Gezi

Lavanta Kokulu Köy | Kuyucak, Isparta

Merhaba! Annemler iki yıldır her yaz Lavanta Köyüne gidiyordu ama ben hiç gidememiştim. Benim Ispartaya gittiğim dönemler lavanta mevsimine denk gelmiyordu. Bu yıl şansıma tam zamanıydı ve mevsimini kaçırmadan gitmek istedik.

Önce biraz etrafı dolaşıp neler var diye baktık. Birkaç tane lavanta tarlasını dolaşıp fotoğraf çekildik.

Zaten herkes fotoğraf çekilmeye gidiyor aslında. Özel kombin yapanlar, fotoğraf çekilmek için dantelli şemsiye götürenler falan vardı.

Bazı yerlerde fotoğraf çekinilmesi için özel perdeler, süsler falan yapılmış. Zaten turist alan bir yer ve turistlerle hareketleniyor. O yüzden fotoğraf çekilebileceğiniz özel yerler yapmışlar.

Ben köy evlerine, eski evlere meraklıyım biliyorsunuz 🙂

Lavantadan yapılmış taçlardan aldık 🙂 Ben eve gelene kadar kafamdan çıkarmadım! Aslında almayacaktım, kardeşim isteyince ben de istedim :p İyi ki almışım. Evde annem iplerini çıkarıp hasır ip sardı ve duvarımıza astık. Taçlar 5 tl idi.

Köyde lavantalı çeşitli ürünler satan dükkanlar var. Yağ, sabun, süsler vs satılıyor. Biz sabun aldık, 6 tl idi. Yağları da 10 tl.

Birkaç tane kafe de var. Lavantalı ve güllü dondurmalar, gözlemeler satıyorlar. biz burada lavantalı dondurma yedik.

Lavanta Kafe’nin içinde böyle çok hoş bir köşe yapmışlar. Tam fotoğraf çekilmelik. Biz de çekildik ama lens kirliymiş sanırım, fotoğraflar çok kötü çıkmış :p

Dondurma hem lavanta aromalı hem de içinde minik minik parçaları var. Ben lavantadan pek hoşlanmadığım için tadını çok sevmedim, ama annemler çok sevdi. İçindeki parçalarını çiğnemenizi hiç tavsiye etmem, çok acı hatta ekşimsi kötü bir tadı var. Ama onun dışında dondurma denemeye değer 🙂 Dondurma 5 tl.

Dondurmayı yedikten sonra biraz daha dolaştık.

Kafanızda lavantalı taçlar, ellerinizde demet demet lavanta ve dondurmayla dolaşınca turist imajı çizmemek elde değil 🙂 Böyle küçük yerlerde turist olmak beni çok rahatsız eder genelde ama köylüler o kadar içten ki. Dolaşırken yolda gören 4-5 kişi hoş geldiniz dedi, bir lavanta satıcısı kiraz ikram etti. Herkes çok samimi ve gerçekten misafirperverler.

Lavanta fideleri satılıyor her yerde. Fiyatları da 1.5 – 2 tl civarı.

Sonra gittiğimiz yerde güllü dondurma yedik. 5 senedir Isparta’da yaşıyoruz, hiç güllü dondurma yememiştim. O yüzden aç olmasam da sırf denemek için aldım ve sevdim. Bence lavantalıdan daha güzeldi. Bu dondurma 2 tl.

Acıktığımız için kafelerden birine oturduk. Peynirli – patatesli – kabaklı gözleme çeşitleri vardı. Ben değişik tatlar denemeyi sevdiğim için kabaklı olandan aldım, peynirli gözlemeyi her yerde yiyebilirim sonuçta.. Tadı gayet güzeldi ben beğendim. Bizim köyde yapılan ot ekmeğine çok benziyordu tadı. Gözlemeler 5 tl.

Bisiklet kiralanabiliyor sanırım, ücreti ne kadar bilmiyorum sormadık 🙂

Biz Lavanta Köyünde çok güzel bir gün geçirdik. Isparta çevresinde oturuyorsanız gelip gezmenizi tavsiye ederim. Şu anda tam lavanta zamanı, her yer lavanta dolu 🙂 Isparta’dan 1 saat kadar sürüyor yol. Normalde lavantalar en iyi 10 temmuz gibi oluyormuş ama bu sene erken olmuşlar. Şu anda tam lavanta zamanı. Bence bu hafta sonu gidebilirsiniz. 🙂

Lavanta Köyünün instagram adresi de var: @lavantakokulukoy İsterseniz inceleyebilirsiniz. Sevgiler!

8 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

2 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!