Sağlık

Evde Düzenli Yoga Yapmak | Güç, Denge ve Esneklik

Yoga ile tanışmam uzun yıllar önce olsa da hiçbir zaman düzenli yoga yapan biri olmadım. Her gün düzenli yoga yapan insanlara hep imrenirdim, birkaç günde bir yaparak bir süre düzenli yapmış olsam da gerçek gelişme görecek kadar istikrarlı olamamıştım.

Yarıyıl tatilinde evdeyken sabahları yoga yapmaya başladım. Alanım oldukça dardı, chaturanga için bile yeterli yer yoktu ama yine de aklıma geldikçe günde 10-15 dk yapmaya çalışıyordum. Kahvaltı sonrası yogamı yapıp güne öyle başlıyordum. Oldukça basit iki küçük pratik yapıyor olsam da sevdiğim pratikleri yaptığım için beni mutlu etmeye yetiyordu.

Yurda gelince buna devam etmek istedim. Geçmişte yurt odasında yoga yapma deneyimlerim dönemde 1-2 günle sınırlıdır. Oda arkadaşlarımın varlığından rahatsız olmam, okulun yoğun olması, yorgun olmam, yapmam gereken şeyler olması vs vs hep bir bahanem vardı anlayacağınız. Bu dönem tam olarak ne değişti bilmiyorum. İki hafta öne İzmir’e döndüm. Aslında haftada 1-2 gün Originn’e yoga dersine gidiyordum, ilk hafta önemli bir makale teslimim olduğu için ona yoğunlaştım ve gitmedim. O hafta pazar günü, oda arkadaşım evde yokken yoga yapmak istedim ve bir saat kadar yaptım. O günden beri de her gün yapıyorum. Ne değişti bilmiyorum, az öne saydığım bahanelerim hala geçerli. Okulum hiç olmadığı kadar yoğun, haftada 4 gün 9-4 hastanede staj yapıyorum ve sürünerek geliyorum.. Önceden beni en çok rahatsız eden şey, etrafta birilerinin olması iken, birkaç gündür oda arkadaşlarım odadayken bile yoga yapıyorum.

Ne oldu da bu mindset’e geldim hiçbir fikrim yok. Geçen hafta yeni bir youtube kanalı keşfettim; Morgan Tyler. Morgan’ı ve arkadaşı Jessica Olie’yi instagramdan uzun süredir takip ediyordum ancak youtube kanallarından haberim yoktu. İlk gün Jessica’nın Morning Yoga videosunu yaptım. Normalde yaptığım pratiklere göre bir daha rahat ve sakin olduğu için hoşuma gitti. Güne başlarken yapılabilecek harika bir pratik olduğunu düşünüyorum. Onu izledikten sonra önerilenlerde Morgan’ı gördüm. Şimdiye kadar Core Flow, Sunset Strength, So you want a handstand ve Balancing All the Things videolarını denedim. Core Flow ve Balancing all the things gerçekten harika!

Photo by Mikita Karasiou on Unsplash

Şöyle yapıyorum;

Önce Evde Yapılabilecek Kolay Yoga Pratikleri yazımdaki Basic Breathing ve 5 min Flexibility videolarını yaparak ısınıyorum. Bu iki video, evde yapmak için ideal. Matsız bile yapılabilir. (Evdeyken yaptıklarım bunlardı) Sonra o gün keyfime göre; denge, güç veya esneklik arasında tercih yapıyorum.

Yogada core yani vücudun merkez bölgesindeki kasları güçlendirmek oldukça önemli. Instagramda gördüğümüz afilli hareketleri yapabilmek için güçlendirmemiz gereken asıl bölge core aslında. Düzenli spor yaptığım dönemlerde bile core gücüm hep eksik kalırdı. Yogada kendimi geliştirmeyi bu sefer kesin olarak kafama koyduğum için önce bu videoya şns vermek istedim ve gerçekten çok beğendim! Tipik core egzersizleri gibi crunch, boat pose ya da plank ile dolu değil. Gerçekten akış şeklinde düzenlenmiş bir egzersiz bu. Plank- down dog geçişleri ve warrior varyasyonlarını core üzerinde oldukça etkili buldum. Üstelik sadece 2-3 gün yapmama rağmen etkisini görmeye başladım bile!

Yogaya başladığımdan beri en çok sevdiğim, en çok istediğim, yapamadığımda en çok üzüldüğüm hareket warrior 3 idi. O yüzden bu pratiğe oldukça önyargılı yaklaştım ve yapmak istemedim önce. Geçen gün üçüncü kez üst üste Core Flow yapmak istemedim ve farklı video aradım. İsmi hoşuma gittiği için bir denemek istedim ve bunu da çok sevdim. Hem denge hem de güç egzersizleri var, biraz kalça esnekliği bile var içinde. Eagle pose ve warrior 3 geçişleri dengeyi zorluyor, sonunda da core güçlendirme üzerine boat pose serisi var. Kesinlikle favorilerimden biri oldu. Yalnızca iki defa yaptım ve daha ikinci günde bile dengem daha iyiydi, warriorlarda eskisi gibi zorlanmadım. Düzenli yaparsam çok daha iyi olacağımı biliyorum ve bu beni her gün yoga yapmaya iten en önemli etken şu anda.

Bu video ise handstand için güçlendirme pratiği ve handstand’e kalkmak için birkaç pratik içeriyor. Videonun başında iki tane güçlendirme egzersizi gösteriyor. Ben her gün, ısındıktan sonra önce o iki egzersizi 10’ar kez yapıyorum. Daha sonra core flow veya balancing all the things‘e geçiyorum.Bu video, diğerleri gibi izlerken yapabileceğiniz pratikler değil, birkaç tane hareket gösteriyor siz onları kendi zamanınıza ve dayanıklılığınıza göre istediğiniz kadar yapıyorsunuz. Videoda kendisinin 10 adet yaptığını söylemiş, ben de şimdilik 10 tane yapıyorum.

Esneklik için ve sakinleşmek için de videoları var. Ben henüz onları denemedim. İncelemek isteyenler için kanalı; Morgan Tyler


Normalde sadece bir iki sefer yaptığım ya da bir hafta gibi kısa sürede yaptığım bir şeye blogda yer vermem. Biraz daha deneyimleyip öyle yazarım ama bu hafta her gün bir saat yoga yapmak, bende bir şeyleri gerçekten değiştirdi ve bunu yapabildiğim için çok mutluyum. Yoga yapmamak için bahane ettiğim ödevleri ve ders tekrarlarını yoga yaptıktan sonra yapıyorum, hem çok daha motive oluyorum -çünkü zaten beni mutlu eden ve beni hedeflerime ulaştıracak bir şeyleri o gün tamamlamış oluyorum- hem de daha enerjik ve rahatlamış oluyorum.

Geçen yazıda yaptığım gibi bu yazıda da yazıyı kaydedip istediğiniz aman açıp yapabilin diye videoları yerleşik koydum. Isınma için kullanabileceğiniz videoları da aşağıya koyuyorum hepsi aynı sayfada dursun diye. (açıkçası benim için de iyi oluyor :P)


Eğer yogada daha çok yeniyseniz, bu pratikler sizin için çok uygun olmayabilir. İsterseniz Yogaya Nasıl Başladım ve Evde Yapılabilecek Kolay Yoga Pratikleri adlı yazılarımı inceleyebilir, o yazılarda paylaştığım pratikleri deneyebilirsiniz.

Namaste!

Bu yazıyı sevdiyseniz yeni yazılardan ve aylık bültenlerden haberdar olmak için buraya tıklayın.

Instagram | Twitter | Facebook

Cover photo by Form on Unsplash

16 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!