Sağlık

Evde Yoga Yapmak | Esneklik ve Mobilite

Merhaba! Esneklik yoganın en zor ama aynı zamanda en güzel yanlarından biri. düzenli yoga yaptığınız zaman birkaç gün gibi kısa sürelerde bile esnekliğinizin geliştiğini görebiliyorsunuz. Yogaya ilk başladığımda hiçbir spor geçmişim olmadığı için hiç esnek değildim. 5 dakikalık bir esneklik için yoga videosunu üç gün üst üste yapıp dördüncü gün ne kadar geliştiğimi görünce tutulmuştum yogaya. O zamandan beri kendimi toparlamak istediğim her an yogaya sarılıyorum. Yoga benim için çok özel; bedenimi yorarak dinlendirdiğim bir yolculuk.

Son 3,5 aydır hafta sonları hariç neredeyse her gün 7,5-8 saat bilgisayar başında geçiriyorum. Üstelik eskisi gibi spora da gitmediğim için yoga ile kazandığım esnekliğimi ve mobilitemi kaybetmeye başlamıştım. O yüzden birkaç ay önce vakit buldukça 15-20 dakikalık esneklik egzersizleri yapmaya başladım. 

Çoğunlukla bacak esnekliği, omuz ve kalça mobilitesine odaklanıyorum. Aklıma geldikçe bilek mobilitesi için de egzersizler yapmaya çalışıyorum. Hem bilgisayar başında oturmaktan yorulan kaslarımı rahatlatıyorum hem de kaslarıma ve eklemlerime hareket etmeleri gerektiğini hatırlatmış oluyorum 🙂

Yoga with Adrienne’i bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ben yıllarca Tara Stiles’ın ses tonuna alıştığım için Adrienne’in konuşması beni biraz rahatsız ediyor. O yüzden bir yoga akışı yapmak istediğim zaman kesinlikle Adrienne’i tercih etmiyorum. Ama esnetme yapmak istediğim zamanlarda Adrienne’in videolarına mutlaka bakıyorum. 

Bu 16 dakikalık yoga for flexibility videosu da tam böyle bir video. Oldukça sakin, kontrollü ve yavaş şekilde hareketleri tuttuğu ve kasları esnettiği bir video. Güne sakin bir başlangıç yapmak istiyorsanız ya da gün sonunda artık iyice katılaşmış kaslarınızı gevşetmek istiyorsanız bu videoyu önerebilirim. 

Birkaç sene önce Sarah Beth’in yogalarını keşfetmiştim ama unutmuşum. Geçen haftalarda şans eseri denk geldim ve nasıl unuttuğuma şaşırdım çünkü ses tonunu ve akışlarını gerçekten çok seviyordum. O zamandan beri 2-3 videosunu devamlı yapıyorum. Akışları çok sevsem de bir şikayetim var; seçtiği müzikleri, yaptığı akışlar ile hatta tamamen yoga ile uyumsuz buluyorum ve bazen müziğin sesi çok yüksek oluyor ve hareketler ile ilgili talimatlarını anlayamıyorum. Bu videodaki müzikler genellikle iyi ama yine de bence yogada daha sakin ve sessiz müzikler olmalı. 

Flexibility hem bir yoga flow hem de tüm vücudunuzla esnekliğiniz üzerine çalışabileceğiniz güzel bir pratik. Hareketleri çok iyi açıklandığını düşünüyorum. Pozları tutarken yaptığı yönlendirmelerle duruşunuzu düzeltmenize yardımcı oluyor. 

Bu video, benim yaptığım ilk yoga videosu. Tam 7 yıldır, en sevdiğim yoga videosu! Daha önce yazdığım tüm yoga yazılarında bu videoyu ekledim çünkü gerçekten severek yapıyorum. Tara, hareketleri biraz hızlı geçiyor. Ben daha uzun tutmayı seviyorum, hissettiğim kadar tutup videoyu geriye sarıp sonraki harekete geçerek yapıyorum. Sadece 5 dakika süren ama esneklik için oldukça etkili bir pratik. 

Sarah Beth’ten bir video daha! Müziği çok daha sakin. Normal bir akışa göre daha yavaş ilerliyor ve esnemeyi daha iyi hissediyorsunuz. Ben yoga veya esnetme yaparken hareketleri birkaç nefes tutup kaslarımı daha iyi hissetmeyi daha çok seviyorum.  O yüzden bu tarz videolar tercih ediyorum.

Bu videoda, esnekliğe ek olarak bolca kalça mobilitesi de var. Eğer gün içinde çok fazla oturan ve genel olarak fazla hareket etmeyen biriyseniz kalça mobilitesi üzerine çalışmanızı öneririm. Bazı hareketler biraz zorluyor, çok normal. Çünkü artık kalça eklemimizi gerektiği gibi çalıştırmıyoruz, günlük aktivitelerimizde yeterince kullanabildiğimiz bir eklem değil. O yüzden ben bacak egzersizleri öncesi ısınırken de kalça mobilitesi çalışmaya özen gösteriyorum. 

Bu aslında bir yoga videosu değil. Mobilite pratiği için egzersizlerin anlatıldığı bir video. Ağırlık çalışmayı sevmeme rağmen vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlere de önem veriyorum. Çünkü kendi vücut ağırlığımızı kontrol edemeden ağırlıklarla gelişmeye çalışmak mantıklı gelmiyor. O yüzden calisthenics kanallarını da takip ediyorum ve dönem dönem egzersizlerime ekliyorum. Bu videodaki hareketleri genellikle pratiklerimden sonra yapıyorum. Eğer bileklerimi yoracak bir pratik yapacaksam bilek egzersizlerini pratik öncesi yapıyorum. 

Both of the photos in this post are by Dane Wetton on Unsplash

7 aydır yeni yazı yazmamışım! Tam 7 ay! Bu blogu açtığımdan beri ilk defa bu kadar uzun süre ara verdim. Aslında yazmak istemediğimden ya da ilham gelmediğinden değildi, bu sene gerçekten hayatımın en yoğun en yorucu senesiydi. Üniversitenin son yılıydı, iki dönem boyunca haftada 4 gün hastane stajım vardı. Stajlar, sınavlar, tez ve üstüne bir de erasmus eklenince oldukça vakit aldı. Okul bitti mezun oldum, iki hafta sonra erasmus stajı için Berlin’e gittim ve henüz on gün önce döndüm! 

Evet, çok yoğun ve yorucu bir süreçti. Ama aynı zamanda en çok geliştiğim, değiştiğim ve eğlendiğim yıl oldu. Belki de hayatımın şimdiye kadarki en güzel zamanlarını geçirdim. Şimdi geri döndüm ve yaptığım her şeyi burada sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum!

Artık eski düzene geri dönüyoruz! Her hafta salı günü bir blog yazısı yayımlayacağım 🙂 Bol fotoğraflı erasmus anılarım, minik erasmus projem (bu sürprizli!), kişisel gelişimim ile ilgili yazılar yazmayı planlıyorum. Ayrıca uzun zamandır yazmadığım postcrossing yazıları da geri dönecek. Burada paylaşmadığım sürede bir sürü kartpostal aldım, farklı ve nadir ülkelerden kartlarım da oldu. Onları da paylaşmak istiyorum, çünkü anılarımı buraya kaydetmeyi gerçekten seviyorum 🙂 Ayrıca blogu açtığımda bir tanecik yazıp sonra unuttuğum #journal yazılarına da geri döneceğim! Defterleri nasıl yapıyorum, malzemeleri nereden alıyorum, nelere dikkat ediyorum gibi gibi hepsini paylaşacağım! *nasıl heyecanlıyım belli değil* 

 

Yeni yazılarımdan haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak mail listeme abone olabilirsiniz!

Not: Ay sonunda aylık haber bülteni yapmaya devam edeceğim ama onun için ayrı bir mail listesi oluşturmayı düşünüyorum, onu daha sonra tekrar duyururum.

Şimdilik hoşça kalın! Haftaya salı görüşmek üzere! 

22 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!