Sağlık

Evde Yapılabilecek Kolay Yoga Pratikleri

Geçen sene Yogaya Nasıl Başladım adlı bir yazı yayımlamıştım. Basitçe kendi hikayemi anlatmak için yazdığı bir yazıydı ama o kadar çok okundu o kadar güzel geri dönüşler aldım ki bu yazıyı da eklemek istedim. 

Evde yapabileceğiniz kolay-orta seviye benim severek yaptığım birkaç videoyu bir araya getirdim. Bazı videolar o kadar kolay ki matsız bile yapabilirsiniz. 5-10 dakikalık kısa videolar da ekledim ki zaman yaratma bahaneniz olmasın <3

Her egzersiz gibi yogaya başlamadan önce de ısınmanız iyi olur. İsterseniz meditasyon yapın, isterseniz surya namaskar yani güneşi selamlama serileri ile başlayın. Tara Stiles’ın videoları genelde yavaş yavaş başlıyor o yüzden çok zorlanmazsınız ama daha ileri seviyelere geçtikte pratik öncesi ısınmanız faydalı olur.

Matsız yapılabilecek, 10 dakika bile sürmeyen, süper sakinleştiren bir video. Tara Stiles’ın sesine bayılıyorum, gerçekten huzur veriyor. Yogaya ilk başladığımdan beri hep onun videolarını kullanıyorum 🙂

Bu benim yaptığım ilk yoga videosuydu. İlk senemde ders çalışırken ara verdikçe bunu yapıyordum. İlk başladığımda kollarını yana yatırdığı harekette dirseklerim yere değemiyordu, şimdi bacağımın üstüne tamamen yatabiliyorum. :p Çok yol aldım ama daha çok yolum var!

Yogada çoğunluk esneklikten yakınır, ben daha çok bilek, diz ve kol gücünde zorlandım. Warrior yani savaşçı pozlarında uzun süre duramıyordum, dizlerim titrerdi. Chaturanga- aşağı bakan köpek – plank geçişlerinde çok zorlanıyordum. O yüzden daha çok güçlenme pratiklerine odaklanmıştım. 50 dakikalık bir güçlenme pratiği de var listenin devamında. 

Yoga da omuzlar çok çok çok aktif kullanılıyor. Omuzlarımızı garantiye alsak da gerçekten birçok işimizde kullandığımız bizim için çok önemli bir eklem. Mobilitesini artırmaya ve güçlendirmeye önem vermeliyiz <3

En sevdiğim videolardan biri de bu. Bazen Tara Stiles’ın 2-3 tne 10 dakikalık videosunu peş peşe yapıp kendi pratiğimi oluşturuyorum. Öyle yaptığım zamanlarda bunu kesinlikle eklerim 🙂

Bu video, benim İzmir’de derslerine gittiğim yoga hocamın youtube kanalından. Kendisi tanıdığım en pozitif, en mutlu, en enerjik insan! Meditasyon videoları da paylaşıyor. Kanalına mutlaka abone olun, pişman olmayacaksınız 🙂

Az önce bahsettiğim 50 dakikalık güçlenme pratiği bu. En en en sevdiğim yoga pratiği kesinlikle bu. Uzunca bir süre sadece bunu yaptım. İhtiyacınız olabilecek her şey var. Daha çok yeniyseniz warrior yani savaşçı pozları biraz zorlayabilir. Zorlandığınız yerde downdogda ya da child poseda dinlenerek yapmayı deneyebilirsiniz. Yine de zorlanırsanız, yapmayın. Yapabileceğiniz bir sürü video var. Kendinizi kesinlikle zorlamayın. 

Bu videoyu da çok seviyorum. Ama geçişleri biraz hızlı. Ben hareketlerdedaha çok durmayı seviyorum. Bazen bunu ısınma için kullanıyorum veya esneklik için tek başına yapıyorum.

Başlangıç yazsa da başlangıç seviyesi için zor bir video. Surya Namaskar serisi var. Birkaç aydır yoga yapan ya da başka bir spor geçmişi olan kişiler için daha uygun. Yogaya yeni başlayanlara tavsiye etmem. Biraz yoga geçmişi olan ve güçlenmek isteyenlere tavsiye ederim.

Yaptığım en garip yoga pratiği buydu. Az önce bahsettiğim yoga hocam Elif paylaşmıştı bizimle. Çok farklı varyasyonlar var. Canım sıkıldığında, farklı bir şeyler aradığımda yapıyorum. Dengeyi bayağı zorluyor. Yeni başlayanlara çok uygun değil, birkaç aydır yoga yapanlar yapabilir. Değişik şeyler denemeyi sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. 

Burada bahsettiklerim dışında tavsiye edeileceğim Yoga with Adrienne kanalı var. Adrienne’in çok farklı konularda videoları var. Mesela yaratıcılık için yoga, endişe/anksiyete için yoga vb.

Listeye onun videolarını o yüzden eklemedim. çünkü çok orijinal videoları olsa da yaparken pek zevk almıyorum. Gerçekten yoga/ meditasyon yapıp sakinleşmek istediğim zaman tercihim kesinlikle Adrienne olmuyor. Evet, çok şeker kız ama ben daha çok sakinleştirici/ huzur verici bir ses arıyorum yogada. Canım sıkılırsa, değişik bir şeyler ararsam o zaman Adrienne’e bakıyorum. 

Videoların hepsini kasıtlı olarak yerleşik koydum. Böylece hepsi bir arada durur ve istediğiniz zaman yazıyı açıp yapabilirsiniz. Aslında youtube playlisti oluşturdum ama o zaman altına açıklama yazamazdım. 

Burada kesin sorulur, siz sormadan ben söyleyeyim. :p Meditasyon için Patika adlı mobil uygulamayı kullanıyorum. Pro verisyonunu satın almadım, ücretsiz olanları yapıyorum. İzmir’de yaşayanlara Elif’in meditasyon seanslarını tüm içtenliğimle tavsiye ederim. Gerçekten harika ötesi bir yoga hocası! Özellikle stresli, zor dönemlerden geçiyorsanız ya da psikolojik sorunlarınız varsa; size çok iyi geleceğine eminim. Şahsen ben İzmir’e gidip derslere tekrar başlamak için sabırsızlanıyorum. Haftada 4 gün, sanayi metro durağında Originn Coworking Space‘te oluyor. Meditasyon 20 dk sürüyor ve tamamen ücretsiz. Matlar da yoga blokları da mevcut, Elif hepsini getiriyor. Hiçbir şey getirmenize gerek yok. Çıkın gelin! 🙂

Youtube’daki mevcut yoga rutinim playlistimi takip etmek isteyenler için linkini buraya koyuyorum; Yoga Rutinim

Bu playlistte burada paylaştığım videoların tamamı yok. Çoğunlukla farklı videolar var. Eğer youtubedan takip edip yapacaksanız, söyleyin, eksikleri de oraya eklerim. 

Namaste!

5 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

4 Yorum

 • Bir Tutam Karınca

  Yoga beni son zamanlarda cezbediyor. Evde kendi kendime yapabileceğim videolar araştırıyordum aslında. Çünkü nereden başlayacağım konusunda bir fikrim yok. Sizin instagram paylaşımınızı görüp geldim. Videoları sıralı olası çok güzel olmuş. En kısa sürede başlayacağım. Hiç esnek değilim. Umarım ki yoga ile bunu aşabilirim.
  Elinize sağlık.

  • Şeyma Mektepli

   Çok sevindim, hedef kitleme ulaşmışım 🙂 Esneklik yavaş yavaş gelişiyor, ilk başladığımda ben de hiç esnek değildim, zamanla ilerledim. Günde 5-10 dk yapsanız bile faydasını görürsünüz..

   Sevgiler!

 • Betül “WhiteFang” Gökçe

  Araya Türkçe video koymana çok sevindim. Yogaya ben de başlamayı çok istiyorum. Aslında ilk yazınla denemeler de yaptım ama Türkçe video ya da uygulama bulmak çok zor gibi. Yahut ben beceremedim bilemiyorum. Umarım dil sorununu aşarım en kısa sürede.

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!