Gezi

YAZILI KANYON, ISPARTA

Herkese Merhaba! Vizelerden sonra bir haftalığına Isparta‘ya gitmiştim, o haftasonu ailecek Yazılı Kanyon‘a gittik. Ben yine yaklaşık 400 fotoğraf çektim! En güzellerini burada paylaşacağım 🙂

Aslında bu yazıyı iki ay önce yazmam gerekiyordu ama Isparta’dan dönerken telefonum bozuldu ve yaklaşık 3 hafta telefonsuz kaldım. Ayrıca telefonla çektiğim fotoğrafları yedeklemediğim için piknik fotoğraflarının hepsi gitti ne yazık ki. O yüzden sadece Kanyon’un fotoğrafları olacak bu yazıda.

Isparta, Yazılı Kanyon

Biz Isparta merkezden Kanyona’a yaklaşık bir buçuk saatte vardık. Yol gerçekten çok kötüydü ayrıca hidroelektrik santrali ve kazılıp yığın halinde bırakılmış bir sürü mermer ocağı vardı. O ormanların güzelliklerin öyle harcanmasına gerçekten içimiz acıdı. Ispartadan giderken izleyebileceğiniz iki yol var; isterseniz Eğirdir üzerinden isterseniz Antalya yolu üzerinden gidiyorsunuz. Biz Antalya yolunda gittik. Yalnızca anayoldan saparken bir yane Yazılı Kanyon tabelası vardı, ondan sonra uzunca bir süre tabela görmedik. Son 10-15 kilometrede köye yaklaştığımızda kanyonun tabelası vardı. Ama onların da mesafesi yanlış malum o 10 kilometre git git bir türlü bitmedi 🙂

Kanyon, Milli Park olduğu için girişte ücret ödemek gerekiyor. Otomobil ücreti 14 TL. Gerekli malzemeleri alabileceğiniz küçük bir market mevcut. Bir sürü de piknik masası var. İnternette okuduğum kadarıyla kamp için gidenler de oluyormuş. Biz öğlen gidip akşam döndük.

Processed with VSCO with g3 preset

Önce yürüyüş yapıp kanyonu görmeyi tercih ettik. Saatlerce yürüdük aslında ama babamın öğrendiğine göre ancak yarısını yürümüşüz. 😀 Bir daha gidersek sonundaki şelaleye kadar yürümeyi düşünüyoruz.

Annem ve Babam 🙂

Isparta Yazılı Kanyon Milli Parkı

Kanyonun manzarası harikaydı! Mavinin her tonunu gördük !!

Yazılı Kanyon Yazıtı, Epiktetos’un Hür İnsan Üzerine Şiir’i

Yazılı Kanyon’un meşhur yazıtı. Arkasında hazine olduğu söylentisi olduğu için kayayı patlayıcılarla patlatmışlar maalesef!

Processed with VSCO with hb2 preset

Processed with VSCO with hb2 preset

Ağaçların arasında kanyonun sularını solumuzda akarken uzun süre yürüdük.

Processed with VSCO with hb2 preset

Processed with VSCO with hb2 preset
Isparta doğa yürüyüşü

IMG_20160515_103036

Yürüdükten sonra geniş biz düzlük vardı. Sol tarafta bir sürü su kaynağı olduğunu gördük. Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama su BUZ gibiydi.

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

İlgimiz en çok çeken şeylerden biri bu devasa yaşlı ağaç oldu. İçi oyuktu ama genişliği muazzamdı!

Isparta Yazılı Kanyon Milli Parkı

IMG_20160512_201350

Suyun rengi çok güzel değil mi?

IMG_20160513_104742

Bence en güzel yer burasıydı. Saatlerce oturup suyu izleyebilirsiniz orada 🙂

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

Yukarıdaki fotoğraflar da piknik alanından. Yüksek ağaçların altında, derenin ve kanyon sularının ortasında çok güzel bir yer. Sadece suyun, rüzgarın ve kuşların sesi var! 🙂 Güzel bir pazar geçirmek için ideal bir yer.

Isparta çevresinde yaşıyorsanız haftasonu için gelebilirsiniz. Uzak şehirlerden de kamp yapmak için gelebilirsiniz. Çok güzel bir yer!

Umarım fotoğrafları beğenmişsinizdir 🙂
Şimdilik hoşçakalın!

7 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

6 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!