Kırtasiye

Kırtasiye Favorilerim | 2017

2017 birçok aliexpress alışverişi yaptığım ve çeşitli ürünler aldığım bir yıl oldu. En çok beğendiğim ve tavsiye edebileceğim ürünleri bu yazıda bir araya getirdim 🙂

 Aliexpress alışveriş yazıları;

* desenli bantlar // damgalar // ataçlar ve desenli bantlar *

Önce en en en sevdiğim kırtasiye ürünü olan desenli bantlarla başlamak istiyorum. Fotoğraftakilerin hepsini aliexpress’ten aldım. Fiyatları 2,5-5 tl arasında değişiyor. Hepsi kağıt bant (elinizle yırtabiliyorsunuz)

Soldan 1. ve 4. olanları daha önce alıp çok sevmiştim, bitmek üzere oldukları için tekrar aldım. Defter ve ajanda süslerken en çok bu ikiliyi kullanıyorum. Ayrıca aldığım en ucuz bantlar bunlar. Yaklaşık 2.5 tl. Aldığım satıcının linki burada mevcut. Kalınlığı orta diyebilirim, ben büyük bir kısmını ziyan ettiğim için çabuk bitti. Normal kullanımda uzun süre dayanır. (Bantların uzunluğunun kaç metre olduğunu bilmediğim için kalın ince orta vs yazıyorum. Bazı ürünlerin açıklamasında kaç metre olduğu yazıyor, alırken bakabilirsiniz.)

En sağdakini sondan bir önceki aliexpress alışverişimde almıştım. Linki burada. Kahverengi zemin üzerine siyah gazete yazısı gibi baskıları var. Eski görünümlü, vintage temalı bir şeyler hazırlarken çok kullanışlı oluyor. Ayrıca siyah mürekkep kullanılmış damgalarla da çok uyumlu duruyor. Defterimi hazırlarken en çok kullandığım bir diğer bant da bu olmuştu. Tek satılmıyor,  4lü set halinde ve oldukça ince yani çabuk bitecek.

Sağdan 3. bant, aldığım ilk bant. Görür görmez ‘İşte bu!’ deyip almıştım ama çok kullanmadım. Renginden dolayı başka bantlarla ya da kağıtlarla uyum sağlamakta zorlandım ama yine de favorilerimden biri. Genelde tek başına kullanıyorum. Üzerindeki yazının daktilo yazısı olması gerçekten çok hoş.

Diğer bantların hepsi yeni. Geçen ay yazdığım aliexpress alışverişi yazısında bahsetmiştim, ürünlerin linkleri o yazıda var. Sarı ışıltılı olanı uzun zamandır istiyordum ama diğer bantlara göre daha pahalı olduğu için almak istememiştim. İyi ki almışım, oldukça kalın yani çok uzun süre yeteceğine eminim. Aldığım en kalın bant diyebilirim.

Soldan 2. ve 3. olanları da yine vintage görünümlü sayfalarda kullanmak için aldım. Özellikle 2. çok güzel, her şeyle uyuyor. 3. ile renk uyumu sağlamak biraz daha zor oldu ama zarflara çok yakışıyor. Ayrıca el yazısı baskısı çok hoş duruyor.

Pembe kareli olanı iste daha minimal sayfalarda, ajanda tasarımında ve paketlemede kullanmak için aldım. Küçük bir parça koparıp bir şeyleri bir yere yapıştırırken tepeye yamuk şekilde yapıştırıyorum veya şurada bahsettiğim renkli ince bantlardan kullanacağım zaman alta bunu üstüne onları yapıştırıyorum. Bulabilirsem bir de açık kahve- krem renkli kareli alacağım ama henüz bulamadım.

Bu seneye kadar hayatında hiç kıskaç ya da ataç kullanmamış biri olarak bu yazıya bunları eklemek benim için çok garip 🙂 Gerçekten hiç ataç kullanmazdım. Görünümlerini çok seviyordum ama kullanışlı bulmuyordum. Ama özellikle son iki aydır neredeyse her gün kullandım. Sol üsttekiler aşırı güzel, geçen ay yayınladığım aliexpress yazısında linki var. 30 tanesi 3 tl, bence çok iyi. Çok derin kıvrımlı olmadıkları için kağıdı kıvırmıyorlar, izi çıkmıyor.

Metalik gri sarı ve yeşil renkli kıskaçlar yine aliexpress’ten. 3lü set olarak satan bir yerden almıştım, linki burada. (bazı satıcılarda oldukça pahalı bunlar, bence fiyat karşılaştırması yapmadan almayın. Ben alırken uygun benim aldığımdı) Bunları aldıktan sonra pişman olmuştum çünkü nasıl kullansam bilememiştim ve uzun süre kullanmadım. Şimdi ders notlarını bir arada tutmak ve ders çalışırken kalın fotokopilerin dağılmasını önlemek için kullanıyorum. Bende 3 orta ve 3 küçük var. Alırken lütfen farklı renklerde göndermeye çalışın diye not düşmüştüm ve hepsi farklı renklerde geldi. (Random yani rastgele gönderiyorlar, renk seçimi yoktu benim aldığım yerde)

Sağdaki beyaz ve bakır renkli ataçlarla, bakır renkli ve mermer desenli kıskaçları yazın Berlin’e gittiğimde Primark’tan almıştım. Bir kutunun içi bunlarla ve yine bakır renkli raptiyelerle doluydu. Toplam kaç tane var bilmiyorum ama uzun süre ataç almam gerekmeyecek ondan eminim. Kutusu 3 euro idi. (İndirimde) Kıskaçlardan biri kırık çıktı, ataçların birkaçını da ben kırdım 🙂 Pek sağlam değiller ama çok hoş görünüyorlar.

Bu aslında makyaj çantası ama ben genellikle kalemlik gibi kullanıyorum. Okula ya da ders çalışmaya giderken tüm küçük ıvır zıvırları (kalemler, ataçlar, kıskaçlar, minik not kağıtları vs) içine dolduruyorum, çok iyi iş görüyor. Çoook ucuz, 2.5 tl’ye almıştım sanırım. Linki burada var.

Post-it kullanmayı pek sevmem aslında, bende sadece neon renkli olanlardan var ve neon renklerden hoşlanmıyorum. Bu fotoğraftakini bana mektup arkadaşım @lifeofrumy göndermişti. O zamandan beri severek kullanıyorum. Nereden bulabilirsiniz, ne kadar bilmiyorum. Markası notix, isterseniz öyle aratıp bulabilirsiniz belki 🙂

Geldik kalemlere 🙂 Fotoğrafta 6- yıldır yıllardır kullandığım kalemler de var, iki ay önce aldığım kalemler de. 🙂

Soldan başlayalım; stabilo boss pastel renkli fosforlu kalemler. Yıllardır neon renkli olanlardan kullanıyordum ve hiç sevmiyordum, bunları da hiçbir yerde görmemiştim. Geçen gün şans eseri bir kırtasiyenin tam girişinde gördüm ve aldım 🙂 3 tanesi 10 tl idi. Çok severek kullanıyorum. Sarısı mükemmel ötesi diyebilirim. Eğer bastırarak çizerseniz ya da çizginin bitişinde kalemi hemen çekmezseniz mürekkebinin yoğunluğundan dolayı kağıdı ıslatıp arkaya geçebiliyor. İnce kağıtlarda kağıdı iyice ıslatabilir. Ben bunları çok önemsemedğim için severek kullanıyorum. Turuncu, yeşil ve pembesi de var onları da alacağım elimdeki diğer kalemler bitince 🙂

Mekanik silgiyi 5 sene önce tasarım okurken almıştım. Aslında çizim silgisi bildiğim kadarıyla ama ben not tutarken de kullanıyorum. Markası maped. Bastırarak yazıyorsanız işinizi görmez, o kadar kaliteli değil. Yapısı kalem gibi olduğu için elinizde kalem varken bunu da tutabiliyorsunuz ve bu özellikle sınavlarda bu büyük kolaylık sağlıyor.

Stabilolar, sevmeyenin hiiç sevmediği sevenin de hastası olduğu stabilolar. Orta 2’den beri kullanıyorum sanırım, ben stabilo hastası olan gruptandım. Sonra sayfanın arkasına geçmesi sinirimi bozmaya başladı, fiyatları gittikçe uçunca almayı bıraktım. Lise 2’deyken bir kutu kalın uçlu bir kutu da ince uçlulardan almıştım. Çok kullandığım renkler bitti, ama çoğu hala duruyor. (Öhö öhö! Lise 2 dediğim de 2010 yani 8 sene olmuş) Kalın uçlular normallere göre çok daha çabuk bitiyor. Kalemliğinize bunları koyarken kapakları aşağı gelecek şekilde koymanız ve kullanmıyorken kapaklarını kapalı tutmanız ömrünü uzatacaktır. Yazı yazarken ne kadar sık kullanıyorsanız kullanın kapağını hep kapalı tutun. Yaklaşık 30 tane stabilom var hala. Turuncu, turkuaz mavisi, neon yeşili, koyu moru ve bordosu en çok kullandığım renkler. Çok kullandıklarımı geçen seneye kadar bittikçe alıyordum ama artık almıyorum.

Bu pembe uçlu kalem, en en en sevdiğim uçlu kalem. Hatta uçları da efsane ama artık hiçbir yerde bulamaz oldum. Markası PENTEL. Pentel duy sesimi, o uçlardan istiyorum! Son aldığımın kutusu hala duruyor, içinde 1 tanecik uç kaldı 6 senedir tutuyorum, henüz bulabilmiş değilim. Bu kalem son 7 yıldır en çok kullandığım uçlu kalem. Pembe 0,5 ve gri 0,7 si var. 0,7 olan sürekli bozuluyor, kaç defa tamir ettim yine bozuldu geçen gün. Pembe hiç sorun çıkarmadı şimdiye kadar.

Yeşil mujim, Berlin’den almıştım. Kullandığım en en en iyi kalem diyebilirim. Bu kadar akıcı yazan, yumuşak bir kalem daha görmedim. Eli hiç yormuyor, kayıp gidiyor. Rengi muazzam. Beyaz kağıtta o kadar güzel bir kontrast oluşturuyor ki tarifi yok ya muhteşem bir şey. İyi ki almışım. Fiyatı 3 euro falandı sanırım, kesinlikle değer. Ucu 0,5 mm.

Yine Berlin’den; şeffaf mekanik mujim, içinde gelen uç H idi sanırım çok güzel yazıyordu ama maalesef bitti. 2B uçla yazıyorum, yine de diğer kalemlere de göre daha hafif yazıyor. Eli yormuyor, yazımı çok rahat. Bunun fiyatını tam hatırlamıyorum ama 3 veya 4 euro sanırım. Onun da ucu 0.5. Muji kalemler Türkiye’de satılmıyor ama amazondan alabilirsiniz.

Akrilik blok: Damga çılgınlığıma hepiniz şahit oldunuz… Aldığım damgaların bazıları geniş olduğu için ilk aldığım akrilik blok yeterli gelmedi. Plastik kutuların kapaklarını falan kullanmam gerekti, o da bir süre sonra yapıştırıcısını bozuyor. Ben de genişler için de kullanabileceğim bir blok almak istedim. Fiyatı pahalı bence ama bozulacak kırılacak bir şey olmadığı için aldım. Ayrıca aldığım ilk akrilik blok çok çabuk kirlendi ve ıslak mendille sildikçe nem aldı kaplaması şişti. Bu kaplama değil, oldukça sağlam. Linki burada

* Akrilik bloklar ve şeffaf damgalar nasıl kullanılır? //

Minik zarflar: Bu zarfları yıllardır aliexpresste görüyorum. Hep ay çok minnoşlar ama ne gerek var diye düşünüp almamıştım. Mektup arkadaşlarım minik hediyelerini hep küçük minnoş zarflarda gönderiyorlar. O yüzden ben de daha güzel bir şeyler gönderebilmek için bunlardan aldım. Tasarımları gerçekten çok hoş. Büyüklerini bulabilirseniz kesinlikle alın derim, zarf süsleme derdinden kurtarır. Setin devamını evde bıraktığım için kesin konuşamıyorum ama her tasarımdan 2 tane var sanırım, yani 2*6 desen. Linki burada.

Damgalara geldik 🙂 Akrilik damgalar arasından hiçbirini favori gösteremediğim için buraya eklemedim. Ama burada ve burada aldığım akrilik (şeffaf) damgalarla ilgili yorumumu yazmıştım. Ayrıca nasıl kullanıldıklarını da fotoğraflarla açıklamıştım. Onları okuyabilirsiniz.

S şeklinde damgaya aşığım. Herkese bu damgalardan ve mühür mumlarından almasını tavsiye ediyorum. Hiç işinize yaramayacak olsa bile canınız sıkıldıkça eritip eritip damga basabilirsiniz, şahsen benim çok hoşuma gidiyor 🙂 Linki burada.

Tarih damgalıyı da çok seviyorum. Sanırım bunu bir takipçim atmıştı bana. 3 tl gibi komik bir fiyatı var. Üstelik bantta 2027 ye kadar yıllar mevcut. Bant kopmadığı sürece ya da kaybetmediğim sürece kullanabilirim yani 🙂 Yandaki tırtıklı çarklarla bandı döndürerek tarihi ayarlıyorsunuz. Siyah mürekkep pedine batırıp sonra kağıda basıyorsunuz. mürekkep pedlerinden burada bahsettim. Bandı pek düzgün dönmüyor, elinizle düzeltmeniz gerek. Bir de ters durduğu için yanlış tarih basmak kaçınılmaz olabiliyor, basmadan önce düzgünce bakın. Ben birkaç defa yanlış tarih bastım 🙂 Link burada

Şimdilik bu kadar! Ürünlerin hepsini gerçekten severek kullanıyorum. Son zamanlarda iyice minimalleşmeye çalıştığım için gereksiz hiçbir şey almıyorum. Artık yeni ürün deneme hevesini de bir kenara bıraktım. Çünkü bu işin sonu yok, tüketim çılgınlığının önünü almak zor. Aldıklarınızı koyacak yer bulmak zor. Bunlara para yetiştirmek daha da zor. Mesela pastel renkli fosforlu kalemleri iki hafta önce görmüş olsaydım almazdım. Vizelerin tam ortasında kullandığım 4 kalemin 2 si bittiği için aldım. Genel olarak aldıklarımdan kullanmadıklarımı da (yani fazla gördüklerimi) mektup arkadaşlarıma gönderiyorum. Benim odamda kutularda bekleyeceklerine birilerinin işine yarıyorlar diye düşünüyorum. Primark’tan aldığım ataçları ve kıskaçların çoğunu mektuplarla arkadaşlarıma hediye ettim mesela 🙂

Diyeceğim o ki, burada ya da başka bir yerde paylaştığım hiçbir ürünü ihtiyacınız olmadığı sürece almayın. Sırf denemek için ürün almayın. Sırf minnoş diye kullanmayacağınız şeyler almayın. (biliyorum bunu yapıyorsunuz) Gerçekten iyi olduğunu bilmediğiniz ürünlere de gereğinden fazla ücretler ödemeyin. 🙂

Hepinizi çok öpüyorum, sevgiler!

7 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!