riskleri görünce baktım olmayacak dermatolog randevusu aldım ve doktora yaptığımı anlattım. İlk tedavi sürecinde BP’li krem, sivex, antibiyotik ve salisilik asitli tonik vermişti. Leke henüz yeni olduğu için bunlar geçirmeye yardımcı oldu. Hala arada bir fark ediyorum ama çok çok hafif bir leke kaldı. Ben hemen işi ele almasam muhtemelen kalıcı olurdu. Retinoik asit, gerçekten dikkatli kullanması gereken ama gerçekten muazzam etkileri olan bir etken madde. Yazdıklarım sizi yeterince korkutmuştur sanırım, iyi! şimdi dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyorum;

Kesinlikle güneş kremi kullanıyorsunuz bu 1. İkincisi: Önce düşük dozdan başlayın. Sonra artırın ama hemen artırmayın! Ben uzun süre 0.05 kullandım. hiç tahriç etmiyordu, hiç kuruluk yapmıyordu cildim alıştı heralde artırayım deyip bir defa 0.1’lik sürdüm. Hem de çok çok az sürdüm yani değirdim sadece. Ondan sonra iki hafta kuruluğu geçireceğim diye uğraştım. Üçüncüsü: bu jeli çok çok az sürüyorsunuz. Bezelye tanesi kadar yeter. Bir de biraz yapış yapış bir his bırakıyor. O yüzden yatmadan hemen önce sürmeyin.

Retinoik asitin güzel bir yanı da şu: sadece sürdüğünüz yere etki etmiyor, hücreler yeni hücre üretme mesajını etrafa da gönderdiği için sürdüğünüz yerin çevresi de yenileniyor. Bu özelliği sayesinde kırışıklıklar açısından çok faydalı. Tahriş edici özelliği yüzünden göz çevresinde kullanılamaz ama yanağın üst tarafında sürdüğünüz jel, göz çevrenize de etki edecektir mesela.

Dermaroller

Üzerinde farklı boyutlarda iğneleri olan bir alet. Yüze ve vücuda göre iğne boyutları değişiyor. Aslında güzellik merkezlerinde yapılan bir şey ama evde yapmak için satılan ürünler de var. Bu küçücük iğneler, yüzünüze değdikçe hücreleri parçalıyor. Parçalanan hücreler tekrar yenilenme ve yeni hücreler üretme çabasına giriyor. Böylece hem yenileniyor hem de çukur izler ve kırışıklıklar doluyor. Etkili bir yöntem ama o iğnelerin temizliği çok önemli. Enfeksiyon riski var. Ve aşırı kaçarsanız cildinizde kalıcı hasar oluşturabilir. Ücreti de diğer kremler vs göre daha pahalı. Bu da yine kışın uygulanması gereken bir metot. Ayrıca aktif sivilceler üzerinde uygulanmaması gerekiyor.

Derin sivilce izleriniz fazlaysa ve dermaroller kullanmak istiyorsanız bence almadan önce işi bilen birilerine danışın.

Lazer

En etkili en hızlı en pahalı yöntem sanırım bu. Tahminimce $$$$ Benim şu anda karşılayacak bütçem olmadığı için hiç araştırmadım nasıl oluyor nasıl makineleri var bilmiyorum. Biliyorsanız siz beni aydınlatın lütfen 🙂


Kafanız karıştıysa diye, içerikleri özetliyorum;

Salisilik asit (AHA):

Kimyasal yapısı sayesinde yağda çözünebiliyor yani gözeneklerin içine nüfuz edebiliyor! Yaşasın! Sivilceler ve siyah noktalar üzerinde etkili.

Glikolik asit (BHA):

Yüzeye etki ediyor, ölü hücrelerin atılmasını sağlıyor. Böylece gözeneklerin tıkanmasını ve akne oluşmasını önlüyorsunuz.

Retinoik Asit/ Retin-A/ Tretinoin:

Alt tabakalara inip hücrelere ‘yeni hücre üretin’ emri veriyor. Kırışıklıklar için yaşlanma karşıtı etkisi var, çukur sivilce izlerinde etkili. Ayrıca yağ bezelerine iyi geliyor. Bunların teratojenik etkisi var. Yani anneden bebeğe geçiyor. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmaması gerek.

Benzoil peroksit (BP):

Bakterileri öldürüp sivilce yapmalarını önlüyor. Mevcut sivilcelerde de kurutucu etkisi var. Ayrıca peroksit olduğu için ağartıcı bir ürün. Yani renk açıcı. Bunu sürdüğünüz dönemde kıyafetlere, yastık kılıfına, çarşaflara vs dikkat edin. Renklerini ağartabilir.


Yazıda bahsettiğim ürünler

Temizleyicim: Neutrogena %2 salisilik asitli temizleyici jel (turuncu pompalı şişe)

Nemlendiricim: Neutrogena yağsız nemlendirici (turuncu)

Neutrogena ürünleri A101’de Şok’ta bile satılıyor.

Sivilce yaptı dediğim nemlendirici: loreal’in su bazlı nemlendiricisi, yeni çıkan

Glikolik asitli serum diye bahsettiğim ürün: NipFab markasının glycolic fix serumu (watsonslarda satılıyor)

Vücut için nemlendirici: Excipial Lipo veya Excipial Hydra

Salisilik asitli tonik, karışım olarak hazırlanıyor. Sizin cildinize uygun karışımın tarifini dermatologunuz verecektir.

LRP cicaplast baume B5: Bunu ben internetten alıyorum, LRP satan eczanelerde de vardır ama eczanede daha pahalıdır. İnternette 30tl falan.

Tretinoin için ben yıllarca isotrexin kullandım (0.05). 0.1’lik acnelyse var piyasada. Bence çok agresif o, tavsiye etmem. 0.025’le başlayın. Şu anda piyasada isotrexin yok, 0.05 olarak munderm satılıyor. Bunları sadece eczaneden alabilirsiniz. Reçetesiz alınabilir. Ama doktor vermezse kullanmayın. Ben ilk gittiğimde cildim çok hassas diye vermemişti. Çok sonra cildimin hassasiyeti azalınca yağ bezelerim için kullandırdı. Hala da kış aylarında kullanıyorum.

Misellar suyum da Garnier. Onu da yine A101’de Şok’ta bile bulabilirsiniz. Ben yıllardır kullanıyorum.


Geçen sene cilt bakım rutinimi yazmıştım, şimdi yeni temizleyici aldım onu kullandıktan sonra yenisini yazarım;

Cilt Bakım Rutinim & Kullandığım Ürünler | Karma Cilt

Daha önce yine cilt bakımı ve temizliğiyle ilgili şöyle bir yazı yazmıştım. Bu yazı gerçekten çok iyi, dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar var mutlaka okuyun;

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Cilt

 

5 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!