Sağlık

Yeni Cilt Bakım Rutinim & Egzama Kremleri | 2018

Geçen yıl bir cilt bakım rutinim yazısı yazmıştım. O zamandan beri kullandığım ürünlerde çok değişiklik olmadı, sadece sevmediklerimi attım ve egzama için yeni ürünler eklendi. Egzamamın nedenini öğrendim ve ona yönelik araştırma yapıp farklı ürünler aldım. Önce akneye ve güneş lekelerine yönelik uyguladığım cilt bakımını anlatıp sonra da biraz egzama kremlerinden bahsedeceğim. Egzama için özel yazı hazırlıyorum şu anda. Birkaç ay sonra da, leke ve iz tedavisi için yaptıklarımı paylaşacağım. Şu anda İzmir’de hava hala güneşli olduğu için bu konuda bir şey yapamıyorum. Yaparken yazmam daha doğru olur.

Cilt temizliği için; Neutrogena Temizleme Jeli + Garnier Micellar Su

Öncelikle temizleyici jel olarak hala turuncu Neutrogena temizleme jelini kullanıyorum. Onu tercih etmemin sebebi salisilik asit içermesi, markette bile bulunması  ve uygun fiyatlı olması (10-20 tl) Makyajımı da temizlemek için de Garnier micellar su kullanıyorum. Bu iki ürünü nasıl kullandığımı, ürünler ve içerikleri hakkında bilmeniz gerekenleri önceki yazımda açıklamıştım; Cilt Bakım Rutinim & kullandığım Ürünler

Ten makyajım varsa 5-6 pamukla garnier micellar su ile temizliyorum, sonra neutrogena temizleme jeliyle temizliyorum. Eğer jeli durularken akan su sarımsı renkte olursa duruladıktan sonra aynı jelle tekrar yıkıyorum. Makyajınız suya dayanıklı makyaj olmasa bile micellar sular temizlemekte yeterli olmayabilir. Cilt problemleri yaşayan biriyseniz sonrasında jelle mutlaka temizleyin. Bu temizliği makyaj yaptığım günler yapıyorum.

Makyajsız günler için; Cetraphil Ultra Hassas Temizleme Jeli

Eğer makyaj yapmadıysam ama dışarı çıktıysam  –  bu sadece güneş kremi sürüp çıktım demek oluyor –  o zaman Cetraphil Ultra Hassas Temizleme Jeliyle temizliyorum eve gelince.

Kışın kullanacağım yoğun aktif içerikli ürünlerden dolayı cildimin hasar görecek ve kuruyacak, bu Cetraphil temizleyiciyi o dönemlerde kullanmak için aldım aslında. Şu anda da hafif temizlik için kullanıyorum.

Siz de sivilce tedavisi görüyorsanız ve cildiniz aşırı hassassa, tavsiye ederim. Bir deneyin. Ben hepsiburada’dan aldım, 35 tl idi. Bu fiyata gerçekten çok iyi. Kullandığım en hafif ürün. Su bile daha çok tahriş eder.

Bu ürün aynı zamanda hipoalerjenik ve non-komedojenik. Yani alerjen içeriği çok düşük + gözenekleri tıkamaz. (Ama derinlemesine temizlik yapmasını beklemeyin)

Nemlendirici olarak; La Roche Posay Cicaplast Baume B5

Bahar ve yaz aylarında yüzüm için özel nemlendirici kullanmıyorum. Bazen bepanthol alıyorum ama çoğunlukla La Roche Posay Cicaplast Baume B5 kremini kullanıyorum. Madecassoide, B5 ve panthenol içeriyor. Ürün içeriğinin açıklamasını burada yapmıştım.

LRP’nin bu kremini çok seviyorum. Yüzüme de bol bol sürüyorum, yazın bile ağız çevremde ve göz kapaklarımda kuruluk olabiliyor. O zaman bu kremden sürüyorum. İnce katman sürerseniz hemen emilir ama bola sürerseniz sık sık ovalayıp emdirmek gerekiyor. Bu arada kremin açıklamasında bile yazıyor kremi bolca sürebileceğiniz. Zaten problemli ciltler için üretildiği için amacına uygun diyebiliriz. Egzamalı bölgelerde de işime yarıyor. O bölgeyi yumuşatıyor ama egzamayı tamamen geçirmek için yeterli değil.

Vücut için; Excipial Hydro

Vücudum için Excipial Hydro kullanıyorum. Daha önce Lipo yani yağ bazlı olanını vermişti dermatolog, cildim çok kuru diye.. (kollarım aşırı kuru, normal yumuşacık insan derisi gibi değil, kağıt gibi diyebilirim) O dönem hem yaz olduğundan hem de ürtiker başlangıcı olduğundan krem sürer sürmez ben de alerji yaptı ve uzun süre tekrar kullanmadım. Aylar sonra tekrar denediğimde sorun yaşamadım ama çok zor emiliyordu ve açıkçası yağlı olmasına rağmen pek etkisini görmedim. Geçtiğimiz mayıs ayında, eczaneye gitmişken aklıma geldi ve Hydro’yu aldım. Şimdiye kadar iyi ki almışım dediğim çok az ürün vardır, Hydro onlardan biri. Muhtemeşem bebeksi bir kokusu var. Işık hızıyla emiliyor ve gerçekten çok iyi nemlendiriyor. Bundan sonra başka vücut losyonu almam sanırım.

Vegan ürün kullanmak isteyenler varsa tavsiyem; Eyüp Sabri Tuncer‘in zeytinyağlısı. Ben geçen sene kullanmıştım ama cildim çok aşırı kuruyunca + ben ürtiker olunca çok etkili olmadı. Normal cildi nemlendirmek için yeterli olacaktır. Burada bahsetmiştim. 

Olmazsa olmaz; Salisilik Asitli Tonik

Problemli ciltlere dermatologların patır patır verdiği karışım hazırlanan kahverengi şişeli meşhur tonik. Belki 5. Şişemdeyim bellki 6, emin değilim.

Bu sefer farklı bir dermatologdan aldım ve içine menthol de eklemişti. Eczacıya menthol tahriş etmez mi diye sorduğum ‘hayır aksine salisilik asit tahriş eder, menthol yatıştırır dedi’ o an tereddüt ettim zaten ama denemekten zarar gelmez diye düşündüm. Gerçekten hiç şaşırtmadı, yüzümde hafif bir kuruluk varken bile cayır cayır yakıyor, sürerken nefesim kesiliyor ve gözlerimi açamıyorum. Bir daha kesinlikle mentollü almayacağım. Bence siz de almayın… Hele hele sivilce tedavisi görüyorsanız, cildiniz hassassa yakıp kavurur. Doktorunuz yazdıysa da eczacıya menthol koyma deyin. Zaten menthol benim bildiğim kadarıyla alkol olduğu için cildi tahriş eden bir madde. Salisilik asit yanına neden konur anlamış değilim. Şu anda nadiren kullandığım için çok sorun etmiyorum. Kışın mentolsüz olanından tekrar alacağım.

Bu toniğin ayrıntılı açıklaması burada.

Pharmaceris SPF 50+ Hydrolipid Güneş Kremi

Bu ürünü bana aknetrent tedavisi gören arkadaşım önermişti, dermatoloğunun tavsiyesiyle alıyordu. Sonra leke tedavisi için giden anneme başka bir doktor da bunu önerdi. Sonra bana da başka bir dermatolog önerdi. Yani son 3 senedir güneş kremi olarak sadece pharmaceris kullanıyorum.

Fiyat performans açısından ve problemli ciltlere uygunluğu açısından muhteşem bir güneş kremi! 1+1 kampanyası var, 2 tane 50 ml 80 tl ediyor. Ben bahar ve yaz aylarında kollarıma da bolca sürdüğüm için senede iki tüp kullanıyorum. Pharmaceris’in bir de nemlendiricisini kullanmıştım. Kullandığım en muhteşem kremdi, burada bahsetmiştim. Ama fiyatı dolayısıyla görüşemiyoruz kendisiyle.. Euro uçuşa geçmeden önce 96 tl idi (50 ml tüp) şu an 120-130 vardır eminim.

(Bu arada Pharmaceris’in yetkili online satıcısı yok, internetteki ürünler sahte. Sadece yetkili eczanelerde satılıyor. Mail atarsanız, şehrinizdeki eczanelerin adreslerini verirler)

Buraya bir not düşeceğim;

spf 50 ve 50+ olan kremlerin fazlaca kimyasal içerdiği ve 30 faktöre oranla pek de fazla koruma sağlanmadığı söyleniyor. Aynı şekilde bu güneş koruma kremlerinin çok zararlı olduğu ve bitkisel içerikli olanlara geçilmesi gerektiği söyleniyor. Bu ne kadar doğru bilmiyorum. Bu konuda hiç araştırma yapmadım. ÇÜNKÜ; benim cildim, güneş lekelerine hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar meyilli. Özellikle kolumda bolca olmak üzere vücudumun birçok yerinde güneş lekeleri var ve dikkat etmezsem artacağına eminim. Ben o yüzden spf 50+ kullanıyorum.

Bepanthol Sensiderm Egzama Kremi

Egzemamın alevlendiği dönemde bepantholun egzema için özel kremini aldım. 50 ml tüpü 35tl idi, eczaneden almıştım. Kaşıntımı gerçekten azaltmıştı, kaşındıkça kaşınan bölgelere sürüyordum. Nemlendirmesi de iyiydi.

Egzama için;

Egzamalı bölgeler çok kuruduğu için ve normal nemlendiriciler asla hakkından gelemediği için hem cilt bariyerini güçlendirmek hem de cildi yatıştırmak için nemlendirici olarak Excipial Hydro sürüyordum. Nemlendirme konusunda çok başarılıydı ve gerçekten yumuşacık yapıyordu. Günde 1 sürmek bile yetmişti, bazen sabah da sürüyordum ama akşam sürüp yatınca sabaha yumuşacık oluyordu.  Zaten gece cilt yenilendiği için en iyi faydayı gece sürdüklerimden alıyorum hep. (Aktif içeriklileri de gece sürmek gerek) Nikeli azalttığım ilk dönemlerde, onun sayesinde rahatlamıştım. (beslenmeden ve fiziksel etkiden alerjen maddeyi çıkarmak hemen sonuç vermiyor, birkaç hafta sürüyor etki görmek)

Kapederm Cilt Destek Kremi

En son eczaneye gidişimde egzamadan bahsedince eczacı Kapederm diye bir krem önerdi. Bitkisel içerikli, cilt destek kremi diye bir şey. Normalde böyle şeylere güvenmem ama egzama konusunda cildimi ve bağışıklık sistemimi desteklemeye olabildiğince çalışıyorum. Kremin hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması, bir Türk firmasına ait olması ve çoğunlukla bitkisel yağlardan oluşması çok hoşuma gitti.

Kokusu beni çok rahatsız etti aslında, ama o kremi sürdüğüm zaman çok hoş koktuğunu söyleyenler oldu. Belirgin bir kokusu var, etrafa yayılıyor. O yüzden evdeyken sürmek daha mantıklı. 50 ml tüpe 35 tl ödemiştim. Egzamayı tek başına geçirecek kadar etkili olmasa da tedavide destekleyici olduğunu düşünüyorum. (Zaten egzamada altta yatan nedeni çözmezseniz hiçbir krem fayda etmez) Bir tüpü bir ayda bitirdim (egzamalı bölgem fazla olduğu için ve günde iki defa sürdüğüm için çabuk bitti) Tekrar almayı düşünüyorum. Egzamam geçse bile tekrar alıp, cildimin problemli olduğu yerlere sürerim. AMA burada şunu önermek istiyorum; bu ürünün komedojenik yani gözenek tıkayıcı içerikleri var. Yüzünüze sürmeyin. Vücudunuzda da akne problemi olan yerlere sürmenizi önermem, artırabilir.

Şu anda cilt bakımım tüm aşamalarıyla böyle. Bunlar dışında düzenli kullandığım ürün yok. Birkaç tane daha ürünüm var, ama onlardan memnun kalmadım ve tekrar almayı düşünmüyorum. Rutinimin bir parçası değiller, o yüzden eklemedim.

Buraya ek olarak daha önce Cilt Bakım Rutinim yazımda anlattığım Himalaya Neem Maskesi var, çok sevdiğim bir ürün. Son zamanlarda pek kullanmadığım için yazıda yer vermedim.

Birkaç önemli tavsiye; Akne, egzama, rosacea gibi ciddi cilt sorunlarınız varsa bence ıvır zıvırdan medet ummayın. Aynı şeyi yaşamış bir bloggerın tavsiyelerine, kimsenin söylediklerine %100 inanmayın, doğru kabul etmeyin.
Pinterestte ya da facebookta gördüğünüz DIY maskeleri denemeyin. Tek cümle doğru bilgi içermeyen moda sayfalarına, moda dergilerine hatta sağlık dergilerine inanmayın. O dergilerin temel amacı para kazanmak, bilgi vermek değil..


Daha önce aktif içerikler üzerine birkaç yazı yayımlamıştım;

Aşama aşama cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini burada anlattım; Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Spesifik olarak Akne – Yağ bezesi – Güneş lekeleri – Çukur izler üzerine bir yazı, neler kullanabilirsiniz, nasıl geçer – bildiğim her şeyi yazdım; Cilt Bakımı Dosyası #2

En sevdiklerimden, 10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Cilt. Genel olarak cilt sağlığı üzerine tavsiyeler vermiştim, temel – başlangıç adımları olabilecek tavsiyeler var. 

4 okuyucu bu yazıyı sevmiiiş!

4 Yorum

Eklemek istediğiniz bir şeyler mi var? Bir yorum yazın!