Mektup,  Postcrossing

Mobil Uygulama | Slowly – Yavaş Elektronik Mektuplar

Kağıdı kalemi elimize alıp mektup ve kartpostal yazmanın tadı bambaşka! Yıllardır çok severek mektuplaşıyor olsam da her zaman vaktim olmayabiliyor. Gönderi ücretleri de giderek artıyor ve mektupların ulaşıp cevabının gelmesi aylar sürüyor. Haliyle sadece yaz tatillerinde mektuplaşıp, bir sonraki tatilde eve gelene kadar ara veriyordum.

Geçtiğimiz ay bir uygulama indirirken, önerilenlerde slowly‘i görmüştüm. Logosunda posta damgası ve pul görünce ne olduğuna bakmadan indirmiştim. Birkaç haftadır kullanıyorum ve çok sevdim!


Siteye üye olduğunuzda kullanıcı adı ve bir avatar seçiyorsunuz. (Güzel çıktığın fotoğraf seçme derdi yok, mevcut avatar görsellerini kullanıyoruz)

Mektuplaşma için eşleşmeler, ortak zevklere ve ilgi alanlarına göre yapılıyor. O yüzden üye olduğunuzda size popüler ilgi alanlarından oluşan bir liste veriliyor ve arasından seçiyorsunuz. Travel, finance, exercise, yoga, movies, music, family, art vs.

Slowly’de fotoğraf da gönderebiliyorsunuz. Ama sadece sizin izin verdiğiniz kişiler size fotoğraf gönderebiliyor. Günlük gönderebileceğiniz fotoğraf sayısı için bir limit de var.

Slowly’de de pullar var! Yeni mektup arkadaşları edindikçe, özel günlerde uygulamaya girdikçe ve başka ülkelere gittiğinizde yeni yeni pullar kazanıyorsunuz. Türkiye’deki kullanıcılar için simitçi, Sultan Ahmet Camii ve Kapadokya’lı pullar var.

Normal mektup ve kartpostalların postayla gitmesi haftalar ve bazen aylar sürdüğü gibi Slowly’de de biraz zaman oluyor. Yani normal elektronik mesajlar gibi anında gitmiyor. Mesaj attığınız kişinin size mesafesine göre bir zaman belirleniyor. Kişinin profiline girdiğinizde mektupların kaç saatte gittiği yazıyor. Mesela Türkiye’de birine mektubum 2 saatte, Kenya’ya 13 saatte, Kosta Rika’ya ise bir günde gidiyor.

Gelen mektuplarınız bu şekilde gözüküyor. Bir mektuba cevap yazarken aşağıda bir kutu çıkıyor, ona basarak gelen mektubu ve sizin yazdığınız önceki mektupları görebiliyorsunuz. Yani normal mektuptakigibi ne yazdığını unutma sorunu yok! (Çok fazla mektup arkadaşınız varsa ne demek istediğimi anlamışsınızdır diye düşünüyorum)

Gelen kutunuzun olduğu sayfada;

  • Kağıt uçak: mektup yolda, gidiyor
  • Tek sarı tik: mektup iletilmiş
  • Çift sarı tik: mektup okunmuş

anlamına geliyor.

Farklı bir kültürü tanımak ve farklı ülkelerden insanların günlük hayatlarını öğrenmek için başlamıştım postcrossing‘e. Slowly bu konuda çok daha iyi! Kartpostal alıp yazıp pul yapıştırıp göndermeyi çok sevsem de, artık eskisi gibi hevesli değilim. Postcrossing’e bir süre ara verip Slowly üzerinden yazışmaya devam edeceğim.

Yazdığım mektuplarda; kısaca kendimi tanıtıyorum (adım, yaşım, yaşadığım yer, okuduğum bölüm), sonra o anda veya o günlerde yaptığım bir şeylerden bahsediyorum, okuduğum kitabı veya izlediğim diziyi anlatıyorum. Kısa kısa sorular da yazıyorum ki cevap yazarken başlayabilecekleri bir nokta olsun.


Slowly’i edinin;

Mesajlaşmayı, yeni arkadaşlar edinmeyi, farklı kültürleri tanımayı sevenlere ve özellikle de vakit-maddiyat gibi nedenlerle postcrossing’e mektup arkadaşlığına ara vermiş olanlara tavsiyemdir, Slowly indirin!

Google Play’den edinmek için buraya, App Store’den indirmek için buraya tıklayın.

Sevgiler!


Yok ben eski usül kağıt kalemle yazışmak istiyorum derseniz, tabii ki snailmail öneririm;

Mektup arkadaşı bulmak istiyorsanız da;


22 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

2 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!