Dizi & Film & Kitap

Minimalizm: Anlamlı bir yaşam | Kitap Hakkında Düşüncelerim

Bu kitabın çıktığından haberim bile yoktu. Gündemi pek takip etmediğim için yeni çıkan kitaplardan, vizyondakileri filmlerden hiç haberim olmaz. Çıkacak bir filmi takip edip, vizyona girişini kovalayan biri olmadım hiçbir zaman. Kitaplar için de bu böyle. Kitabın belgeseli de varmış mesela, bir takipçim yazdı da öyle haberim oldu.


Bu kitabın yazarları, aslında blogger. Minimalists.com adlı bir blogları var. E-mail takip listelerine çok uzun zamandır üyeyim, mailime düşer yeni yazıları. Öğrendiğim birçok şeyi onlardan öğrendim aslında. Kitabı da bir gün markette gördüm şans eseri, o sırada da bankadan geliyordum; yeni gelen kredi kartımı internet alışverişine açtırmıştım, eve geçince kitap alacaktım. Şans bu ya, kitap diğer kitapların arasına sıkışmıştı, sadece minimalizm kısmı görünüyordu. Hemen çekip aldım, inceledim ve fotoğrafını çektim. Eve gidince de ilk iş alışveriş sepetime ekledim.

1000kitap yolculuğumda ikinci kitabım oldu. Aslında pek düşünmeden, sırf minimalizme ilgim var diye almıştım. Kitap alırken pek irdelemem, yorum falan okumam. Kafes’i alırken gerilim kitabı olduğunu bilmeden almıştım, Pembe Fili Düşünme’yi alırken de psikoloji kitabı olduğunu bilmiyordum mesela. Böyle garip bir huyum var. Neyse ki bu konuda ballıyım da aldığım kitapların çok çok azı kötü çıkıyor.


Kitapta, bildiğimiz sıradan minimalizm yazıları gibi gereksiz eşyaları at-sat-bağışla, gereksiz şeyler satın alma, vaktini saçma şeylere harcama gibi tipik öneriler yok. Aksine, bunlardan açık açık neredeyse hiç bahsedilmiyor. (ama genel fikir yine bunlara çıkıyor diyebilirim; temel amaç hayatı fazlalıklardan arındırmak. Sadece bunu daha soyut olarak işlemişler)

Bu kitap, adında da geçtiği gibi ‘anlamlı bir yaşam’ için rehber niteliğinde benim gözümde. Minimalizm deneyimi boyunca önemli gördükleri beş tane değer belirlemişler; Sağlık – Tutku – İlişkiler – Gelişim – Katkı. Her bir değer üzerine ayrıntılı açıklamalar yapılan özel bölümlerden oluşuyor kitap.

Herkesin, hayatının her gününde bu beş değere önem vermesi gerektiğini ve bunların yaklaşık olarak aynı önemde olması gerektiğinden bahsediyorlar. Sizin için en çok sağlık ve tutku önemli olsa bile, diğerlerine de dengeli bir şekilde önem vermeniz gerekiyor. Kitapta her bölümün başında bunun için çok güzel örnek vermişler, mesela biri şöyle;

Piyangodan en büyük ikramiyeyi kazandığınızı, hayatınızı paylaştığınız kişiyle mükemmel bir uyum içinde olduğunuzu, bütün borçlarınızı kapattığınızı, rüyalarınızdaki eve taşındığınızı ve hayatınızda bir gün bile çalışmaya ihtiyaç duymadığınızı hayal edin. Şimdi de ertesi sabah karnınızda keskin bir ağrı ile uyandığınızı hayal edin. Deniz kıyısındaki evinizden çıkıp lüks aracınıza biniyorsunuz, doktorunuzun muayenehanesine gidiyor ve size neyinizin olduğunu söylemesini bekliyorsunuz. O da size “En çok bir ay yaşarsınız” diyor ve ekliyor; “Bugünden sonra yataktan kalkmanın dışında fazla bir şey yapamayacaksınız” Ne acı! Sonunda “istediğiniz her şey”e sahip oldunuz ama kötüleyen sağlığınız bunları elinizden aldı; sahip olduğunuz şeyler sizin için bir şey yapamayacaklar.

Sağlık ilk bölüm olduğu için bu satıları okurken ve Sağlık bölümünü okurken ben de kesinlikle en önemli şeyin sağlık olduğunu düşündüm. Sonra diğer bölümlere geçtikçe küçük küçük şoklar geçirdim. Çünkü her bölümü ilk başlığı şöyle; “Bu beş değerin en önemlisi ilişkilerdir. İnanmıyor musunuz? Kanıtlayalım o halde.” Bütün bölümlerin ilk satırında, en önemli değerin o olduğu yazıyor sonrasında da yukarıdaki paragrafa benzer bir senaryo var. Yani diğer dördünün çok iyi olduğu ama bir tanesinin çok kötü olduğu bir hikaye var. Okudukça hepsinin ne kadar doğru olduğunu gördüm. Sağlık en önemlisi değilmiş aslında, hepsi önemliymiş. İsterseniz çok zengin olun, çok sağlıklı olun, kendinizi çok iyi geliştirin, dünyaya önemli katkılarda bulunun; ama bu mutluluklarınızı heyecanınızı hayatınızı paylaşacak birileri yoksa hayatınızda; bunların hiçbir anlamı yok diyor mesela ilişkiler bölümünde. Çoook haklı! Kitap, böyle böyle yaşamın her alanına değiyor.

Sağlığınızı nasıl geliştireceğinize dair tavsiyeler de var. İlişkilerinizi nasıl yenileyip nasıl geliştireceğinize dair tavsiyeler de var. Tutkunuzu nasıl bulacağınıza dair önemli tavsiyeler de var.


Kitaptaki en önemli kısım herkes için muhtemelen farklı olacaktır. Yani hangi değerde eksik görüyorsanız kendinizi, en çok o bölümdeki tavsiyelere önem vereceksinizdir. Ben, çoğunluğun Tutkunuzu Bulma üzerine olan bölümden fayda göreceğini düşünüyorum. Zira günümüzde herkes bu konuda sorun yaşıyor. Belki de kendinizi geliştirme konusunda kendinizi eksik görüyorsunuzdur ve en çok Gelişim ilginizi çeker, kim bilir.

Ben en çok ilişkiler kısmından fayda gördüm, ilgimi en çok o çekti çünkü kendimi eksik hissettiğim kısım orasıydı. Onun dışında Katkı üzerine olan bölüm de bana çok anlamlı geldi ve sanırım doğrudan hayata geçireceğim asıl faydayı o bölüm sağladı. (Değer listesini okurken, Katkı’nın ne olduğunu anlayamamıştım. İngilizce’den doğru çevrilmemiş herhalde diye düşünmüştüm ama bölümü okuyunca anlıyorsunuz. Eğer kendini ‘tam’ hissetiyorsanız, aradığınız bölüm Katkı olabilir. Ne anlama geldiğini açıklamayacağım, merak edin – okuyun)

Ben tutkumu bulduğuma inanıyorum. Tabii ki her gün yeni bir şeyler getiriyor ve ben yeni şeylere yeni keşiflere de açığım. Ben tutkumu bulduğuma inanmama rağmen çok çok şey öğrendim o kısımdan. Çünkü tutkunuzu hayata geçirmek için neler yapabileceğinize dair tavsiyeleri de var. Çok basit şeyler aslında ama bazen öyle karışıyor ki insanın kafası, göz önündeki common sense denebilecek şeyleri bile göremiyor.


Kitabı okurken, yanınızda daima kalem olsun. Önemli gördüğünüz şeylerin altını çizin. Ben çok nemli gördüklerime yıldız da atıyorum. Okuduktan sonra önemli şeyleri ajandama geçirdim. Siz okurken de fark ettikçe yazabilirsiniz tabii. Yazarlar aslen blogger oluğu için e bahsedilen birçok şeyi zaten daha önce bloglarında yazdıkları için, birçok yerde yazıların linklerini vermişler, daha ayrıntılı okuma yapmak isterseniz açıp bakabilin diye. (kitap çok uzun olmasın diye uğraştıklarını yazmışlar önsözde, sanırım o yüzden ayrıntıları link vermişler)

Minimalizme merakınız ilginiz olsa da olmasa da kitabı okumanızı tavsiye ederim. Hem ilişkilerinizde hem tutkunuzu bulup hayata geçirmede hem de hayatınızı daha anlamlı yaşamak konusunda çok faydalı olacağına inanıyorum. Genel olarak kişisel gelişiminze katkısı olacaktır. Zaten incecik bir kitap, 130 sayfa. Yazarlar kitabı hemen bitirmeyin, bir haftaya yayarak okuyun gibi bir öneride bulunmuşlar ama çok akıcıydı ben bir günde bitirdim. Yazarlardan birinin tutkusu ‘yazmak’; başarılı bir kitap çıkarmışlar oraya.

Kitaptan sevdiğim, ajandama eklediğim birkaç alıntı;

“Kendini değiştir, başkalarını değil”

“kimsenin senin istediğin yönde değişmesini bekleme”

“ortak yönler, ilişkilerin yürümesini sağlar ama ilişkiyi heyecanlı ve tutkulu yapan da farklılıklardır”

“tutku, tutkuyu tetikler” (en sevdiğim bu oldu, son bir senede bu çok iyi deneyimledim; hissettiğim yaşadığım şeyi tarif edemiyordum – girişimci ruhum coştu – falan diyordum, meğer buymuş!)

“Tutku sahibi insanlar, kendilerini isteksiz hissettiklerinde tutkularına sığınırlar. Tutkulu insanlar, yataktan kalkmak ya da o yeni projeye başlamak istemedikleri günlerde kendilerini heyecanlandıran şeylere odaklanırlar”

“Ne kadar katı olursan o kadar kısa sürede özgür olursun” (Maddi açıdan, bütçe yapıp ona sadık kalma konusunda katı olmaktan bahsediyor – kitapta bütçe üzerine de bir bölüm var. Tavsiyeleri çok mantıklı ve aşırı basit, uygulanabilir)

“Kazandığın her liranın nereye gideceğini ayın başında belirle. Sonra neyi alıp neyi almayacağına kafa yorma”

“Eğer para, bir engel oluşturmasaydı, hayatınızda ne yapmak isterdiniz? Her gün ne yapmaktan hoşlanırdınız? Sizde ne saplantı haline gelebilirdi?” (Tutkunuzu bulak üzerine olan bölümden)


Daha önce Minimalizm ile ilgili iki yazı yazmıştım, ayrıntılı okuma yapmak isteyenler için; Minimalizm Üzerine ve 30 Adımda Minimalizm


Instagram | Twitter | Facebook


3 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

2 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!