Mektup

Mektup Arkadaşı Nasıl Bulunur?

Merhaba! Ben sürekli mektuplardan ve kartpostallardan bahsetmekten biraz sıkılsam da bu konuda mesajlar ve sorular gelmeye devam ediyor. En çok gelen sorular ise; “Mektup arkadaşı nasıl bulunur?” ve “Mektup nasıl gönderilir?”. Bu yazıda ilk soruya cevap vereceğim.

Öncelikle mektup arkadaşı bulmak için birçok yol var. Sosyal medyayı etkin kullanarak çok iyi eşleşmeler yakalayabilirsiniz. <3

Ben ilk mektup arkadaşlarımı Instagramdan buldum. Bir gönderi paylaştım ve mektup arkadaşı aradığımı, isteyenlerin mesaj atabileceğini söyledim. 5-6 kişiden mesaj geldi. O zaman 5 kişiye mektup atmıştım, 2si ile hala mektuplaşıyoruz. Ondan sonra yabancı mektup arkadaşı edinmeye karar verdiğimde ise nereden bulacağımı bilmiyordum. Ilk mektup arkadaşlarımdan Rumeysa’ya sormuştum, o bana birkaç arkadaşını yönlendirmişti. Onlara yazarak başladım. Sonra da yine Instagramda #lookingforpenpals #penpals #penpalswanted etiketlerindeki gönderilere baktım. Birçok kişi mektup arkadaşlığı ve postcrossing için özel ig profili oluşturmuş. Profillerden mektup arkadaşı aradıklarını duyuruyolar, mektuplarını kartlarını falan da paylaşıyorlar. Onlara yorum veya mesaj attım. O şekilde birkaç mektup arkadaşı daha buldum.

Instagramda snailmail penpals sayfaları var. O sayfaya kendinizi tanitan bir mesaj atiyorsunuz. Onlar da o mesajin ekran goruntusunu profillerinde paylasiyorlar. Sizinle mektup arkadasi olmak isteyenler yorum yaziyor, siz de isterseniz onlara mesaj atip tanisip mektup arkadasi olabiliyorsunuz. Ya da siz oyle paylasimi yapilmsi kisilerin gonderilerine yorum yapip mektup arkadasi olmak istediginizi belirtebilirsiniz. (Ben oyle yorum yazdiklarimdan cevap alamadim malesef. Ayrica paylasim yapanlar cogunlukla 18 yas alti oldugu icin bu yontemi artik tercih etmiyorum)

Processed with VSCO with a6 preset

Sonrakileri iste Facebooktan buldum. Facebookta da Penpal Fever ve Penpal World gruplarına üyeyim. Bunun gibi birçok sayfa var. Orada herkes bir gönderi oluşturup kısaca kendini tanıtıyor ve nasıl bir arkadaşlık aradıklarını yazıyorlar. Siz de isteklerinize göre yorum yazıyorsunuz ya da mesaj atıyorsunuz. Bazen cevap vermeyebiliyorlar, bazı ülkelerin ise bizim ülkemize karşı bir önyargısı var. Ama özellikle Asya ülkelerindekiler ülkemizi çok merak ediyorlar. Duygularımız karşılıklı, biz de onları merak ediyoruz 🙂 O gruplardan mesaj veya yorum atarak da birkaç mektup arkadaşı edindim.

Mektup arkadaşı bulmak için özel birçok site de varmış duyduğum kadarıyla. Hangi siteler güvenilir bilmiyorum maalesef. O tarz siteleri hiç kullanmadım.

Postcrossing.com Forum sayfasından da mektup arkadaşı bulunabiliyormuş. Bana tavsiye edenler olmuştu ama ben foruma üye olmadığım için girip bakmadım. Açıkçası forumları sıkıcı ve karışık buluyorum o yüzden mecbur kalmadıkça tercih etmiyorum. 🙂

Benim bildiğim bütün yollar bunlar. Bence en iyisi Instagram. Hem profillerinde daha önce gönderdikleri mektupları görüp ne kadar önem verdiklerini anlayabiliyorsunuz hem de bence o profiller daha güvenilir oluyor.

Mektup arkadaşlığına henüz yeni başladığımdan uzun süredir devam eden derin arkadaşlıklarım yok. Zaten ilk mektupları yazıyoruz hala. Benim gönderdiğim ilk mektupların bir kısmı ulaştı, alanlar cevaplarını yazdılar ama bana cevapları gelmedi henüz. Sonraki mektuplarda işi biraz daha büyütüp çikolata, Türk kahvesi, sahlep, bileklik vb küçük hediyeler de göndermeyi düşünüyorum.

Not: Başlamaya hevesliyseniz ama tereddütleriniz varsa hele hele ‘İngilizcem kötü :(‘ diye düşünüp vazgeçiyorsanız bunları bir kenara bırakın ve hemen instagrama girip #penpalswanted etiketindeki gönderilere bakın 🙂 Başlayınca devamı gelecektir.

Not2: Arkadaşlar lütfen bana ‘Mektup arkadaşı edinmek istiyorum ama ailem izin vermiyor’ ya da ‘Ailem izin verir mi bilmiyorum’ gibi mesajlar atmayın, benim bu konuda yapabileceğim bir şey yok ne yazıkki. Ben 22 yaşında olduğum için böyle bir tereddütüm olmadı. Bunu sizin ailenizle konuşup halletmeniz gerek.

Not3: Lutfen benden size Turk veya yabanci mektup arkadaslari bulmami istemeyin. Birbirinize adresinizi vermeniz gerektigi icin herhangi bir sorunda sorumluluk bende olacaktir. O yuzden kesinlikle arabuluculuk yapmiyorum.

Not4: Benim artik cok fazla mektup arkadasim oldu, mektuplara cevap yetistiremez oldum. O nedenle yeni istekleri kabul etmiyorum.

Mektup işinde yeniyseniz ve benim nasıl başladığımı merak ediyorsanız daha önce yazdığım iki yazıyı da mutlaka okuyun; birincisinde mektup arkadaşı edinme serüvenimi anlattım yazım burada: Mektup Arkadaşı Edinmek!  ikincisinde ise gelen ilk mektupları paylaştım, Amerika’dan, Sri Lanka’dan ve Hollanda’dan mektuplarım vardı, o yazıya da buradan ulaşabilirsiniz: Yeni Mektuplar Yeni Arkadaşlar  

Mektup ve Kartpostallar Nasıl Gönderilir?

Sonraki yazıda görüşmek üzere. Sevgiyle kalın! 🙂

52 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

28 Yorum

 • Gülsena

  Merhaba umarım yanıtlarsanız.
  Adres vermek yerine gittiğimiz ptt şubesinin adresini verebilir miyiz? Öyle olur mu ? En azından o kişiye güven kazanana kadar ?

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba, isterseniz Ptt şubesinden posta kutusu kiralayıp mektuplarınızın oraya gelmesini sağlayabilirsiniz. Eğer küçük bir şube ise, postanedeki memur, mektubu almayı kabul edebilir, ama bu çok küçük bir ihtimal. Bunun dışında, lütfen güvenmediğiniz birine ev, okul ya da iş adresinizi kesinlikle vermeyin.

   Sevgiler,

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!