Adı Mutluluk

Mutluluğun Peşinde | 2017

Merhaba! Geçtiğimiz haftalarda tamamen plansız bir şekilde ders çalışırken aklıma gelen birkaç madde ile bir 2017’de yapılacaklar listesi hazırladım. Zaten  Ölmeden Önce 100 listem var ama daha kısa süreli yani ”27’den önce 27″ gibi bir liste hazırlamayı düşünüyordum. Daha da kısaltıp 2017 yılı ile sınırladım ve bence blogun ismine ve amacına da uygun, minnoş mu minnoş bir liste oldu!

İnsanların yeni yıldan bir şeyler beklemesini, beklentiye girmesini hep saçma buldum. Bu yılda şuanları bunları başaracağım demek bana bayağı gelirdi. Neden böyle bir ‘yapılacaklar/hedefler’ listesi yaptım bilmiyorum. Son zamanlarda gerçekten bir değişime girdiğimi hissediyorum, kendimi geliştirmeye ve daha iyi olmaya çalışıyorum. Sanırım bir yerlerden başlamak gerektiğini hissettim ve başlangıç noktam bu liste oldu. Aklıma gelen birkaç hedefi twitterda paylaşmamla başladı her şey (aşağıdaki ilk tivit) Sonra bir tweet ile daha uzattım (ikinci tivit). İkinci tiviti attıktan sonra güzel bir liste olacağını anladım.

Şuan tam 21 maddesi var, yeni maddeler ekleyebilirim ama yapmak istediğim her şeyi zaten yazdım. Uzun zamandır yapmak istediğim ama bazen gerekli sebepleri olsa da çoğu zaman nedensizce ertelediğim aktiviteleri yazdım. Bu iki tivitteki maddeler aslında listenin temeli. Daha da uzatmadan tam listeyi paylaşıyorum ta taa taa taaaaa;

 1. Mektup arkadaşlarından biriyle -yüzyüze!- tanış! (En çok bu maddenin mutlu edeceğini düşünüyorum) 2020’den güncelleme: sonraki sene mektup arkadaşım İsmail ile Antalya’da tanıştım!

 2. 5 farklı formatta müze gez! (Müze mi peeh diyenler olabilir, ama ben müze gezmeyi seviyorum ve bu yıl kendimi kültürel olarak geliştirdiğim bir yıl olsun istiyorum. Bir müze-challenge’ı bile oluşturabilirim! 1. Heidelberg Öğrenci Hapishanesi 2. Heidelberg Eczacılık müzesi 3. Mercedes- Benz Müzesi 4.  Berlin Alman Teknik Müzesi 5. Berlin Neues Museum Mısır Tarihi Müzesi HEPSİNİN YAZISI GELECEK!)

 3. 100 kitap oku! (Uzunca bir dönem kitap okumadığım için bu kaldı)

 4. Bir kursa git! (Beslenme konusunda birçok eğitime katıldım)

 5. Gönüllü olarak çalış! (Ölmeden Önce 100 listemden bir madde! )

 6. Bitki yetiştir! (Bu madde için hareket geçtim bile, 1 Ocak sabahı kalkıp bir çiçekçiye gittim ve minyatür aloe vera aldım – en üstteki fotoda görebilirsiniz- Bu senenin bitkisi o olacak! Daha önce şurada paylaştığım, kahve kokulu çam ağacım sizlere ömür… Finallere o bile dayanamadı, Ispartada kurtarırım umuduyla yanıma aldım ama otogara bile sağlam ulaşamadı…)

 7. Sanatın Öyküsünü oku! (Ölmeden Önce 100 listemden bir madde daha! Bu yıl kesin okuyorum!) (Bir kısmını okudum ama henü bitmedi)

 8. Almanca öğren (Grammer A1.2, kelime bilgisi A2.1 seviyesinde öğrendim)

 9. En az 5 kez tiyatroya git!

 10. Yurt dışına çık! (27 Haziran, Almanya)

 11. Bir yarışmaya katıl! (Bu yaşıma kadar hiçbir yarışmada derece almadığımı fark ettim, hatta doğru düzgün hiçbir yarışmaya katılmamış bile olabilirim. Hatırlamıyorum bile! O yüzden bu yılın hedefleri arasında bir yarışmaya katılmak var. Tabi önemli olan katılmak!)

 12. En az 1 gece çadırda kal, kamp yap! (En muallakta olan madde bu, ama yaz tatilinde ailemi kandırıp daha önce buradaki yazımda paylaştığım Yazılı Kanyon’da kamp yapabilirim diye düşünüyorum!)

 13. Bisiklet kirala ve gezmek istediğin bir yere git! (2018 Güncelleme: Sonraki yıl bunu Barselona’da yaptım ve hayatımın en eğlenceli günlerinden birini geçirdim)

 14. Bloga en az 25 yaz yaz! (O kadar şey yapacağım yani bloga da malzeme çıkar heralde…)

 15. Makineni al, metrodan bilmediğin bir durakta in ve hiç bilmediğin sokakları keşfe çık!

 16. Zamanı değerlendirmeyi öğren! *** En elzem madde!***

 17. Doğum gününde kendin için özel bir şey yap! (Ne yaparım hiç bilmiyorum!)

 18. Hiç yapmadığın bir şeyi yap, dene! (Aslında yaz tatilinde birçok ilk yaşadım ama sanırım en önemlisi ilk defa tren yolculuğu yapmış olmam. 23 Temmuzda Berlin’e giderken trene bindim!)

 19. Birilerine yardım et!

 20. Kitap bağışında bulun! (Sadeleşmeye başladığımdan beri kitaplığımda da bir sadeleşmeye gittim. Kitaplık oluşturma tutkumdan vazgeçtim. Ukitap’a üye oldum, tekrar okumayı düşünmediğim kitapları okumak istediğim kitaplarla takas ediyorum. Bir postcrosser arkadaş aracılığıyla bir hastanenin onkoloji bölümündeki çocuklara kitap hediye ettim. Yaptığım en güzel şeylerden biriydi, mutlaka tekrar kitap bağışında bulunacağım.)

 21. Bir etkinlikte görev al! (Olayların gidişatına göre bu maddeyi düzenleyebilirim)

 22. 5 farklı bilimsel & kültürel etkinliğe katıl! 

Listem şimdilik bu şekilde! Tamamen plansız ortaya çıktığı için biraz ham duruyor. Olabildiğince sebepleriyle yazmaya çalıştım. Aslında hepsinin bende derin anlamları ve hikayeleri var ama onları da yazarsam bu yazı çook uzar!

Önümüzdeki iki haftayı tamamen kendime ayırdım, pek bir şey yapmayı düşünmüyorum ama bu süreçte bloga vakit ayırmak istiyorum. Blogla ilgili ‘keşke şu da olsaydı’ veya ‘bu böyle olsa daha iyi olurdu’ dediğiniz şeyler varsa lütfen benimle paylaşın. Yazı istekleriniz varsa, onları da yazabilirsiniz.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere! Hoşçakalın 🙂

7 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

10 Yorum

 • busrakkus

  Ben bu listelere bayılıyorum! Yapan kişi için motive, diğer kişiler için de ilham oluyor. Üstelik yurtdışı, almanca, kamp gibi ortak hedeflerimiz de var. ^^
  Hiç yapmadığın şeyler için de tavsiyelim şunlar: örgü örmek, video günlük, hiç tanımadığın çocuklara çikolata vermek olabilir. Benim de kendim için düşündüğüm şeylerden birkaçı. 🙂

  • Şeyma Mektepli

   Ben de kesinlikle bir liste meraklısıyım 🙂
   Örgü örek çok tavsiye edildi, ama vakit ayırıp sabırla örebileceğim tek şey bir atkı ve mevcut atkılarımı bile kullanmazken yenisini yapmak gereksiz geldi. Video günlük de aklımda, flip back ekranlı kamera arıyorum 🙂 Çocuklara çikolata vermek harika bir fikir! İzmir’de yurdun orada çok fazla çocuk var, onlara aldığım kurabiyelerden vermeyi düşünüyordum ama kurabiye aldığım günler hiç denk gelmediler. Çikolata daha kolay olabilir 🙂
   Teşekkürler tavsiyeler için 🙂

 • Beyza

  Tam da yeni şeyler denemek istediğim zamanlarda yazılarınla ve seninle tanıştığım için çok mutluyum ? Umarım bir sürü mutlu anı biriktirirsin ?

 • İpek

  Kitap bağışını çeşitli okullara da yapabilirsin. Pek çok okulda kütüphane yok. Bizim okulumuzda var ama eski kitaplardan oluşuyor. Kütüphanesi olmayan okullardaki öğrencilere okuma sevgisi kazandırabilirsin.

  • Şeyma Mektepli

   Kitap bağışı yapmayı uzun zamandır istiyordum ama nereye yapsam bilememiştim. Instagramdan birkaç sayfa tavsiye edildi onların da kampanyaları belirli dönemlerde oluyor. Kitapların hepsini tek bir okula bağışlamayı düşünmüyorum zaten, ikiye üçe bölmeyi planlıyorum ama önce aracı kuruluş bulmam şart. 🙂

 • Elif

  Yapmak istediğim şeyi yapıyorsun, çok hoşuma gitti ? Blogunu yeni keşfettim ve çıkacağımı sanmıyorum.
  Kitap bağışını instagramda bir post paylaşarak isteyen insanlara da verebilirsin ya da gençlik merkezi topluyor diye biliyorum ?

  • Şeyma Mektepli

   Merhaba! Öncelikle hoşgeldin 🙂 Böyle düşünmene sevindim!

   Ben bir okula bağışlamayı düşünmüştüm ama instagramda paylaşıp ihtiyacı olanlara göndermek harika bir fikir. Eve gittiğim zaman yapacağım, çok teşekkürler 🙂

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!