Kırtasiye

Aliexpress Kırtasiye Alışverişi #2 | Damgalar

Merhaba! Geçtiğimiz aylarda aliexpressten birçok şey aldım. Şimdiye kadar yaptığım en dolu aliexpress alışverişiydi. Bir önceki alışverişimi buradaki yazımda paylaşmıştım.

Ürünlerden sadece bir tanesi gelmedi. Daha önce de birkaç defa aldığım ürün gelmemişti ama onlarda para iadesi almıştım. Bu sefer Almanya’da olduğum için takip edemedim ve purchase protection süresi kaçırdım. 16 çeşit ürün almıştım. Aliexpressten daha önce hiç alışveriş yapmamış olanlar için yazının sonunda gerekli açıklamayı yaptım. Şimdi sırayla aldıklarımı göstereceğim.

Bir önceki alışverişimde odağım desenli bantlardı. Bir sürü çeşit çeşit bant almıştım. Bu sefer de odağım damgalar oldu. S şeklinde, ahşap saplı bir damga aldım. Bunu birçok dizide ve filmde görmüşsünüzdür. Muhteşem bir şey. Bence ne olursa olsun herkes mutlaka almalı. Kullanması acayip eğlenceli!

Bu ahşap damganın adı fiyatı 2.27$ idi. Benim aldığım satıcı dükkanı kapatmış. O yüzden link koyamıyorum. Birçok satıcıda benzer damgalar var. Alphabet Letter Wax Seal Stamp yazıp aratabilirsiniz. Bu setlerde 26 harf oluyor. Türkçe karakterler yok.

Bu damgalardan aldığınızda eritip damgayla şekli basabilmek için mumunu da almak gerekiyor. Ben bu bordo mumların 5lisini 2,08$‘a aldım. Linki burada. Bunların bir de kepçe gibi bir aleti daha var. Mumu onun içinde eritip, ondan kağıda damlatıyorsunuz ama o alet sadece setlerde vardı ve setler 50tl falandı. (O kepçenin adını bilmiyorum maalesef)

Bu mumu, ucundan çakmakla eritiyorsunuz. Eridikçe kağıda damlıyor. Damgayı basabileceğiniz genişlikte olduğu zaman damgayı yüzeye dik olarak basıp biraz bekliyorsunuz. Damgayı kaldırdığınızda düzgünce şekil almış oluyor. Zaten mumu çabuk donuyor.

Ben bunlardan oldukça memnun kaldım. Uzun süre yetsin diye 5li set aldım. Bir tanesini denemek için yakıp birkaç kez kullandım. Uzun mutfak çakmaklarından kullandım. Eritmesi beklediğimden biraz daha zor oldu. Şapır şapır damlayıp gitmiyor yani.

Bu mumların farklı farklı renkleri de var. Ben bordoyu çok sevdiğim için tercihim bordo oldu. Bir daha alırsam turkuaz alacağım.

Yine washi bantlardan aldım. Bu sefer tercihim gazete kağıdı desenlilerden oldu. Bu 4 bant set halindeydi, hepsi toplamda 2,50$. linki burada. Benim aldıklarım pek kaliteli değil. Yapışkanları etkili değil, yapıştırdığım yerden bir iki gün sonra ayrılıyorlar. O yüzden tavsiye etmiyorum. Daha önce aldığım washi bantları burada paylaşmıştım: Kırtasiye Alışverişi

Minik zarflara pek ilgim yok aslında. Ama mektupların içinde koyduğum minik etiketleri ve diğer küçük şeyleri koymak için bunlar çok iyi oluyor. Düz renkli olanları kullanıyordum uzun zamandır, bunları da denemek için aldım. Desenleri oldukça güzel. Keşke büyükleri de olsa. Ben tekrar almayı düşünmüyorum ama kullanacağınız bir şeyse bence alın çünkü desenleri gerçekten harika.

12li set halinde satılıyor ve toplam fiyatı 0,78$. Linki burada.

Bu zarfta uzun zamandır gözüm vardı. Geçen sene de almıştım ama gelmemişti. Tasarımına bayıldığım için istemiştim ama zarf çok küçük geldi. İçine sadece küçük boyutta kartpostal ve kağıt sığabilir. En dolu haliyle bile zarf incecik kalıyor, haliyle kaybolma riskini düşünüp tereddüt ettim. Mektup gönderilerimde kullanır mıyım bilmiyorum. Bu zarfın 5li 10lu ve 50li setleri var farklı satıcılarda. Ben 5li setten iki tane aldım. 5li set fiyatı 0,77$. Linki burada.

Ayrıca mektup kağıtlarının da zarfını almıştım geçen sene. Onlar da çok küçüktü ama kağıdı kalındı. Gönderdiklerim ulaşmıştı. O zarfları daha önce Yeni Mektuplar Yeni Arkadaşlar yazısında paylaşmıştım. O yazıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Onun da 10lu seti 3$, linki burada. Zarf küçük ama güzel. Kartpostal göndermiyorsanız tavsiye ederim. Mektup kağıtlarını henüz kullanmadım o yüzden yorum yapmayacağım. Onların fiyatı ise 1,51$ ve linki burada. Aşağıdaki fotoğrafta yakından görüntüleri var;

Sooonra bu minnoş makyaj çantasını ve kaktüslü etiketleri aldım. Açıkçası etiketleri çok çok bayılarak almıştım ama pek beğenmedim. Çizimler harika ama kenarlarındaki beyaz kısmın geniş olması beni rahatsız etti. Makyaj çantası beklediğimden daha iyi çıktı, alt kısmı körüklü yani geniş şeyler de koyabiliyorsunuz ama çok geniş şeyler koyunca fermuarı kapanmıyor. Makyaj çantası 0,78$ ve linki burada. Bantlar da 45li set halinde satılıyor, fiyatı 0,87$ ve linki burada.

Gelelim işin cafcaflı kısmına. Bu şeffaf damgaları uzun zamandır görüyordum ama nasıl kullanılacağını anlamamıştım. Bu damgaları kullanmak için çeşitli malzemeler gerekiyor. Bunlar; damga, damgayı yapıştırmak için akrilik blok ve mürekkep pedi/kalemi. Yukarıdaki fotoğrafta hepsi var. Kullanımını da aşama aşama fotoğrafladım. Sırasıyla aşağıya koydum, fareyle fotoğrafın üzerin geldiğinizde açıklaması da yazıyor 🙂 Eğer mobilde veya tabletteyseniz fotoğrafın üzerine hafifçe dokununca açıklamalarını görebilirsiniz.

Damganın yüzeyi genişse mürekkep pedine batırmakla olmuyor. Mürekkep pedini ters çevirip damgayı boyamak da etrafı batırıyor. Ben o yüzden mürekkep kalemlerinden almıştım. Eğer damgalarınız genişse bence siz de kalemden alın. Ayrıntıları boyaması da daha kolay oluyor.

Akrilik bloktan almaya pek gerek yok aslında. Damgaları başka herhangi düz yüzeyli bir cisme yapıştırıp kullanabilirsiniz. Yapışkana gerek olmadan kendisi tutunuyor ve kolayca da ayrılıyor tüm yüzeylerden. Ama böyle kullanırsanız bir süre sonra yapışkanı bozulabiliyormuş. Ben uzun süre kullanmak istediğim için akrilik bloktan da aldım.

Mürekkebi damgaya sürdükten sonra hemen kuruyor mu bilmiyorum, ben damganın şeklinin tam çıkmasını istediğim için kısmen de olsa kurumasını göze almıyorum ve çabucak boyayıp damgayı basıyorum.

Ben 2 farklı damga seti aldım. Dün 3 tane daha aldım, tez zamanda ulaşmalarını bekliyorum. Aldıklarımın fotoğrafı yukarıda.

Sağdakini geldiği gibi kullandığım için kirlendi tabi 🙂 Soldaki 0,86$ ve linki burada. Sağdaki 1,33$ ve linki burada. Özellikle soldaki günlük tutan veya scrapbooking yapanlar için harika bence. Bunları kullanmak için akrilik blok gerekiyor. Damgayı buradan çıkarıp akrilik bloğun üzerine koyuyorsunuz. Kendisi yapışıyor. Akrilik blokta 3 farklı boyut var, benim aldığım en küçük olan 1.33$, linki burada.

Bu damgalarda, tablet şeklinde yani hepsi bütün gibi duruyor ama değil. Hepsi ayrı ayrı minik damgalar.

Bu damgalarla kullanmak için mürekkep de almak gerekiyor. Ink pad yazan mürekkep pedlerinin tanesi 0,67$ ve linki burada. Farklı renkleri de var. Kalem şeklinde olanların bir ucu kahverengi diğer ucu siyah. Onların da tanesi 0,87$ ve linki burada. Onların da farklı renkleri mevcut.

Aldıklarım arasında en sevdiğim bu oldu sanırım. Tarihi ayarlanabilen bir damga bu. Tırtıklı tekerleri çevirip tarihi ayarlayabiliyorsunuz. Tarihi ayarladıktan sonra bir üstteki fotoğrafta gördüğünüz mürekkep pedine bastırıp mürekkeplenince kağıda basıyorsunuz. Günlük vb defterler için harika bir şey. Çok da ucuz. Tanesi 1,60$ ve linki burada. Yıllar 2017‘den 2028‘e kadar. Yorumlarda tarihlerin olduğu bantların sağlam olmadığını yazmışlar ama bence gayet iyi. Mükemmel değil ama iyi.

Son olarak saksı desenli damga seti. Beklediğimden daha minik çıktı. Ama yine de oldukça sevimliler. Kartpostallarda kullanmayı düşünüyorum. Henüz kullanmaya başlamadım. Damgaların silikon kısımları ve ahşap kısımları yapışık gelmiyor. Kendim yapıştıracağım. Zaten silikon kısımların arkasında yapışkanları da var. Bu setin fiyatı 2,70$ ve linki burada.

Aldıklarım bu kadar. Favorilerim tarihli damga, S şeklinde damga ve makyaj çantası oldu.

Aliexpress alışverişleri hakkında bilgi vereyim;

Güvenlik; Tekrar tekrar belirtiyorum; güvenli mi diye sormayın, ben aliexpressle ilgili güvenlik açısından herhangi bir sorun yaşamadım. Kredi kartı konusunda güvensiz olduğunu düşünmüyorum.

Teslimat süresi; Ürünler yaklaşık 20-30 günde geliyor ve gelmezse de purchase protection süresi bitmeden open dispute yapıp paranızı geri alabiliyorsunuz. Ürünlerin çoğu Türkiye’de bulunmadığı için ben beklemeyi sorun etmiyorum. Alacağınız ürün acil kullanacağınız bir şey olmadığına göre, beklemek sorun olmamalı bence.

Para iadesi; Ürünü beğenmezseniz ya da bozuk/kırık olursa ya da aynı şekilde purchase protection bitmeden open dispute yapıp hatasını/sorunu belirtip tam veya kısmi para iadesi alabiliyorsunuz. İade talebinde bulunurken, ödediğiniz ücretin ne kadarını geri istediğinizi yazıyorsunuz. Satıcı ile aranızda geçen konuşma aliexpress gözetiminde oluyor.

Ödeme; Ürün alırken kredi kartı veya banka kartı kullanıyorsunuz. Kapıda ödeme yok. (Zaten nasıl olsun, ürünler Çin’den geliyor) Ürünler dolar olarak gözüküyor ama kredi kartınızdan tl olarak çekiliyor. (siteyi Türkçe görüntülüyorsanız tl fiyatları da gözükür zaten)

Sipariş takibi; Ürün Çin’den çıktıktan sonra takip edemiyorsunuz. Bazılarında Türkiye’ye giriş tarihi de yazıyor. Takip kodu vs olmadığı için postaneye gidip benim ürünüm gelecekti gelmiş mi bakar mısınız da diyemiyorsunuz. Çünkü takip kodu yoksa bakamayız diyorlar.

Adres Bilgisi; Ürün alırken adresinizi İngilizce değil Türkçe yazıyorsunuz. Oradan ürünü gönderen insanların adresinizi anlamasına gerek yok, o adresi okuyup anlaması gereken kişi sizin mahallenizin postacısı olduğu için Türkçe yazmanız gerekiyor.

Bildiğim her şeyi burada yazdım. Lütfen bana gelip de ‘Aliexpress güvenli mi?’, ‘Ürünlerin gelmesi uzun sürüyor mu?’, ‘Ürünü beğenmezsem ne olacak?’ gibi zaten açıkladığım şeyleri sormayın. Bu yazıda yazdıklarıma ek olarak söyleyebileceğim hiçbir şey yok.

Daha önce yazdığım aliexpress alışverişi yazısını da ekliyorum;

Kırtasiye Alışverişi #1 | Aliexpress, Desenli Bantlar

Mektuplarda Gönderdiğim Minik Hediyeler

Mektup Nasıl Hazırlanır?

5 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

6 Yorum

  • Betül “WhiteFang” Gökçe

    Merhaba aldıklarınız çok güzel. Güle güle kullanın.Ben de bir hafta kadar önce nır aliexpress alışverişi yaptım henüz ürünlerim gelmedi ama içlerinde La vie store’dan 1,25’a aldığım adı 2’li eski ahşap sapli wax kaşık damga olarak geçen ürün de vardı. Mühür mumu eritmek için kullanılan. Belirtmek istedim, uygulamadan link eklemeyi beceremedim. Ben de damga, mühür, geneli yazılı ve harita desenli ve bir kaç başka çeşit washi tape aldım. Bir de sizinle aynı düşünceyle yani mektuplarımda kullanmak için minik zarf seti aldım. Yazıyı okurken sürekli “Aaa ben de bundan aldım!”deyip deyip heyecanlandım kendi kendime. Umarım benim ürünlerim de kısa zamanda sapasağlam gelir. Bu arada şeffaf damgaların kullanımını böyle ayrıntılı bir şekilde gösterdiğiniz için de çok teşekkürler. İnstagramda sürekli bunlardan görüp nasıl kullanılacağına dair hiçbir şey anlayamıyordum. 🙂

    • Şeyma Mektepli

      Süpersiniz ya çok teşekkürler. O kadar damga bakmama rağmen, hiç teklisi denk gelmemişti. Dediğiniz satıcıyı bulup oradakinin ismine bakıp arattım. Orada 2li satılıyordu. Teklisini 2,5tl’ye buldum 🙂 Çok teşekkürler! Aldıklarınız çabucak gelir umarım, sevgiler! 🙂

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!